Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

Rodzice mogą skorzystać z dodatkowego zasiłku opiekuńczego

Do 27 lutego rodzice i opiekunowie mogą korzystać z dodatkowego zasiłku opiekuńczego. To dodatkowy zasiłek, wypłacany na czas obowiązywania nauki zdalnej.
(fot. Canva | Zdjęcie ilustracyjne) 

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy przeznaczony jest na opiekę nad dziećmi do 8. roku życia w przypadku zamknięcia z powodu COVID-19 żłobka, klubu dziecięcego, przedszkola, szkoły lub jakiejkolwiek innej placówki, do której uczęszcza dziecko. Można też z niego skorzystać, gdy placówka działa w systemie hybrydowym – gdy część dzieci uczy się w szkole, a część w domu. Dodatkowy zasiłek opiekuńczy obowiązuje do dnia, w którym – jak przewiduje rząd – zakończy się nauka zdalna, wprowadzona przez ministerstwo edukacji w szkołach podstawowych (w klasach 5-8) oraz w szkołach ponadpodstawowych specjalnych, w tym funkcjonujących w specjalnych ośrodkach szkolno-wychowawczych oraz zorganizowanych w podmiotach leczniczych i jednostkach pomocy społecznej.

- Decydując się ponownie na wprowadzenie nauki zdalnej, zdecydowaliśmy, że rodzice znów będą mogli skorzystać z dodatkowego zasiłku, żeby zapewnić dzieciom opiekę podczas nauki w domu – podkreśliła minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.

Zgodnie z rozporządzeniem dodatkowy zasiłek opiekuńczy przysługuje osobom, które opiekują się dzieckiem: do lat 8, do lat 16 z orzeczeniem o niepełnosprawności, do lat 18 z orzeczeniem o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności lub osobą do 24 lat z orzeczeniem o potrzebie kształcenia specjalnego.

Decydując się ponownie na wprowadzenie nauki zdalnej, zdecydowaliśmy, że rodzice znów będą mogli skorzystać z dodatkowego zasiłku, żeby zapewnić dzieciom opiekę podczas nauki w domu

Marlena Maląg / minister rodziny i polityki społecznej

Do zasiłku uprawnieni są również rodzice lub opiekunowie pełnoletnich osób niepełnosprawnych, którzy nie mogą wykonywać pracy, bo muszą zapewnić swoim podopiecznym opiekę z powodu zamknięcia placówki. Chodzi tu o szkoły, ośrodki rewalidacyjno-wychowawcze, ośrodki wsparcia, warsztaty terapii zajęciowej lub inne placówki pobytu dziennego o podobnym charakterze. Dodatkowy zasiłek opiekuńczy przysługuje również w przypadku, gdy placówka jest otwarta, ale nie może zapewnić opieki dorosłej osobie niepełnosprawnej, np. ze względu na ograniczenie w liczbie podopiecznych.

Co ważne, rodzic nabywa prawo do zasiłku opiekuńczego bez okresu wyczekiwania jeśli jest objęty ubezpieczeniem chorobowym (np. obowiązkowym z umowy o pracę lub dobrowolnym z umowy zlecenia czy działalności gospodarczej).

Uwaga - dodatkowego zasiłku nie wlicza się do limitu 60 dni zasiłku opiekuńczego w roku kalendarzowym przyznawanego na tzw. ogólnych zasadach.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama