Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

Robot pomaga gdyńskim ortopedom. Wykonano już 100 operacji!

Gdyński szpital, jako drugi w kraju, zaczął pod koniec ub. roku wszczepiać endoprotezy kolan w asyście nowoczesnego robota ROSA. Właśnie wykonano setną operację, przy której ortopedom pomagał sprzęt kosztujący milion dolarów. - Robot wyznacza linie cięcia z dokładnością do pół milimetra - mówi dr n. med. Paweł Cieśla ze Szpitala św. Wincentego a'Paulo. - To przekłada się na szybszą rekonwalescencję pacjenta i dłuższą żywotność endoprotezy.
Robot pomaga gdyńskim ortopedom. Wykonano już 100 operacji!

Autor: Szpitale Pomorskie

Najsławniejszy jest da Vinci - robot medyczny, pomagający w Polskich szpitalach od 2010 roku w operacjach urologicznych, ginekologicznych czy bariatrycznych. Niewielu jednak wie, że ma on swoje odpowiedniki, wspierające lekarzy w innych dziedzinach zabiegowych.

Takim sprzętem jest jeden z najnowocześniejszych na świecie robot ortopedyczny ROSA firmy Zimmer-Biomet, który pełni rolę wirtualnego asystenta przy operacjach wszczepiania sztucznych stawów kolanowych. ROSA wcześniej używany był w neurochirurgii, niedawno został przystosowany do operacji endoprotezoplastycznych.

Pierwszy na Pomorzu, drugi w Polsce

Od grudnia ub. roku zabiegi przy wsparciu wydzierżawionego robota ROSA wykonują ortopedzi ze Szpitala św. Wincentego a'Paulo w Gdyni. W ubiegłym tygodniu dr n. med. Paweł Cieśla, ortopeda i traumatolog narządu ruchu, ordynator Oddziału Chirurgii Urazowo-Ortopedycznej w Szpitalu św.Wincentego a'Paulo wraz z zespołem specjalistów przeprowadził jubileuszowy, setny taki zabieg.

- Jesteśmy drugim szpitalem w Polsce, po prywatnej placówce w Rzeszowie, który zaczął korzystać z asysty robota ROSA - mówi dr n. med. Paweł Cieśla. - W tym roku robot trafił do kolejnych szpitali w Otwocku i Warszawie.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Gdynia: Medyczny Da Vinci, czyli jubileuszowa operacja przy wsparciu robota

Endoprotezoplastyka kolana polega na zastąpieniu uszkodzonego stawu kolanowego implantem. - Robimy 400 endoprotrez kolan rocznie - tłumaczy ordynator. - Z tego tylko 120 -140  będzie można w ciągu roku przeprowadzić przy asyście robota.

Jak czytamy w informacji nadesłanej przez Szpitale Pomorskie, jest to związane z brakiem możliwości finansowania tej nowoczesnej procedury ze środków NFZ. Być może, tak jak stało się przy robocie da Vinci, szersze stosowanie ROSA w operacjach ortopedycznych sprawi, iż NFZ wprowadzi wyższą stawkę.

Jak pomaga ROSA?

- Robot "przestrzennie patrzy" na kolano i wyznacza linie cięcia z dokładnością do pół milimetra - wyjaśnia dr Cieśla. -. Są dokładniejsze, dają lepszą stabilizację protezy i jej balans w stosunku do tkanek miękkich. A to przekłada się na żywotność endoprotezy i lepsze jej ustawienie w stosunku do stawu kolanowego.

Według producenta tak założona endoproteza powinna wytrzymać nawet 20 lat. Nie bez znaczenia są także szybsza rekonwalescencję pacjentów, mniejszy ból pooperacyjny, krótszy czas hospitalizacji oraz lepszą stabilność i funkcjonalność kolana.

- W gdyńskim szpitalu operacje z użyciem systemu ROSA są przeprowadzane przez wieloosobowy zespół wysoko wykwalifikowanych specjalistów, a nie przez jedną, stałą grupę dedykowaną wyłącznie tym zabiegom - informuje Kamila Ochędzan z Działu Komunikacji Społecznej i Promocji "Szpitali Pomorskich". - Ośmiu ortopedów Oddziału Chirurgii Urazowo-Ortopedycznej oraz 80 proc. personelu pielęgniarskiego Bloku Operacyjnego przeszło intensywne szkolenia, które pozwalają na elastyczne dopasowanie się do terminów planowanych zabiegów. Dzięki temu pacjenci mogą liczyć na wysoką jakość opieki oraz szybkie reagowanie na ich potrzeby.

- Setna operacja z wykorzystaniem systemu robotycznego ROSA jest świadectwem dynamicznego rozwoju umiejętności naszego zespołu w zakresie chirurgii ortopedycznej z zastosowaniem najnowszych technologii. Dzięki asyście robotów najnowszej generacji nasi specjaliści zwiększają precyzję i efektywność zabiegów oraz zapewniają naszym pacjentom szybszy powrót do zdrowia. Gratuluję zespołowi osiągnięć i dziękuję za zaufanie, które pozwala nam nieprzerwanie podnosić standardy jakości opieki medycznej - podkreśla Jolanta Sobierańska-Grenda, prezes zarządu „Szpitali Pomorskich".

Zespół

Setną operację endoprotezoplastyki stawu kolanowego przy wsparciu nowoczesnego robota ortopedycznego ROSA, zaledwie 8 miesięcy po jego wydzierżawieniu, przeprowadzili:

  • dr n. med. Paweł Cieśla - ortopeda, ordynator Oddziału Chirurgii Urazowo-Ortopedycznej,
  • Paweł Kołodziejczyk i Kostia Chervonenko - ortopedzi,
  • pielęgniarki operacyjne – Żaneta Pomierna, Krystyna Pawlicka, 
  • anestezjolog - Dariusz Lipiec 
  • pielęgniarka anestezjologiczna - Krystyna Kobylińska.

Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
censor dochodzący? 05.08.2024 13:10
jak tu opiniować?

podobno auto- robotyzacja zwiększa wydajność 04.08.2024 17:24
To dlaczego na zabiegi ortopedyczne czeka się rok i więcej?

Reklama
Reklama
Reklama