Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
Reklama

Plaża w Jelitkowie już dostępna dla niepełnosprawnych

Gdańsk dysponuje już trzema plażami w pełni dostępnymi dla osób z niepełnosprawnościami. Wcześniej takie udogodnienia wprowadzono na plażach w Brzeźnie (w roku 2021, przy wejściu nr 50) oraz na Stogach. Teraz oddano do dyspozycji mieszkańców i turystów plażę w Jelitkowie, do której prowadzi wejście nr 63. Niezbędne prace kosztowały 150 tys. złotych.

Autor: gdansk.pl

Czym różni się plaża dostępna dla osób z niepełnosprawnościami od typowej plaży nad Bałtykiem? Znajduje się tutaj specjalna kładka (w Jelitkowie ma długość 70 m) z oznakowaniem i poszerzonymi miejscami ułatwiającymi manewrowanie wózkiem. Kładka umożliwia dojazd nad samą wodę. Na plaży pojawiły się ławki z oparciami oraz podłokietnikami, dostosowane dla osób z ograniczoną mobilnością. Przebieralnia plażowa ma wjazd o zwiększonej szerokości, uchwyty i siedzisko. Na bojach wodnych zainstalowano sygnały dźwiękowe oraz możliwość powiadomień sms dla osób niedosłyszących i głuchych. Dostosowane dla osób z niepełnosprawnościami są sanitariaty. Całość uzupełniają kontrastowe tablice informacyjne o zwiększonej czcionce.

- Bardzo się cieszę, że we współpracy i na podstawie uwag od osób zaangażowanych udało się zaadaptować to miejsce, przygotować przebieralnię i udostępnić tę plażę dla każdego - powiedziała podczas inauguracji plaży prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz. - Wpisuje się to w gdańską politykę równości. Walory gdańskich plaż zostały docenione m.in. poprzez przyznanie Błękitnej Flagi.

Plaża Jelitkowo

Prace wykonane na plaży w Jelitkowie kosztowały ok. 150 tys. złotych. Część z nich, m.in. kładkę wiodącą nad wodę wykonano już wcześniej. Samorząd Gdańska podaje, że od 1 lipca w granicach miasta działać będzie 9 nadmorskich kąpielisk: Jelitkowo, Piastowska Jelitkowo, Molo Brzeźno, Hallera Brzeźno, Dom Zdrojowy Brzeźno, Stogi, Sobieszewo, Orle i Świbno. Co trzecie z nich dostępne dla osób z niepełnosprawnościami! Plaże mają łączną długość 1300 metrów, bezpieczeństwa kąpiących się strzeże na nich 70 ratowników. To w sumie 1300 metrów linii brzegowej strzeżonej przez 70 ratowników.

- Do dyspozycji ratowników mamy 13 łodzi ratowniczych, 6 motorówek, 5 pojazdów typu quad, a także dron, który w tym roku jako nowość będzie nie tylko sprawował rolę sprzętu patrolującego i ostrzegającego przed zanieczyszczeniami – podaje Leszek Paszkowski, dyrektor Gdańskiego Ośrodka Sportu. - W razie potrzeby będzie wykorzystywany do poszukiwań dzieci, czy też, wykorzystując termowizję, używany w sytuacjach zagrożenia życia. Plaże to także miejsce wypoczynku dla najmłodszych, którzy mogą skorzystać z 3 placów zabaw.

Na utrzymanie plaż i kąpielisk w bieżącym roku przeznaczono niebagatelną kwotę 4,4 mln złotych. Plażowicze będą mieli do dyspozycji 21 boisk do siatkówki oraz 8 boisk do piłki nożnej, dostępnych przez całą dobę, z możliwością wypożyczenia siatek w punktach ratowniczych. Przy kąpieliskach Brzeźno, Stogi oraz Sobieszewo pracować będą punkty medyczne, zaś przy molo w Brzeźnie dostępne jest całoroczne Gdańskie Centrum Ratownictwa Wodnego.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama