Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu

Pomorskie Święto Plonów. W Owidzu podziękowano za tegoroczne plony [ZDJĘCIA]

Wszystkim gratuluję pięknych wieńców, które w istocie utrzymują wielowiekową, wielopokoleniową tradycję – mówiła Wioleta Strzemkowska-Konkolewska, starosta starogardzka, podczas Pomorskiego Święta Plonów w Owidzu. Najlepszy okazał się wieniec Koła Gospodyń Wiejskich w Grabowie.
35 wieńców dożynkowych, a co jeden to ładniejszy

Autor: Karol Makurat | Zawsze Pomorze

Pomorskie Święto Plonów w grodzisku w Owidzu

To były dwa dni poświęcone w całości wsi, rolnictwu, rolnikom, pszczelarzom, sadownikom. Grodzisko w Owidzu pękało w szwach.

Starostami tegorocznych dożynek zostali Edyta i Wiktor Wojtasiowie. To na nich spadł zaszczyt przekazania poświęconego chleba dożynkowego gospodarzom tego święta.

- Panie marszałku, pani starosto, panie wójcie, przyjmijcie ten chleb, jako bogactwo tej ziemi, jako symbol pracy rolników, owoc codziennego trudu czynienia sobie ziemi poddanej. Dbałości o to, by stale nam służyła, wydawała plony ludziom. Z szacunkiem dzielimy się dzisiaj chlebem – symbolem dostatku. Życzymy wszystkim, aby nie zabrakło go na naszych stołach -  mówili państwo Wojtasiowie.

Starostowie dożynek to małżeństwo mieszkające i prowadzące gospodarstwo w Dąbrówce, w gminie Starogard Gdański. Państwo Wojtasiowie są już piątym pokoleniem zajmującym się prowadzeniem rodzinnego gospodarstwa. Obecnie użytkują około 200 ha ziemi. Specjalizują się szczególnie w produkcji roślinnej. Uprawiają zboża, rzepaki i grochy.

Pomorskie Święto Plonów. Konkurs na dożynkowy wieniec

Tradycją dożynek jest organizacja konkursu na wieniec dożynkowy. W tym roku zapewne nikt nie chciałby się znaleźć na miejscu jurorów, bo wieńce były przepiękne i trudno było wybrać ten najpiękniejszy. Do konkursu zgłoszono 35 wieńców. Jury przyznało trzy wyróżnienia oraz trzy nagrody. 

Trzy równorzędne wyróżnienia otrzymały:

  •  sołectwo Łobzowo, 
  • połączone siły sołectw Borcz w gminie Somonino oraz Kiełpino w gminie Kartuzy, 
  • a także Koło Gospodyń Wiejskich w Lipinkach Szlacheckich.

Zobacz dożynkowe wieńce na Pomorskim Święcie Plonów w grodzisku w Owidzu [ZDJĘCIA]

A kto dostał nagrody? Jury zdecydowało:

  • najlepszym wieńcem uznano ten wykonany przez KGW Grabowo 
  • druga lokata - Halina Głowacka,
  • trzecie miejsce zajęła ekipa, która przygotowała wieniec sołectwa Celbowo

Niezależnie od wymienionych jeszcze jeden wykonawca wieńca dożynkowego miał powody do świętowania. Wyróżnienie przyznała także Pomorska Izba Rolnicza i powędrowało ono do sołectwa Pągowo.

Podpytaliśmy laureatki jednego z wyróżnień o kulisy tworzenia wieńca dożynkowego - panie z Koła Gospodyń Wiejskich w Lipinkach Szlacheckich. Koło liczy 18 członków i istnieje od 60 lat. Przewodniczy mu Natalia Brożek. Jak przyznały - pierwsze surowce do swojego wieńca zbierały już na pół roku przed dożynkami. Niektóre części wykonywały już zimą

- Na bieżąco uzupełniałyśmy materiały, które były potrzebna do wykonania skrzydeł zbożowych, czyli kacanka, czarnuszka, lawenda i zboża – mówi Urszula Szopińska z KGW Lipinki Szlacheckie. – Zbierałyśmy je w czerwcu. Wykonałyśmy tradycyjny wieniec dożynkowy z krzyżem i koroną. Nasza koleżanka Ewa Elas, jest mistrzynią w pleceniu wieńców dożynkowych, robi to już od około 20 lat zrobiła to w ciągu dwóch dni. Dopieszczanie całości, to kolejne trzy dni. Stwierdziłyśmy – fajnie jest – możemy jechać. Może się uda coś zwojować, a jak nie to też miło będzie zaprezentować nasz wieniec na wojewódzkich dożynkach. Nie spodziewałyśmy się, że otrzymamy wyróżnienie, Tym bardziej bardzo nas to cieszy.

Tak liczna grupa mieszkańców nie tylko z terenów wiejskich, ale i z miast cieszy nasze serce, serce organizatorów – mówiła w Owidzu Wioleta Strzemkowska-Konkolewska, starosta starogardzka. - Bardzo się cieszę, że jesteście państwo z nami tak licznie. Nie tylko mieszkańcy wsi powinni dziękować rolnikom, sadownikom, pszczelarzom, ale i mieszkańcy miast. Nie wolno nam zapomnieć o ich pracy, pracy przez 12 miesięcy, przez cztery pory roku. Dzięki tej pracy możemy na naszych stołach mieć produkty, które są owocem ich zbiorów.

