Pierwsze kolumbaria powstawały już w starożytnym Rzymie. Ich nazwa pochodzi od słowa columba oznaczającego gołębicę. Kamienne nisze urnowe przypominały Rzymianom gołębniki, co poskutkowało utrwaleniem tej nazwy.
Współczesne kolumbaria to zazwyczaj kamienne budowle przypominające ścianę z drzwiczkami i pamiątkowymi tabliczkami. Zwykle podzielone są na kilka poziomów. Kwiaty i znicze są najczęściej składane przed całą konstrukcją, a nieopodal znajduje się przestrzeń zadumy dla odwiedzających groby.
Sopot rozbuduje kolumbarium. Wkrótce ruszają prace
Na cmentarzu komunalnym w Sopocie w różnych kwaterach znajduje się 7 kolumbariów. Są podzielone na 327 nisz urnowych, w każdej może zmieścić się od 4 do 5 urn. Obecnie wolnych jest 31 komór. Ograniczona liczba miejsc pochówku skłoniła Zarząd Dróg i Zieleni miasta Sopotu do zgłoszenia potrzeby rozbudowy kolumbarium.
Inwestycję wykona firma Murkam z miejscowości Kawle Dolne koło Przodkowa. Powstaną cztery kolejne moduły, każdy o trzech poziomach. To o 36 nisz więcej niż dotychczas. Konstrukcja będzie wyposażona w kamienne drzwiczki, parapety i zadaszenia. Dodatkowo zostaną wykonane prace zabezpieczające skarpę w pobliżu kolumbarium. Na wszystko wyznaczono budżet w wysokości 365 tys. złotych.
Budowa rozpocznie się w poniedziałek 4 listopada, a, zgodnie z umową, powinna zakończyć się we wtorek, 26 listopada. ZDiZ zapowiada, że prace nie powinny utrudniać mieszkańcom korzystania z cmentarza.
Napisz komentarz
Komentarze