Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Ziaja kosmetyki kokos i pomarańcza
Reklama

Ustce marzy się Przewłoka. Trwają konsultacje

Ustka przystąpiła do procedury zmiany granic administracyjnych, gdyż chce przyłączenia Przewłoki liczącej 800 mieszkańców. Tym jednak nie do końca podoba się ten pomysł. Do poniedziałku, 16 grudnia trwają konsultacje – mieszkańcy tej największej miejscowości w gminieUstka mogą głosować na kilka sposobów: w urzędzie, u sołtysa lub online.
powiązania Ustki i Przewłoki
– Pod względem powiązań osadniczo-urbanistyczno-przestrzennych, Przewłoka wizualnie jest już częścią obszaru miasta Ustka – piszą na stronie Ustki na podstawie opracowania wykonanego w związku z procedurą połączenia Ustki i Przewłoki

Autor: UM Ustka

W Ustce urzędnicy kuszą mieszkańców gminy i wskazują, że mimo iż Przewłoka zmienia się, rozbudowuje oraz ma bogatą i zróżnicowaną ofertę noclegową, a także dobrą sieć dróg, jak również  boisko wraz z placem integracyjnym, to jednak nie posiada oferty usług publicznych: szkoły, przedszkola, domu kultury czy świetlicy, a nawet dużego sklepu, apteki czy przychodni.

Ustka chce przyłączenia Przewłoki

– Powiedzmy sobie szczerze, jest tak dlatego, że w bezpośrednim sąsiedztwie znajduje się Ustka. To miasto jest marką, która przyciąga turystów, oraz miejscem pracy, nauki, spędzania czasu wolnego – uważają w Ustce. 

Burmistrz Ustki Jacek Maniszewski wysłał nawet listy do mieszkańców Przewłoki, w których zachęcał ich do tego, by zostali ustczanami. Podkreślał, że mieszkańców Ustki i Przewłoki już sporo łączy, bo w końcu są sąsiadami.

Spotykamy się przy okazji różnych uroczystości i wydarzeń, zawodów sportowych, a czasem na co dzień u lekarza czy w sklepie. Wiele nas łączy, najbardziej na pewno to, że lubimy tu mieszkać. I chcielibyśmy, aby to nasze miejsce na ziemi było dobrym miejscem do życia nie tylko teraz, dla nas, ale także dla przyszłych pokoleń.

Jacek Maniszewski / burmistrz Ustki

Jacek Maniszewski wyjaśnił także osobom, które mają obawy, że sytuacja finansowa miasta jest stabilna, a zadłużenie, które budzi tyle dyskusji, było konieczne, by Ustka mogła się rozwijać i wyróżnić spośród innych nadmorskich kurortów.

Przewłoka nie chce do Ustki?

W gminie Ustka pomysł przyłączenia Przewłoki się nie podoba. Już jakiś czas temu pojawiły się tam banery i plakaty z hasłem „Nie dla przyłączenia Przewłoki do Ustki”.

– Musimy wspólnie stanąć w obronie naszej lokalnej tożsamości i autonomii. Przyłączenie Przewłoki do miasta Ustka może znacząco wpłynąć na nasze życie, od decyzji administracyjnych po codzienne funkcjonowanie. Dlatego tak ważne jest, aby każdy z nas wziął udział w trwających konsultacjach i wyraził w nich swoje zdanie – apelują władze gminy Ustka.

W jaki sposób władze gminy Ustka przekonują mieszkańców Przewłoki, by ci nie chcieli przenieść się do miasta? 

Przewłoka, będąc częścią gminy Ustka, korzysta ze wspólnej strategii rozwoju, toczących się i nadchodzących inwestycji, wsparcia administracyjnego oraz promocji turystycznej. Decyzja o utrzymaniu jej w obecnych granicach administracyjnych to nie tylko wybór pragmatyczny, ale i społeczny, pozwala na kontynuację współpracy, która przynosi korzyści mieszkańcom i całemu regionowi. Dodatkowo niższe zadłużenie gminy (niż miasta – dop. red.) znacząco poprawia możliwości inwestycyjne i pozyskiwania funduszy zewnętrznych, co sprzyja dalszemu rozwojowi. Niższe podatki, takie jak podatek od nieruchomości, również czynią gminę Ustka atrakcyjnym miejscem do zamieszkania i inwestowania.

władze gminy Ustka

Naukowcy zbadali preferencje mieszkańców Przewłoki. Co ustalili?

Z badań ankietowych przeprowadzonych wśród mieszkańców sołectwa Przewłoka (na zlecenie miasta Ustka) przez naukowców z Uniwersytetu Pomorskiego wynika, że mieszkańcy Przewłoki nie są jednomyślni w sprawie przyłączenia do Ustki. W Przewłoce mieszkają 804 osoby pełnoletnie, badanie przeprowadzono na próbie 120 osób (61 kobiet i 59 mężczyzn). 

  • Wyszło z nich, że 43,3 proc. mieszkańców Przewłoki biorących udział w badaniu wyraziło poparcie dla przyłączenia Przewłoki do Ustki, 
  • a 38,3 proc. wyraziło sprzeciw wobec takiego rozwiązania,
  • natomiast 18,3 proc. respondentów udzieliło odpowiedzi „jest mi to obojętne”.

W opracowaniu badań czytamy: 

„Zwolennicy przyłączenia Przewłoki do miasta Ustka liczą, że zmiana taka pociągnie za sobą zwiększenie dostępu do usług publicznych, zwłaszcza edukacji i służby zdrowia, doprowadzi do zwiększenia turystyki, inwestycji, rozwoju infrastruktury miejskiej, ułatwi dostęp do urzędów oraz przyniesie podniesienie jakości, a także polepszy poziom bezpieczeństwa w miejscowości. 

Przeciwnicy wskazują przede wszystkim na związany z tym wzrost podatków, są przekonani, że Ustka jest źle zarządzana i zadłużona, obawiają się: wzrostu biurokracji, wzrostu hałasu, konfliktów pomiędzy mieszkańcami, wzrostu zanieczyszczeń, utraty autonomii i tożsamości, i pomijania przez władze ich interesów, i lekceważenia potrzeb”.

Przyłączenie Przewłoki do Ustki. Trwają konsultacje

To jednak tylko badania. Obecnie trwają konsultacje (do 16 grudnia) i to w nich wszyscy mieszkańcy Przewłoki mogą wyrazić swoje stanowisko. Formularz dostępny jest w Urzędzie Gminy Ustka, u sołtysa oraz na stronie internetowej gminy.

jeden z plakatów przeciwników przyłączenia Przewłoki do Ustki
Jeden z plakatów przeciwników przyłączenia Przewłoki do Ustki (źródło: UG Ustka)
Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama