Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Ziaja kosmetyki kokos i pomarańcza

Zamek w Malborku ze zmienionymi trasami zwiedzania. Powodem prace archeologiczne

Ogromny zamek krzyżacki w Malborku, obecnie siedziba Muzeum Zamkowego, przez okrągły rok cieszy się wielką popularnością wśród zwiedzających. Często można usłyszeć pogląd, że lepiej przyjechać do Malborka jesienią czy nawet zimą, by uniknąć w ten sposób tłumów turystów przybywających w sezonie letnim. Teraz trzeba się jednak przygotować na zmiany w organizacji zwiedzania spowodowane pracami archeologicznymi wewnątrz zamkowych murów.
Muzeum Zamkowe w Malborku
Grupa zwiedzających dzieci na tle Pałacu Wielkich Mistrzów w malborskim zamku

Autor: Muzeum Zamkowe

Zmiany tras zwiedzania obowiązują od czwartku, 10 października do odwołania. Nie sposób bowiem przewidzieć, jak szybko uda się zakończyć zaplanowane badania archeologiczne. Niektóre miejsca trzeba wyłączyć z dostępu turystów, zarówno ze względów bezpieczeństwa, jak też dla zapewnienia spokoju realizowania badań.

Zmiana tras zwiedzania zamku w Malborku. Trwają badania archeologiczne 

– Zamek malborski to źródło wielu badań naukowych i prac konserwatorskich. W trybie ciągłym prowadzimy obserwacje stanu zachowania zabytku i realizujemy wiele projektów konserwatorskich. Obecnie jednym z takich działań jest analiza posadowienia Pałacu Wielkich Mistrzów oraz badanie ujawnionej podczas tych badań piwnicy pod Pałacem – informuje Muzeum Zamkowe. – Pomieszczenie to, nie ujęte dotychczas w żadnych z posiadanych przez Muzeum dokumentach, wymaga głębszego rozpoznania. Badania archeologiczne przy fundamentach ściany wschodniej Pałacu są okazją do przeprowadzenia badań odkrytych piwnic.

Część prac badawczych będzie się więc odbywać wewnątrz zamkowych zabudowań, część na zamkowym dziedzińcu. Wnętrza – zwłaszcza te, gdzie znajdują się wystawy – mają być dla zwiedzających nadal dostępne. Jednak ustalone trasy przemieszczania się turystów zostały skorygowane. Może to stanowić utrudnienie dla osób z niepełnosprawnościami – zamek pełen jest wąskich przejść, krętych schodów i ciasnych krużganków. 

Muzeum zapewnia, że do wprowadzonych zmian przygotowani są przewodnicy zamkowi oprowadzający grupy, nie będzie także trudności w zwiedzaniu z użyciem audioprzewodnika.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklama