Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

Włoskie Eurofightery przechwyciły obcy samolot

Stacjonujące na lotnisku w Królewie Malborskim włoskie samoloty wielozadaniowe Eurofighter Typhoon mają za sobą pierwszą interwencję w ramach misji Air Policing, polegającej na obronie przestrzeni powietrznej wschodniej flanki NATO. Dwie maszyny przechwyciły niezidentyfikowany samolot zbliżający się do granic NATO.
Włoskie Eurofightery przechwyciły obcy samolot
Eurofighter włoskiego lotnictwa w trakcie startu

Autor: Aeronautica Militare

Królewo Malborskie: Eurofighter poderwane, przechwyciły obcy samolot

Cztery myśliwce wielozadaniowe Eurofighter Typhoon ze składu 4 Skrzydła Powietrznego włoskiego lotnictwa stacjonują od trzech tygodni na lotnisku w Królewie Malborskim, w siedzibie 22 Bazy Lotnictwa Taktycznego. Zastąpiły samoloty F-35A Lightning, również z włoskich sił powietrznych, w ramach misji NATO Air Policing. Misja polega na ochronie przestrzeni powietrznej państw północno-wschodniej flanki NATO. 

Jak informuje ppłk Carmelo Frattaruolo z dowództwa włoskiego kontyngentu, nastąpiła już pierwsza operacja przechwycenia oraz identyfikacji nieznanego statku powietrznego. Samolot ten pojawił się w międzynarodowej przestrzeni powietrznej nad Morzem Bałtyckim, w pobliżu granic NATO. Po otrzymaniu alarmu szybkiego reagowania dwa samoloty Eurofighter w trybie alarmowym wystartowały, przechwyciły i zidentyfikowały wykryty samolot. Po wykonaniu zadania obie maszyny pomyślnie wylądowały w Królewie Malborskim.

Włoski kontyngent lotniczy w Polsce to około 150 żołnierzy - kobiet i mężczyzn z jednostek włoskich Aeronautica Militare. Samoloty Eurofighter wystawione są przez 4. Skrzydło Grosseto, 36. Skrzydło Gioia del Colle, 37. Skrzydło Trapani oraz 51. Skrzydło Istrana. Cztery maszyny zapewniają nieprzerwaną kontrolę i ochronę północno-wschodniej flanki NATO. Wykonują również zadania szkoleniowe nad całkowicie nowym dla pilotów terenem.

Misja Air Policing paktu NATO prowadzona jest nieprzerwanie, zarządzana przez Sojusznicze Dowództwo Powietrzne Sojuszników (AIRCOM) w Ramstein (Niemcy).

Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama