Projekt "Wakacje z WOT" po raz pierwszy zorganizowano w roku 2019. Dotychczas ze szkoleń organizowanych w trakcie wakacji skorzystało ponad 11 tysięcy ochotników. Forma pełnienia służby w szeregach Wojsk Obrony Terytorialnej - jak podają Siły Zbrojne - pozwala na zbalansowanie służby z życiem osobistym i zawodowym. Szkolenia odbywają się w czasie wolnym od nauki. Do służby zgłaszają się uczniowie powyżej 18 roku życia oraz studenci.
- Projekt „Wakacje z WOT” to doskonała okazja, aby wstąpić do Wojsk Obrony Terytorialnej. Skierowany jest on przede wszystkim do ludzi młodych, którzy stawiają swoje pierwsze kroki w dorosłym życiu. Wstępując do WOT mogą oni podjąć pierwsze poważne zobowiązanie i odbyć lekcję odpowiedzialności oraz jednocześnie w sposób aktywny i ciekawy spędzić wakacje. W okresie tym wyzwanie podjąć mogą także rodzice, nauczyciele oraz wszyscy, którzy chcą dobrze wykorzystać swoją przerwę wakacyjną. Szesnastodniowe szkolenie podstawowe jest szansą na rozpoczęcie kariery wojskowej, a uczestnictwo w kolejnych szkoleniach rotacyjnych umożliwia ciągły rozwój wojskowego rzemiosła
- podkreśla gen. bryg. Maciej Klisz.
W województwie pomorskim szkolenie podstawowe rozpoczyna się 24 czerwca. Odbywać je będzie 70 ochotników, około jedną trzecią stanowią kobiety. Dla tych, którzy nie mieli dotąd do czynienia z siłami zbrojnymi, szkolenie potrwa 16 dni. W tym samym czasie prowadzone będzie szkolenie wyrównawcze dla tych, którzy już złożyli przysięgę wojskową i zetknęli się z armią. Ta część projektu zakończy się sprawdzeniem nabytych umiejętności podczas tzw. pętli taktycznej. 9 lipca na terenie 22 Bazy Lotnictwa Taktycznego ochotnicy złożą przysięgę wojskową.
To dopiero początek przygody tych młodych ludzi w wojskiem, ponieważ cykl szkolenia żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej trwa znacznie dłużej. Przez trzy lata osoby te będą odbywać szkolenia w trakcie weekendów, ponadto raz w roku dwutygodniowe szkolenie zgrywające.
Napisz komentarz
Komentarze