Co warte podkreślenia, Grupa Energa opiera swoją pozycję na energii pochodzącej ze źródeł odnawialnych – to blisko 60 procent, przy tym więcej o 12 punktów procentowych w porównaniu do trzech kwartałów roku 2023. Największy postęp obserwowany jest w sektorze fotowoltaiki (35 proc.), choć nadal najwięcej energii elektrycznej wytwarzały elektrownie wodne i wiatrowe.
W trakcie dziewięciu miesięcy roku dostarczono odbiorcom 16,9 TWh energii, sprzedaż detaliczna energii wyniosła 12,3 TWh, Grupa wyprodukowała też 2,0 TWh, w tym 1,2 TWh ze wspomnianych źródeł odnawialnych. Pozwoliło to Grupie Energa wypracować wynik EBITDA rzędu 2,8 mld zł, wynik netto wyniósł 0,9 mld zł. Równocześnie istniało wiele czynników zewnętrznych, na które Grupa Energa nie miała żadnego wpływu. Chodzi zwłaszcza o przedłużone na 2024 rok regulacje w zakresie cen sprzedaży energii elektrycznej oraz obniżenie taryfy G prezesa URE na drugą połowę 2024 r., które przełożyły się na niższą marżowość sprzedaży energii elektrycznej.
- Działamy w dynamicznie zmieniającym się otoczeniu gospodarczym i regulacyjnym, m.in. w zakresie mechanizmów osłonowych dla odbiorców energii elektrycznej, co nie pozostaje bez wpływu na nasze wyniki finansowe. Niemniej mimo wyzwań, z jakimi mierzy się cały sektor energetyczny, oraz czynników, na które nie mamy wpływu, wypracowaliśmy wyniki, dzięki którym działalność operacyjna i inwestycje Grupy mogą być sukcesywnie kontynuowane. Jednocześnie trwają analizy, których celem jest znalezienie obszarów pozwalających na racjonalizację biznesową, a także poszukiwanie pól do dalszego strategicznego rozwoju, aby trwająca transformacja energetyczna była dla nas nie tylko wyzwaniem, ale także szansą na wzmocnienie pozycji Energi na mapie polskiej gospodarki
Sławomir Staszak, Prezes Zarządu Energi SA
No właśnie – inwestycje to kolejny element działalności Grupy Energa, na który trzeba zwrócić uwagę. Nakłady inwestycyjne poniesione w trakcie trzech kwartałów bieżącego roku wyniosły ponad 3 miliardy złotych, w stosunku „rok do roku” wzrosły o 6 procent. Do finału zbliża się budowa farmy fotowoltaicznej PV Mitra o planowanej mocy docelowej ok. 65 MW. Przeprowadzono już montaż inwerterów i prace nad układaniem linii kablowych. Złożona z blisko 100 tysięcy wysokosprawnych, nowoczesnych paneli farma PV Mitra będzie w stanie, według szacunków, wyprodukować energię wystarczającą do zasilenia ponad 30 tysięcy gospodarstw domowych. Ponadto trwają prace na terenie pięciu nowych inwestycji fotowoltaicznych Grupy, realizowanych przez Energa Green Development: PV Barczewo i PV Działdowo (woj. warmińsko-mazurskie, odpowiednio 9,4 i 5,9 MW mocy zainstalowanej), PV Płońsk 1 i 2 (woj. mazowieckie, odpowiednio 8,3 i 8,7 MW) oraz PV Wąbrzeźno (woj. kujawsko-pomorskie, 10,1 MW). Grupa Energa jest też zaangażowana w procesy akwizycyjne projektów źródeł odnawialnych, z których pierwsze 22 MW (zespół farm fotowoltaicznych Opalenica) rozpoczęły już pracę i zostały przejęte w zarząd Energi Wytwarzania pod koniec sierpnia.
To nie wszystko w dziedzinie inwestycji – trwają prace nad budową niskoemisyjnych, elastycznych elektrowni gazowych w Ostrołęce i Grudziądzu. Realizowany był montaż turbozespołów obu bloków. W Ostrołęce trwał montaż chłodni wentylatorowej oraz rurociągów, w Grudziądzu realizowano też instalacja transformatorów, urządzeń pomocniczych czy kolejnych sekcji rozdzielnic oraz ich okablowania.
Jak podkreśla Grupa Energa, niskoemisyjne źródła energii, o łącznej mocy zainstalowanej przekraczającej 1 GW, będą miały istotne znaczenie dla bezpieczeństwa energetycznego kraju. W miarę wzrostu udziału źródeł odnawialnych o trudnej do przewidzenia skali produkcji w Krajowym Systemie Elektroenergetycznym, bloki typu CCGT posiadają zdolność do kompensowania zmiennej produkcji energii odnawialnej. Elektrownie gazowe mają przy tym dużo mniejszy wpływ na środowisko naturalne niż ich węglowe odpowiedniki.
Grupa Energa to nie tylko produkcja i dystrybucja energii elektrycznej, to również dostarczanie energii cieplnej. Dla projektów modernizacyjnych w Elektrociepłowni Elbląg we wrześniu uzyskana została premia kogeneracyjna, przyznana na 15 lat od dnia pierwszego wytworzenia, wprowadzenia do sieci i sprzedaży energii elektrycznej z układu trzech silników gazowych o łącznej mocy zainstalowanej ok. 35 MWe, co pozwoliło na uruchomienie realizacji tej inwestycji. Planowany termin oddania układu silników do użytkowania to ostatni kwartał 2026 roku.
W Kaliszu trwały prace nad projektem kotłowni rezerwowo-szczytowej (KRS) oraz stacji uzdatniania wody. Pozwolenie na użytkowanie uzyskał już pierwszy kocioł gazowy o mocy 10 MWt, trwały też odbiory dwóch kolejnych o mocy 20 MWt, jak również ww. stacji. W tym samym czasie w Elektrociepłowni Kalisz trwała też realizacja kogeneracyjnego układu silników gazowych o mocy ok. 20,6 MWt. Prowadzono prace przy montażu instalacji gazowych, instalacji technologicznych w komorach silników oraz instalacji elektrycznej rozdzielnic.
W tym samym okresie rozpoczęło się również postępowanie przetargowe na wybór generalnego wykonawcy kotłowni rezerwowo-szczytowej w Ostrołęce 4x10 MWt (2 kotły gazowo-olejowe i 2 kotły elektrodowe po 10 MWt każdy), które planowo powstać mają do końca 2026 r. i zasilać będą tamtejszy miejski system ciepłowniczy. Grupa poszukuje również projektanta układu kogeneracyjnego w Ostrołęce (silniki gazowe o mocy elektrycznej 2x10 MWe i mocy cieplnej 2x10 MWt).
Napisz komentarz
Komentarze