International Opera Awards to największe nagrody w świecie teatru operowego. Zwane są operowymi Oscarami.
- Samo wyróżnienie to niesamowite uznanie i satysfakcja - mówi Romuald Wicza-Pokojski, dyrektor Opery Bałtyckiej w Gdańsku.
Zwycięzcy zostaną ogłoszeni 2 października br., podczas uroczystej gali w Bayerische Staatsoper w Monachium.
Yaroslav Shemet jest polsko-ukraińskim dyrygentem, który za pulpitem dyrygenckim stoi od 13 roku życia. W świecie opery zadebiutował w Operze Bałtyckiej w Gdańsku w „Poławiaczach pereł” w 2018 r. Od 1 stycznia 2023 roku jest w gdańskiej operze zastępcą dyrektora ds. muzycznych.
Mając jedynie 28 lat pełni również funkcję dyrektora artystycznego Filharmonii Śląskiej w Katowicach. Jest wykładowcą w Akademii Muzycznej w Gdańsku. Dyrygował w premierach Opery Bałtyckiej: „Król Roger”, „Rigoletto”, „Łaskawość Tytusa” i „Carmen”.
W tym sezonie zadebiutował w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej w Warszawie prowadząc „Cosi fan tutte”.
To jeden z najbardziej uznanych dyrygentów młodego pokolenia. Po ukończeniu szkoły muzycznej pierwszego stopnia, gdzie uczył się śpiewu, gry na fortepianie i klarnecie, otrzymał propozycję kontynuowania edukacji w jednej z czterech znamienitych ukraińskich szkół talentów przy Charkowskim Konserwatorium, w klasie dyrygentury chóralnej. W trakcie nauki, został laureatem wielu międzynarodowych konkursów pianistycznych i wokalnych.
Polskie pochodzenie Yaroslava Shemeta i chęć dalszego rozwoju sprawiły, że kolejne kroki w edukacji muzycznej skierował ku poznańskiej uczelni. W wieku 17 lat rozpoczął studia w Akademii Muzycznej im. Ignacego Jana Paderewskiego na kierunku dyrygentura symfoniczna, w klasie prof. Warcisława Kunca. W czasie studiów założył orkiestrę Musique Moderne, specjalizującą się w muzyce współczesnej. Był także pomysłodawcą i dyrektorem artystycznym projektu zrzeszającego najlepszych muzyków z całej Polski – Polish Symphony Orchestra. W latach 2018-19 pracował jako dyrygent oraz asystent dyrektor artystycznej Youth Symphony Orchestra of Ukraine Oksany Lyniv.
Koncertował w: Niemczech, Austrii, Czechach, Chinach, Polsce i w Ukrainie, z takimi zespołami jak: Prague Symphony, Philharmonie der Nationen, NFM Filharmonia Wrocławska, Polska Filharmonia Bałtycka, Filharmonia Poznańska, Filharmonia Łódzka, Filharmonia Sudecka, Filharmonia Opolska, Sepia Ensemble, Youth Symphony Orchestra of Ukraine, itd. Występował w Elbphilharmonie w Hamburgu, Shanghai Grand Theatre czy w Harbin Opera House, a także na festiwalach w Bayreuth, Monachium i w Hong Kongu.
Napisz komentarz
Komentarze