Lidia Szałkowska, uczennica klasy 2c Szkoły Podstawowej nr 2 w Żukowie zdobyła III miejsce w swej kategorii na Wojewódzkim Konkursie na najpiękniejszą pieśń o Biskupie Konstantynie Dominiku. Na konkurs trzeba było przygotować nagranie wokalne pieśni o tytule „Rozsewac miłotã” wraz z realizacją materiału filmowego.
Kaszuby zaczynają się morzem. Urzekają: niezwykłym bogactwem krajobrazów, nadmorskimi wydmami i plażami, jeziorami, wybujałymi wzgórzami morenowymi, urwistymi stokami, rozległymi lasami i łąkami, ale też unikatowymi w skali europejskiej budowlanymi zabytkami kultury, sztuki i techniki. Ludzie zakochani w tym regionie uważają, że Kaszuby to Bieszczady i Mazury razem wzięte. A kto raz tu zawita – często wraca.
Wielkim sukcesem zakończył się wojewódzki konkurs na najpiękniejszą pieśń o biskupie Konstantynie Dominiku, który ogłoszony został przez Radę Naczelną Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego patronem roku 2021. Uczestnicy konkursu musieli przygotować nagranie wokalne pieśni o tytule „Rozsewac miłotã” wraz z realizacją materiału filmowego. Mimo że nie było to łatwe zadanie, bo pieśń wymaga dużych umiejętności wokalnych, to napłynęło aż kilkadziesiąt prac. Było to miłym zaskoczeniem dla organizatorów przedsięwzięcia. W swoich kategoriach trzecie miejsa wywalczyły Julita Obrycka, uczennica klasy 4d Zespołu Kształcenia i Wychowania w Kolbudach oraz Lidia Szałkowska, uczennica klasy 2c Szkoły Podstawowej nr 2 w Żukowie
30.07.2022 r. – tę datę powinni zapisać i zapamiętać wszyscy Kaszubi. Tego dnia bowiem w Brusach odbędzie się Światowy Zjazd Kaszubów. Taką datę ustalił komitet organizacyjny wydarzenia, czyli przedstawiciele Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego, gminy Brusy i powiatu chojnickiego.
Wiele osób choć raz słyszało o miejscowości Widno w gminie Brusy, gdzie odbywa się tradycyjne i bardzo popularne pieczenie chleba w plenerze, na które przyjeżdżają goście i turyści z całej Polski. Widno to również raj dla kajakarzy przepływających rzeką Zbrzyca. Teren „festynowy” przeszedł niedawno metamorfozę i w przyszłym sezonie będzie tu jeszcze ładniej.
Mija właśnie pierwszy miesiąc, od kiedy w Brusach funkcjonuje Środowiskowy Dom Samopomocy. Opiekę znalazło w nim 30 osób z niepełnosprawnościami z gminy Brusy. To jednak nie jedyna placówka, która rozpoczęła działalność w wyremontowanym obiekcie tzw. starej szkoły w Brusach.
W piątek, świątek i niedzielę aktorzy-amatorzy z Czyczków podążali na podwórko Danuty Miszczyk z Czyczków, gdzie odbywały się próby do nowego przedstawienia o… nich samych