Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
Reklama

Prokuratura wszczęła śledztwo w sprawie budowy węzła Karwiny w Gdyni

Najpierw prezydent Gdyni, Aleksandra Kosiorek, a następnie funkcjonariusze CBA złożyli zawiadomienia o możliwości popełnienia przestępstwa przy budowie węzła Karwiny. Prokurator zadecydował o połączeniu obu postępowań i wszczął śledztwo w tej sprawie.
Węzeł Karwiny, Gdynia
Zdaniem władz Gdyni, przez decyzje podjęte przy budowie węzła Karwiny, miasto mogło ponieść szkodę w wysokości nie mniejszej niż 21 mln zł

Autor: M. Mielewski, ZDiZ Gdynia

W opinii obecnych władz Gdyni, wskutek decyzji podjętych przy realizacji węzła Karwiny, miasto mogło ponieść szkodę w wysokości nie mniejszej niż 21 mln zł. Dlatego 12 grudnia ub. roku zawiadomienie do prokuratury złożyła Aleksandra Kosiorek, obecna prezydent Gdyni.

Reklama

Jest śledztwo ws. budowy Węzła Karwiny

- Śledztwo wszczęto 31 grudnia 2024 r. po zawiadomieniu złożonym przez prezydent miasta Gdyni, Aleksandrę Kosiorek - mówi prokurator Marcin Duszyński, rzecznik Prokuratury Okręgowej w Gdańsku. I wyjaśnia szczegółowo: -Jest to  śledztwo w sprawie niedopełnienia od marca 2020 r. do listopada 2023 r. obowiązków służbowych wynikających z ustawy o samorządzie gminnym oraz ustawy zamówień publicznych i innych ustaw przez funkcjonariuszy publicznych, to jest pracowników samorządu terytorialnego gminy miasta Gdynia w celu osiągnięcia korzyści majątkowych przez ustalony podmiot podczas planowania, przygotowania i realizacji szeregu umów zawartych przez gminę miasta Gdynia przy budowie węzła Karwiny.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Władze Gdyni zawiadamiają prokuraturę w sprawie węzła Karwiny

Jest to przestępstwo z art. 231 par. 1 i 2 kk, za które grozi kara pozbawienia wolności od roku do 10 lat.  Śledztwo toczy się w sprawie, nie ma jeszcze osób podejrzanych. Jako pierwszą przesłuchano 10 stycznia osobę zawiadamiającą, czyli Aleksandrę Kosiorek.

Kolejne zawiadomienie złożyło Centralne Biuro Antykorupcyjne, które przeprowadziło kontrolę tej inwestycji. W raporcie CBA, opublikowanym we wrześniu ub. roku, wskazano osoby odpowiedzialne za rzekome nieprawidłowości przy budowie węzła.  To przedstawiciele Gminy Miasta Gdyni – prezydent Wojciech Szczurek i wiceprezydent Marek Łucyk. W dokumencie wymieniono również ówczesnego naczelnika Wydziału Inwestycji Arkadiusza Trzeciaka. Jak informuje prokurator Duszyński, zawiadomienie CBA zostało automatycznie dołączone i obecnie nie ma  dwóch odrębnych postępowań, toczy się jedno śledztwo w tej sprawie.

Postępowanie na bardzo początkowym etapie i zapewne nie skończy się szybko. Istotne będą m.in. opinie biegłych z zakresu budownictwa drogowego.

 

Reklama
Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Przepraszam za mój głos na K 14.01.2025 14:50
Prawdomówność Kosiorek ostatnimi czasy jest tak często obnażana, że nawet w tym temacie zaczynam zastanawiać się na ile ona bawi się tym tematem, a na ile faktycznie mogło dojść do uchybień po stronie miasta. Jak niby miasto miało przebudowywać wiadukt, jeżeli nikt nie widział, ile ostatecznie torów PLK będzie chciała poprowadzić pod wiaduktem?!

Reklama
Reklama
Reklama