Starosta kociewska zachęcała, żeby zobaczyć wszystkie wieńce dożynkowe: - To jest piękna, finezyjna, rękodzielnicza praca.

Podczas dożynek był jeszcze jeden konkurs –  - zorganizowany przez marszałka województwa pomorskiego, skierowany do powiatów. Do konkursu zgłosiło się 9 pomorskich powiatów. Punkty przyznawano w dwóch kategoriach: zaangażowanie mieszkańców w przygotowanie stoiska oraz występ na scenie. 

Pierwsze miejsce przyznano powiatowi bytowskiemu. Drugi był powiat starogardzki, a trzeci pucki.

- To był pomysł naszych pracowników ze Starostwa Powiatowego, żeby w tym roku to wieś z powiatu zaprezentować - przyznaje starosta starogardzka. - Przenieśliśmy się trochę w czasie – dokładnie do czasów PRL-u. Stąd wiele historycznych motocykli, auto, pralka Frania, znana starszemu pokoleniu i gramofon na płyty, dzbanki, talerzyki, czyli porcelana z kociewskim wzorem. To wszystko sprawiło, że na chwilę cofnęliśmy się w czasie. Pamiętajmy, że jesteśmy w grodzisku Owidz, czyli w grodzie częściowo odtworzonym z czasów słowiańskich. Wydaje mi się, że wpasowaliśmy się z tym pomysłem idealnie. 

(fot. Karol Makurat | Zawsze Pomorze)

Pomorskie Święto Plonów przez dwa dni

- Tradycją stają się obchody Pomorskiego Święta Plonów w cyklu dwudniowym – powiedział nam podczas dożynek Mieczysław Struk. - Pierwszy dzień jest dniem refleksji i dyskusji na temat stanu rolnictwa, stanu gospodarki żywnościowej w województwie pomorskim. Dyskutujemy w gronie Pomorskiej Rady Rolnictwa, a tam są nie tylko jej przedstawiciele, ale także przedstawiciele różnych związków producentów, na przykład producentów hodowców drobiu, koni, także osoby odpowiadające za produkcje zbóż. 

Zawsze będziemy rządzących prosić na każdym szczeblu o to żeby zapewnili opłacalność produkcji (...) Podczas pomorskiego święta chcemy podziękować wszystkim tym, którzy pracują w trudzie i znoju, pracują nasz pomorski chleb. Pamiętamy, że opłacalność zależy od wielu czynników, także od pogody. (...) Wiemy, że susza jest problemem dla wielu rolników." - mówił Mieczysław Struk 

- Rolnicy powiedzieli wprost: jeżeli chodzi o produkcję zbóż, to spadek jest o nawet ponad 10 proc - mówił marszałek. - Ale spadki zbiorów dotyczyły także rzepaku. Wiosną po nawalnych deszczach odnotowano spadki o 40 procent, a w niektórych powiatach nawet o 50 proc. Wszystko zależy od rodzaju aktywności w dziale gospodarki. Przykład pojawienia się ASFu, czyli afrykańskiego pomoru świń, który dotknął także Pomorze – mamy sporo ognisk tej tej choroby – dotyka hodowców trzody chlewnej. Rosną wymagania wobec wszystkich interesariuszy, także samorządów, co podkreślam, aby te skutki zniwelować. W każdej z dziedzin rolnictwa, sytuacja wygląda inaczej. Podczas święta plonów jednak chcemy przede wszystkim podziękować za trud, wysiłek rolników i życzyć jak najwyższej opłacalności produkcji.

PRZECZYTAJ TEŻ: Mieszkańcy gminy Kościerzyna podziękowali za plony

Wicewojewoda pomorska Anna Olkowska-Jacyno zwróciła się wprost do rolników: - Wy wiecie najlepiej, że ziemi nie da się oszukać. Ona nie toleruje nieuczciwości. Kto o nią dba, może liczyć na dobry plon. (...) Dziękuję za chleb, bez którego nie ma bezpieczeństwa. Niech nigdy nikomu go nie zabraknie.

Po oficjalnej części obrzędów dożynkowych organizatorzy zaprosili wszystkich gości na piknik, który odbywał się pod hasłem "Zdrowo, smacznie i z tradycją. Z wieprzowiną za pan brat".
Już podczas dożynek w Owidzu poznaliśmy gospodarzy przyszłorocznego Pomorskiego Święta Plonów. Będą to Pszczółki. Jak zapewnił wójt tej gminy Maciej Urbanek, to będzie najsłodsze święto plonów w historii.

Czas na V Kociewskie Walne Plachandry

Dożynki już za nami, a przed nami 14 września kolejne duże wydarzenie - V Kociewskie Walne Plachandry, czyli doroczny zlot Kociewiaków i miłośników tego regionu. Starosta starogardzka już teraz zaprasza ponownie do swojego powiatu. Tym razem do Arboretum w Wirtach, gdzie poznamy, m.in. tegorocznych laureatów tytułu Ambasador i Perełka Kociewia.

Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze