Samoloty F-35A Sił Powietrznych zostały przesunięte do Polski w celu wdrożenia natowskiego urządzenia zabezpieczającego - podały włoskie Aeronautica Militare. Cztery maszyny należące do 32 Skrzydła Powietrznych Sił Zadaniowych przebazowane zostały ze swoich stałych lotnisk w Amendoli oraz Ghediego. W ramach operacji Enhanced Air Policing włoskie maszyny będą stacjonować w Królewie Malborskim do marca przyszłego roku.
- Zaangażowanie Włoch w Sojuszu jest kontynuowane także w tym bloku rotacyjnym. To napawa nas dumą, że możemy świadczyć nasze usługi społeczności krajów sojuszniczych, aby zagwarantować odpowiednie ramy bezpieczeństwa na wschodniej flance Europy” – zadeklarował pułkownik Antonio Vergallo, dowódca TFA . – Samoloty F-35, stacjonujące tutaj, stanowią najbardziej zaawansowany system uzbrojenia dostępny Siłom Powietrznym, który oprócz wykonywania wyznaczonej misji obrony przestrzeni powietrznej NATO, stanowi zintegrowany system zdolny oferować nieocenione możliwości interoperacyjności pomiędzy 4. i 5. generacją.
Air Policing to prowadzona przez pakt NATO misja zbiorowej obrony, prowadzona nieprzerwanie przez 365 dni w roku. Zarządzana jest przez Dowództwo Powietrzne Sojuszu (AIRCOM) w niemieckim Ramstein. Stamtąd wydawane są rozkazy natychmiastowego startu samolotów, kiedy wykryte zostaną obce maszyny zbliżające się do przestrzeni powietrznej państw sojuszu.
Jak podają włoskie Aeronautica Militare, Siły Zadaniowe 32. Skrzydła Powietrznego stacjonujące obecnie w Polsce liczą około 150 kobiet i mężczyzn. Zapewniają kontrolę i ochronę północno-wschodniej flanki NATO. To nie pierwsza misja włoskich lotników w naszym kraju, choć wcześniej w Królewie Malborskim stacjonowały maszyny Eurofighter Typhoon. Dla polskich pilotów i techników nie są nowością również samoloty F-35A Lightning. W siedzibie 22 BLT bazowały takie maszyny lotnictwa holenderskiego. Identyczne samoloty wejdą wkrótce do służby w barwach Polskich Sił Powietrznych.
Napisz komentarz
Komentarze