Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

WindWhisper 44 popłynie w mistrzostwach świata [nl] w Kilonii

W Kilonii w poniedziałek, 7 sierpnia zaczynają się żeglarskie mistrzostwa świata ORC. W regatach weźmie udział ok. 120 jachtów, a wśród nich polski „WindWhisper 44” z YKP Gdynia.
załoga WindWhisper44
Załoga WindWhisper 44 po zdobyciu brązowego medalu mistrzostw Europy na Malcie

Autor: Materiały prasowe WindWhisper 44 | Gdynia.pl

Mistrzostwa świata ORC w Kolonii. Startuje w nich jacht z Gdyni

Skipper polskiego jachtu WindWhisper 44 to Marcin Sutkowski. Będzie on rywalizował w grupie B, czyli jachtów mierzących ok. 10 metrów długości. Ta sama załoga, która wystartuje za kilka dni w Niemczech, zdobyła już:

  • w maju tego roku brązowy medal mistrzostw Europy ORC na Malcie,
  • a w lipcu mistrzostwo Polski.

PRZECZYTAJ TEŻ: Dar Młodzieży przerwał regaty, by udzielić pomocy żeglarce z polskiego jachtu

– Jesteśmy więcej niż zadowoleni z jakości i ilości – mówi w artykule zamieszczonym na oficjalnej stronie mistrzostw dyrektor zawodów Eckhard von der Mosel, który wcześniej organizował i kierował już mistrzostwami świata ORC w 2014 roku, także w Kilonii.

Jak informuje von der Mosel, swój przyjazd potwierdzili wszyscy aktualni mistrzowie świata, a także medaliści mistrzostw świata 2021 oraz mistrzowie Europy z 2022 i 2023 roku.

Żeglarstwo. Co oznacza formuła ORC?

Organizatorzy spodziewają się najszybszych regat mistrzowskich ORC. To efekt wykorzystywania w łodziach coraz nowszych materiałów i technologii.

– ORC to formuła dla jachtów morskich. Taka, w której miejsce zajęte przez jacht podczas regat, obliczane jest na podstawie zestawienia czasu przepłynięcia trasy wyścigu i teoretycznych osiągów łodzi. Wszelkie parametry oblicza specjalny program komputerowy, symulujący zachowanie każdej konkretnej jednostki na wodzie w czasie żeglugi. Otrzymujemy w ten sposób prędkość regatową łódki na podstawie wielu parametrów podwodnej części kadłuba, takich jak: jego kształt, kil, płetwa sterowa, balasty, miecze boczne, oraz takielunku, czyli: grota, wysokości masztu, umiejscowienia bomu, i tak dalej – wyjaśnia Jarosław Górski, szef Biura IMS (International Measurement System) w rozmowie z portalem „Żeglarski.info”.

PRZECZYTAJ TEŻ: Druga część w dziewięciu klasach. Regaty o Puchar PZŻ w Krynicy Morskiej

– Program zbiera te dane oraz informacje hydrodynamiczne i aerodynamiczne, oblicza prędkość jachtu w różnych warunkach wiatrowych, od sześciu do dwudziestu węzłów i dla ośmiu kątów wiatru, od 52 do 180 stopni. Kiedy ma już zebrane i opracowane informacje, dodaje do tego rzeczywiste miejsce zajęte przez jacht w regatach oraz ustala ostateczną kolejność na mecie – dodaje Jarosław Górski.

Mistrzostwa świata ORC w Kilonii zaczną się w poniedziałek, 7 sierpnia, a zakończą w sobotę, 12 sierpnia 2023 roku.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama