O tym, że dawne Forum Sportowe (korty Arki) zostanie wpisane do rejestru zabytków, Pomorski Wojewódzki Konserwator Zabytków poinformował ponad dwa miesiące temu. Istotne jednak było, jak duży obszar miał być objęty ochroną konserwatorską i co to może oznaczać dla planowanych w pasie nadmorskim inwestycji hotelowych. Dziś poznaliśmy odpowiedź na to pytanie.
Korty Arki: jakie miejsca pod opieką konserwatorską?
Decyzja obejmuje:
- trybunę dawnego Stadionu Miejskiego
- fragmenty trybuny dawnego stadionu piłkarskiego (tzw. „górkę”)
- korty tenisowe (A1, A2) wraz z trybunami
- korty tenisowe (A3-A9)
- starodrzew: aleję lipową, szpaler lipowy, żywopłoty
wraz z terenem, na którym ten zespół jest usytuowany.
Ochrona? Jest, ale niewystarczająca
Poprzednia Rada Miasta, mimo protestów mieszkańców, dopuściła w Miejscowym Planie Zagospodarowania Przestrzennego budowę na terenie kortów czteropiętrowego hotelu z ok. 200 pokojami do krótkoterminowego najmu i towarzyszącą infrastrukturą.
WCZEŚNIEJ PISALIŚMY Biała Karta kortów Arki pomoże zdobyć ochronę konserwatorską?
W uzasadnieniu decyzji konserwatora czytamy, że opracowany przez miasto Miejscowy Plan Zagospodarowania Przestrzennego wyznacza jedynie ochronę dla obiektu trybuny dawnego miejskiego stadionu (tzw. górki), ale nie ustala ochrony dla procedowanego terenu.
Ponadto ochrona „górki” zaliczająca ją do grupy „C” ( przepisy stanowią, że „utrzymanie tych obiektów nie jest wymagane”), oznacza możliwość jej rozbiórki.
Oznacza to, że ochrona zawarta w Miejscowym Planie Zagospodarowania Przestrzennego nie jest wystarczająca.
Korty Arki: sukces gdyńskich społeczników
Wieść o planowanej budowie na terenie kortów Arki apartamentowca spowodowała sprzeciw wielu mieszkańców Gdyni. Już we wrześniu 2022 r. gdyńskie stowarzyszenia i ruchy miejskie wystąpiły do Igora Strzoka, ówczesnego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, o objęcie obszaru dawnego Forum Sportowego ochroną konserwatorską.
Mecenas Maciej Urbański, reprezentujący Stowarzyszenie Wszystko dla Gdyni uważa, że decyzja konserwatora jest bardzo satysfakcjonująca dla wnioskodawców.
- Chciałbym podkreślić determinację dr. Wojciecha Ogrodnika ze Stowarzyszenia Wszystko dla Gdyni, który intensywnie walczył o zachowanie tego miejsca dla mieszkańców - mówi prawnik. - To on zgłosił się do naszej kancelarii i poprosił o pomoc. Przygotowanie wniosku pod WZK wymagało wielkiej pracy, także kwerendy historycznej. Nasze przekonanie, że należy ochronić to miejsce, rosło wraz z docieraniem do kolejnych dokumentów. Zrozumieliśmy, jaki był zamysł przedwojennych projektantów Gdyni, by było to miejsce sportu i rekreacji dla wszystkich gdynian.
Wróci idea Forum Sportowego?
Warto dodać, że użytkowanie terenu tzw. Polanek Redłowskich na cele sportowe sięga 1927 r., kiedy zaczęli tam ćwiczyć członkowie Towarzystwa Gimnastycznego Sokół w Gdyni.
- Zespół ten stanowi do dziś czynny i używany obiekt sportowy. Elementy historycznego zabudowania zespołu dawnego Stadionu Miejskiego wraz z nawarstwieniami historycznymi, tworzą spójny zabytek nieruchomy o charakterze obszarowym, wpisujący się w stale kontynuowana tradycję miejsca oraz działalności ośrodka sportowego i dzieje rozwoju Gdyni jako miasta nadmorskiego.
Dariusz Chmielewski, Wojewódzki Konserwator Zabytków
Mec. Maciej Urbański zauważa jednak, że decyzja konserwatora nie jest ostateczna. - Nie wykluczam, że podmioty, chcące zabudować ten teren będą się odwoływać - mówi. - Liczę jednak na to, że prezydent i Rada Miasta zmienią plan zagospodarowania przestrzennego i będzie można zbudować obiekty, które znów zaczną służyć wszystkim mieszkańcom do sportu i rekreacji.
Prezydent Aleksandra Kosiorek zapowiedziała, że po zapoznaniu się z decyzją Pomorskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w poniedziałek skomentuje objęcie ochroną konserwatorską kortów Arki. We wcześniejszych wystąpieniach przed wyborami samorządowymi zarówno Aleksandra Kosiorek, jak i Tadeusz Szemiot, obecny przewodniczący Rady Miasta negatywnie wypowiadali się o budowie w tym miejscu apartamentowca.
Napisz komentarz
Komentarze