- Ta akcja ma celu uświadamianie, że dając pieniądze osobie żebrzącej na ulicy można jej zaszkodzić zamiast pomóc. Warto zachować zdrowy rozsądek i nie dawać pieniędzy bez zastanowienia. Tak, aby nasze wsparcie nie zostało wykorzystane w nieodpowiedni sposób. Skuteczna i odpowiedzialna pomoc to skierowanie osoby potrzebującej do miejsc, gdzie otrzyma profesjonalne wsparcie – informują w sopockim Urzędzie Miejskim.
Wraz z rozpoczęciem lata i wakacji w Sopocie przybywa osób doświadczających bezdomności oraz żebrzących, które liczą na współczucie i hojność odwiedzających Sopot turystów, próbując wyłudzać pieniądze m.in. zaczepiając przechodniów na ulicy. Często jednak jest tak, że wyżebrane pieniądze przeznaczane są następnie na alkohol i inne używki.
– Apeluję, by pomagać mądrze i nie dawać osobom żebrzącym pieniędzy. Zamiast tego przekażmy ulotkę, a ktoś, kto naprawdę potrzebuje pomocy znajdzie na niej adresy miejsc w których realną pomoc otrzyma. Jeśli widzicie osoby żebrzące, natarczywe, agresywne lub po prostu bardzo potrzebujące pomocy, to zawsze w takich sytuacjach warto powiadomić policję, straż miejską lub MOPS. W Sopocie mamy wiele możliwości wsparcia osób będących w trudnej sytuacji życiowej, nasze instytucje pomagają także w wyjściu z bezdomności – mówi Magdalena Czarzyńska-Jachim, prezydentka Sopotu.
W sopockich lokalach gastronomicznych, kościołach, na klatkach schodowych oraz w różnych miejscach w przestrzeni publicznej znaleźć można polsko-angielskie ulotki oraz plakaty „Pomagaj mądrze! Nie dawaj pieniędzy osobie żebrzącej", które można zabrać i np. wręczyć napotkanym osobom w kryzysie bezdomności.
– Osoba, która naprawdę potrzebuje pomocy nie musi prosić o pieniądze na ulicy. Istnieją różne instytucje i organizacje, które kompleksowo i długofalowo pomagają osobom potrzebującym. Zapewniają posiłek, schronienie czy zaspokojenie innych niezbędnych potrzeb życiowych. Dlatego widząc osobę potrzebującą, w kryzysie bezdomności czy żebrzącą warto skierować ją do miejsca, gdzie może otrzymać profesjonalną pomoc lub powiadomić odpowiednie służby, w szczególności, kiedy żebraniem zajmują dzieci – mówi Andrzej Czekaj, dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Sopocie.
CZYTAJ TEŻ: Sopot: Nie masz gdzie wyrzucić śmieci? Zgłoś to Zarządowi Dróg i Zieleni
W Urzędzie Miejskim w Sopocie podkreślają, że zamiast dawać pieniądze na ulicy, lepiej wspomóc organizacje charytatywne, które zajmują się właśnie pomocą osobom potrzebującym i doświadczającym bezdomności.
- Jeśli widzisz osobę żebrzącą, w szczególności nieletnią lub natarczywą, poinformuj odpowiednie służby: Straż Miejską, tel. 986, Policję, tel. 112 lub MOPS Sopot, tel. 58 551 17 10 – apelują w Urzędzie Miejskim w Sopocie.
Miejsca, w których osoby potrzebujące mogą otrzymać profesjonalne wsparcie:
- Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Sopocie (Dział Pracy Socjalnej, al. Niepodległości 759, poniedziałek-piątek w godz. 7.30-15.30, tel. 58 551 17 10)
- Caritas, Sopot - al. Niepodległości 778 (jadłodajnia: poniedziałek-niedziela: 12.00-13.00, łaźnia i wydawanie odzieży: mężczyźni: poniedziałek i czwartek, kobiety: wtorek, w godz. 8.00-11.00, przychodnia medyczna dr Oli: poniedziałek i czwartek od godz. 15.00)
- Miejsce nocnego pobytu i ogrzewalnia (bez skierowania, w godz. 20.00 – 8.00, Gdańsk, ul. Mostowa 1 A).
Napisz komentarz
Komentarze