Nabór projektów w 12. edycji Budżetu Obywatelskiego 2025 wystartował 29 stycznia.
– O tym, jak wygląda miejski budżet, decyduje przede wszystkim Rada Miasta Gdańska. Jednak ta wydzielona część budżetu, zwana Budżetem Obywatelskim to coś, na co wpływ może mieć każdy z nas, wszyscy mieszkańcy Gdańska niezależnie od wieku – mówi Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska. – Przez 11 edycji BO wydaliśmy z naszych wspólnych pieniędzy 177 mln zł na 933 projekty. W tym roku, w Budżecie Obywatelskim 2025, do dyspozycji mamy 21 526 000 zł. Już po raz czwarty z tej puli mamy wydzieloną kwotę Zielony Budżet Obywatelski, który cieszy się coraz większą popularnością. Zachęcam wszystkich do składania projektów w Budżecie Obywatelskim 2025.
Nabór projektów – tylko online
Projekty w budżecie można składać do 25 lutego 2024 r. Nabór odbywa się wyłącznie online poprzez rejestrację w systemie elektronicznym. Na stronie gdansk.pl lub www.gdansk.pl/budzet-obywatelski znajdziemy charakterystyczny żółty baner, poprzez który przechodzi się bezpośrednio do systemu elektronicznego, gdzie należy wypełnić formularz wniosku.
Kto może zgłosić projekt?
W Budżecie Obywatelskim mogą wziąć udział wszyscy mieszkańcy Gdańska, którzy mieszkają na stałe w mieście, bez względu na wiek, zameldowanie czy obywatelstwo. Każdy może zgłosić swój pomysł: dorośli, młodzież i dzieci. Wystarczy mieć ciekawą propozycję. na co wydać publiczne pieniądze.
Szukasz inspiracji? Zajrzyj na stronę
Najlepiej przyjrzeć się przykładowym realizacjom z poprzednich lat lub czerpać pomysły od mieszkańców innych polskich i europejskich miast.
Poznaj zasady składania projektów, sprawdź co możesz zgłosić do tegorocznej edycji – wszystko na stronie internetowej: www.gdansk.pl/budzet-obywatelski.
Skonsultuj swój projekt!
Katalog zadań Budżetu Obywatelskiego jest bardzo szeroki, obejmuje wszystko, co może być finansowane przez gminę. Tworząc projekt warto skorzystać z pomocy urzędników i pracowników jednostek organizacyjnych miasta Gdańska i sprawdzić, jak dany pomysł wpisuje się miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego, kto jest właścicielem terenu, jaki jest koszt projektu i czy spełnia kryterium ogólnodostępności – czy umożliwia mieszkańcom swobodne, nieodpłatne korzystanie z efektów jego realizacji.
Przy projektach Zielonego Budżetu Obywatelskiego pomogą architekci krajobrazu i urbaniści z doświadczeniem w zakresie edukacji architektonicznej, konsultacji społecznych oraz projektowania przestrzeni publicznych z Gdańskiego Zarządu Dróg i Zieleni.
Koordynacją Budżetu Obywatelskiego w Gdańsku zajmuje się Biuro ds. Rad Dzielnic i Współpracy z Mieszkańcami, Referat ds. Współpracy z Mieszkańcami, tel.: 58 323 66 51, 58 323 66 37, 58 323 63 37, e-mail: [email protected].
Ponad 21,5 miliona złotych do wydania
- Suma środków przeznaczonych na realizację projektów to 21 526 022 złotych
- Projekty ogólnomiejskie – 4 137 851 złotych, w tym projekty ogólnomiejskie Zielonego Budżetu Obywatelskiego – 1 304 922 złotych. Warto pamiętać, że maksymalny szacowany koszt jednego projektu ogólnomiejskiego to 2 mln złotych, zaś ogólnomiejskiego projektu Zielonego Budżetu Obywatelskiego – 434 974 złotych.
- Projekty dzielnicowe – 17 388 171 złotych, w tym projekty dzielnicowe Zielonego Budżetu Obywatelskiego – 3 718 649 złotych. Chętni mogą zgłaszać mniejsze inicjatywy do wysokości kwoty przeznaczonej na daną dzielnicę. Projekty dzielnicowe zgłaszane i realizowane są w 35 jednostkach pomocniczych miasta.
Napisz komentarz
Komentarze