Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

Festiwal Globaltica ogłasza pierwszych artystów tegorocznej edycji

Buzz' Ayaz, Wowakin, Pixvae i Gabba to pierwsi ogłoszeni wykonawcy tegorocznej edycji festiwalu Globaltica. Impreza odbędzie się, jak zwykle, w gdyńskim Parku Kolibki w dniach 19-21 lipca.
Festiwal Globaltica ogłasza pierwszych artystów tegorocznej edycji
Muzycy Buzz' Ayaz pochodzą z obu stron podzielonego granicą miasta. Ich wspólne granie jest celową próbą stworzenia muzycznego ciała, które odda głos całej Nikozji

Autor: materiały prasowe

Każdy z tych artystów prezentuje inne podejście do tradycji i jednocześnie świetnie odnajduje się we współczesnym świecie.

Globaltica 2024. Muzyka Turków Cypryjskich

Buzz' Ayaz to nowy zespół cypryjskiego, wiecznie poszukującego muzyka Antonisa Antoniou. Antonis gościł już na Globaltice 2016 z Monsieur Doumani. W Buzz' Ayaz sięga po muzykę Turków Cypryjskich, zespół jest głosem na rzecz zjednoczenia ostatniej podzielonej europejskiej stolicy. Ostre riffy klarnetu basowego, syntezatorowe plamy i charakterystyczne dźwięki tzoury (lutni spokrewnionej z buzuki) nadają muzyce zespołu niepowtarzalnego, wschodniośródziemnomorskiego, psychodelicznego charakteru. Ich muzyka lokuje się między anatolijskim rockiem, grecką tawerną, arabską muzyką psychodeliczną a legendarnym zespołem Morphine.
Debiutancki album zespołu Buzz' Ayaz ukaże się we wrześniu 2024 roku nakładem uznanej niemieckiej wytwórni Glitterbeat Records.

Muzycy:

  • Antonis Antoniou – tzoura elektryczna, wokal, elektronika
  • Manos Stratis – syntezator basowy, organy
  • Will Scott – klarnet basowy
  • Ulaş Öğüç – perkusja, instrumenty perkusyjne

Kolumbijski folklor i francuski noise jazz

Pixvae swoją nazwę zaczerpnęli od eksperymentu botanicznego - skrzyżowania owocu palmy i brzoskwini (fot. materiały prasowe)

Pixvae brawurowo łączą afrokolumbijską tradycję currulao z wybrzeża Pacyfiku z noise jazzem prosto z niezależnej sceny Lyonu. Zespół ewoluuje poprzez poszukiwanie równowagi między tymi dwoma skrajnościami. Francuzi czasem dostosowują się do kolumbijskiego metrum, Kolumbijczycy dają pohałasować na swoim podwórku. Wynik tej polityki ustępstw, kontrolowanej eklektycznej symbiozy jest co najmniej spektakularny.

Muzycy:

  • Jennyfer “Xiomara” Torres - wokal & guasà
  • Israel Quinones - wokal & guasà
  • Damien Cluzel - gitara
  • Romain Dugelay - saksofon & instrumenty klawiszowe
  • Juan Carlos Arrechea – instrumenty perkusyjne
  • Léo Dumont - perkusja

Dźwiękowe krajobrazy Arktyki

Gabba, co w języku Sámi oznacza „renifera pokrytego kością słoniową", to zespół, który płynnie łączy tradycyjny joik z wpływami norweskiego folku, muzyki amerykańskiej i innych tradycji muzycznych. Ich twórczość jest odzwierciedleniem stylu życia Sámów, a każda piosenka przenosi słuchacza w rozległe krajobrazy regionu Arktyki. 

Na czele zespołu Gabba stoi młody, niewidomy mistrz joika John André Eira pochodzący z małej wioski Mazé w regionie Guovdageaidnu. Wnosi on do muzyki grupy dziedzictwo swoich przodków, a także oryginalne kompozycje.

Na czele zespołu Gabba stoi młody, niewidomy mistrz joika John André Eira  (fot. materiały prasowe)

W 2023 roku Gabba niedawno otrzymał norweski odpowiednik nagrody Grammy w kategorii „muzyka tradycyjna”, co ugruntowało jego status jako jednego z wiodących zespołów Sámi w kraju.

Muzycy:

  • John André Eira – wokal (joik)
  • Ola Brandsnes Vårtun – instrumenty klawiszowe
  • Christoffer Mietle Furuheim – gitara
  • Espen Bakke – gitara basowa
  • Idar Eliassen Pedersen – trąbka
  • Marius Trøan Hansen - perkusja

Zagrali (na skrzypkach) w serialu „1670” 

Muzyka WoWaKin dotarła ostatnio do szerszej grupy odbiorców za sprawą ścieżki dźwiękowej do kultowego już w pewnych kręgach serialu Netflixa – 1670”. Zespół tworzy w nurcie muzyki korzeni, na pograniczu tradycji, folku i improwizacji. Specjalizuje się w interpretacjach muzyki tradycyjnej. Jest znany wśród wielbicieli tańca. Repertuar czerpie z bogatych muzycznie regionów Polski: Radomszczyzny, Mazowsza, Kujaw, Podlasia. 

Muzycy WoWaKin czerpią swój repertuar z żywego przekazu, jeżdżąc na wieś i ucząc się od starego pokolenia muzykantów i śpiewaczek (fot. materiały prasowe)

Trio tworzy muzykę akustyczną, wirtuozersko używając instrumentarium typowego dla muzyki tradycyjnej. Słychać w ich muzyce skrzypce, harmonię trzyrzędową, bęben, cymbały, basy. Muzycy podejmują dialog z tradycją i eksperymentują, nie stroniąc od zabaw muzycznych i improwizacji. Stąd pojawiające się w wielu utworach zaskakujące instrumenty: kalimba i banjolele. W repertuarze, z którym przyjadą na festiwal Globaltica mają pieśni liryczne, obrzędowe i przyśpiewki, kujawiaki, mazurki, oberki i polki. Ich muzyka odznacza się wigorem, energią, a z drugiej strony liryzmem i delikatnością.

Muzycy:

  • Paula Kinaszewska – wokal, skrzypce
  • Bartłomiej Woźniak wokal, bębny, banjolele, kalimba
  • Mateusz Wachowiak – harmonia trzyrzędowa, akordeon, basetla
  • Marta Maślanka - cymbały
  • Piotr Zabrodzki – instrumenty klawiszowe

Globaltica łączy korzenie ze współczesnością

Globaltica to wyjątkowe wydarzenie w letnim kalendarzu imprez kulturalnych. Głównym celem Festiwalu Kultur Świata jest pokazywanie wielokulturowości, zaznajamianie z odmiennymi tradycjami i religiami. Zapraszani muzycy ocalają tradycje od zapomnienia, czerpią z korzeni, by zaprezentować je we współczesnej odsłonie. Oryginalne połączenia muzyczne to znak firmowy wielu zespołów, jakie zaprezentowały się w ciągu poprzednich edycji Globaltiki. Głównym obszarem działania jest muzyka, jednak festiwal prezentuje także twórczość z innych dziedzin, takich jak literatura, sztuki plastyczne, fotografia czy film.

Główne wydarzenia festiwalowe zlokalizowane są w zabytkowym Parku Kolibki w Gdyni – to przestronna łąka otoczona drzewami, położona nad samym morzem, a jednocześnie znajdująca się przy głównej arterii na granicy Gdyni i Sopotu. Naturalne zalety tego miejsca, nieporównywalne do zamkniętej przestrzeni sali koncertowej, sprzyjają stworzeniu niepowtarzalnej imprezy. 

Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama