Piąta rocznica śmierci Pawła Adamowicza. Co w programie obchodów?
13 stycznia, w piątą rocznicę zamachu na Pawła Adamowicza, o godz. 19, na Targu Węglowym w Gdańsku odbędzie się demonstracja. W swoich mediach społecznościowych zaprosił na nią premier Donald Tusk. "Nie pozwólmy, by nienawiść i kłamstwo znów zatryumfowały" - napisał. Złożenie kwiatów przy tablicy pamiątkowej.
Jak co roku, 13 stycznia o godzinie 19.00, pod tablicę upamiętniającą miejsce zamachu, która znajduje się między Katownią a Złotą Bramą zostaną złożone kwiaty. Będą też krótkie przemówienia i wspomnienia prezydenta Adamowicza. Następnie nastąpi wspólne przejście do Bazyliki Mariackiej. To wszystko przy dźwiękach wygrywanych na carillonie, które tak dobrze pamiętamy z tamtego czasu: The Sound of Silence. Następnie odbędzie się międzywyznaniowa modlitwa przy grobie i widowisko słowno-muzyczne, które ma nas skłonić do refleksji, bo poza występami artystycznymi będą cytowane fragmenty różnych wystąpień prezydenta Pawła Adamowicza, które nie straciły na aktualności – zapowiedziała Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska.
PRZECZYTAJ TEŻ: 5 lat od śmierci Pawła Adamowicza. Gdańsk upamiętni prezydenta
To nawiązanie do wiecu, który odbył się 14 stycznia 2019 roku, kiedy mieszkańcy na wiadomość o śmierci prezydenta przyszli oddać mu hołd. Wtedy wydarzenie też odbyło się na Długim Targu. Uczestniczyło w nim kilkanaście tysięcy osób, a wśród tych, które zabrały wówczas głos, byli właśnie Donald Tusk, który przyleciał z Brukseli, i Aleksandra Dulkiewicz, wiceprezydent Gdańska.
Premier Donald Tusk weźmie udział w wiecu w piątą rocznicę zamachu na prezydenta Pawła Adamowicza
Premier Donald Tusk sam zapowiedział swoją obecność w sobotę, 13 stycznia na gdańskim wiecu przed Dworem Artusa. Podczas konferencji prasowej w środę, 3 stycznia mówił o złej roli do niedawna publicznych mediów.
– Czasami te media były wykorzystywane też do zaszczuwania ludzi. Cały czas pamiętamy, co wydarzyło się w Polsce, łącznie z tragediami. 13 stycznia będę w Gdańsku razem z mieszkańcami Trójmiasta. Myślę, że wielu z was przyjedzie z Polski i tam będziemy obchodzili piątą, tragiczną rocznicę zabójstwa prezydenta Adamowicza – powiedział.
PRZECZYTAJ TEŻ: Carillony nie pozwalają zapomnieć o prezydencie Gdańska Pawle Adamowiczu
I dalej mówił: – Będziemy wszyscy chcieli – rozmawiamy o tym z prezydent Aleksandrą Dulkiewicz – żeby pamięć o zabójstwie Pawła Adamowicza była taką inspiracją „do przodu”. Nie tylko hołdem dla zmarłego prezydenta, ale przede wszystkim – na pewno on sam by tego chciał – chcielibyśmy, żeby 13 stycznia cała Polska na nowo uwierzyła, że media publiczne mogą być od informowania, edukacji, upowszechniania wiedzy, a nie od zaszczuwania ludzi. I nie od promowania władzy czy partii rządzącej.
Napisz komentarz
Komentarze