Uroczysta sesja Rady Miasta Gdyni rozpoczęła się we wtorek, 7 maja wydaniem zaświadczeń o wyborze 28 radnym Gdyni. Ślubowanie złożyło 27 radnych (jednej z radnych nie było na sesji). Mandat zdobyty przez Aleksandrę Kosiorek objęła Beata Małgorzata Zastawna (mandat Aleksandry Kosiorek wygasł, gdy wybrano ją na stanowisko prezydenta Gdyni). Warto wiedzieć, że tylko ośmioro radnych ma już doświadczenie w tej roli – pozostali zostali wybrani po raz pierwszy.
Aleksandra Kosiorek: Czas na ciężką pracę
Po ślubowaniu radnych zaświadczenie o wyborze na prezydenta Gdyni odebrała Aleksandra Kosiorek. Zanim złożyła ślubowanie, dostała kwiaty od obecnego na sesji Wojciecha Szczurka.
– Pragnę ponownie podziękować mieszkańcom za zaufanie, jakim mnie obdarzyli – powiedziała tuż po ślubowaniu Aleksandra Kosiorek.
Czas kampanii za nami, a przed nami czas ciężkiej pracy. Mieszkańcy skierowali do niej mnie i radnych z wszystkich list, i powinniśmy cały czas mieć to na uwadze. Przed nami wielkie wyzwanie: mieszkańcy wyrazili zdanie co do jakościowej zmiany w mieście, i ten postulat powinniśmy mieć przed oczami.
Aleksandra Kosiorek / prezydent Gdyni
Aleksandra Kosiorek podkreśliła też w swoim pierwszym exposé, że podtrzymuje postulat współpracy ze wszystkimi ugrupowaniami i wszystkimi mieszkańcami.
– Wierzę, że rada miasta odzyska należną jej podmiotowość i że wszystkie środowiska skierowane do pracy w radzie przez mieszkańców znajdą swoich przedstawicieli w prezydium rady miasta – powiedziała.
Kto wiceprezydentami Gdyni? Znamy nazwiska
Kosiorek wymieniła też osoby, które zostaną wiceprezydentami Gdyni. Są to:
- Bartłomiej Austen – ma być odpowiedzialny za obszar inwestycji i polityki gospodarczej,
- Oktawia Gorzeńska – ma być odpowiedzialna za „szeroko rozumianą” edukację.
– Liczę na to, że już w maju obejmą funkcje wiceprezydentów, ale wcześniej muszą pozamykać dotychczasowe sprawy zawodowe – stwierdziła Aleksandra Kosiorek.
W przypadku Bartłomieja Austena, konieczne będzie też stwierdzenie wygaśnięcia jego mandatu radnego. Wcześniej zrezygnował on ze ślubowania.
Tadeusz Szemiot przewodniczącym Rady Miasta Gdyni
Podczas wyborów na przewodniczącego Rady Miasta Gdyni zgłoszono tylko jedną kandydaturę: Tadeusza Szemiota. Głosowało 25 radnych (Szemiot zrezygnował z głosowania). Po przeliczeniu kart okazało się, że uzyskał on 100 proc. głosów poparcia i został przewodniczącym gdyńskiej rady miasta w nowej kadencji.
Jeszcze raz dziękuję gdyniankom i gdynianom za to, że mamy tak bardzo nową radę miasta i nową prezydent. W świadomości gdynian zatarły się kompetencje rady miasta jako władzy uchwałodawczej, musimy więc zrobić wszystko, żeby je przywrócić.
Tadeusz Szemiot / przewodniczący Rady Miasta Gdyni
Szemiot zapewnił też, że ani rada miasta nie będzie wkraczała w kompetencje prezydenta, ani prezydent nie będzie wkraczał w kompetencje rady. Jako priorytety wymienił m.in.:
- jasne określenie kompetencji rady i jasną współpracę z władzami miasta,
- rozwój rad dzielnic, a przede wszystkim zwiększenie aktywności mieszkańców w ich działaniach,
- planowanie przestrzenne, w którym, ze względu na terminy narzucone przez ustawodawcę, konieczne są przyspieszone prace.
– Nowa rada odzwierciedla oczekiwania mieszkańców, jest najbardziej pluralistyczna od wielu lat – podkreślił Szemiot podczas swojego przemówienia. – Są wśród nas przedstawicie wielu środowisk, ja jako przewodniczący będę zabiegał o kompromis między nimi.
Troje wiceprzewodniczących Rady Miasta Gdyni
Do funkcji wiceprzewodniczących Rady Miasta Gdyni zgłoszono cztery osoby: Marka Dudzińskiego, Mariolę Śrubarczyk-Cichowską, Ireneusza Trojanowicza i Jakuba Ubycha. Do wyboru potrzeba co najmniej 15 głosów „za”.
Wiceprzewodniczącymi Rady Miasta Gdyni zostali:
- Mariola Śrubarczyk-Cichowska,
- Ireneusz Trojanowicz,
- Jakub Ubych.
Następna sesja gdyńskiej rady miasta odbędzie się 29 maja.
Napisz komentarz
Komentarze