World Refugee Day to coroczne święto ustanowione przez Zgromadzenie Ogólne Organizacji narodów Zjednoczonych 4 grudnia 2000 roku. Upamiętnia odwagę i siłę uchodźców na całym świecie. Z tej okazji w Gdańsku w niedzielę 18 czerwca w godz. 11.00-17.00, w w nowej przestrzeni rekreacyjnej, która powstała w sąsiedztwie historycznej bramy nr 2 Stoczni Gdańskiej i Europejskiego Centrum Solidarności (w miejscu dawnej stołówki, dlatego ma nazwę „Stołówka”). Organizatorem pikniku jest Województwo Pomorskie, ale tak naprawdę to wspólna inicjatywa wielu organizacji pozarządowych oraz partnerów instytucjonalnych.
W ramach pikniku przygotowano wiele atrakcji dla dzieci i dorosłych oraz przy pomocy Związku Ukraińców bogatą część artystyczną.
Kto wystąpi?
- Andrij Szymbra – pieśni ukraińskie
- Dziecięcy ukraiński zespół taneczny MAKSYMUS - hip-hop, latynos, tańce ludowe
- Bochdana Radczenko – pieśni ukraińskie
- Zespół taneczny Perła Ukrainy – tańce ludowe
- Maroko - artysta z Nigerii – tradycyjne melodie ludu Igbo
- Wira Cholodon-Duda + Skrzydła Ukrainy
- Ewchen Barysznikow, artysta białoruski – pieśni białoruskie
- Zespół taneczny – białoruskie tańce ludowe
- Zespół Charazd – pieśni ukraińskie
Debata
Podczas pikniku, o godzinie. 14.00 odbędzie się debata na temat pomocy humanitarnej z udziałem zaproszonych gości – przedstawicieli sektora społecznego, Igora Tracza – Fundacja Igora Tracza, Kuby Markowskiego – Dobry Brat, Hani Hraish – Gdańskie Centrum Kultury Muzułmańskiej, Imama – Palestyna, Dawida Czyża – Fundacja „Orla Straż” – obszar pomocy Irak/Iracki Kurdystan/Ukraina/Egipt/Nigeria oraz przedstawiciela The Lutheran World Federation.
Centrum Wsparcia Imigrantów i Imigrantek oraz Stowarzyszenie „Ovum” zapewnią na miejscu konsultacje z prawnikiem i doradcą obywatelskim (prawo ukraińskie i polskie, w tym legalizacja pobytu i zatrudnienia) w języku polskim, ukraińskim, rosyjskim, angielskim i hiszpańskim oraz konsultacje psychologiczne w języku polskim, ukraińskim, rosyjskim i angielskim. Podczas pikniku Caritas Archidiecezji Gdańskiej będzie prowadził zapisy na półkolonie i zaprezentuje aktywności wakacyjne dla dzieci. Pojawi się punkt pośrednictwa pracy.
Atrakcje dla dzieci
Na dzieci czekają liczne atrakcje: dmuchaniec/zjeżdżalnia, gry terenowe, punkt baniek mydlanych, punkt malowania kredą (domki kartonowe), punkt malowania farbami – kolorowanki ze wzorami różnych kultur, strefa gier planszowych np. twister, muchomor, stoisko do lepienia w glinie, plastelinie i modelinie, fabryka zakładek (wykonanie zakładki ze słynnymi miejscami z Trójmiasta), fabryka skarbonek (warsztaty malowania na ceramice), Warsztaty Projekt Miasto (tworzenie małej wersji swojego ulubionego miejsca w trójmieście), malowanie toreb bawełnianych, słoik życzeń, malowanie twarzy dzieciom, „Pomaluj świat na niebiesko i żółto - warsztat z malowania na tkaninie”, punkt Europe Direct - „koło fortuny”, Spółdzielnia Socjalna Zeroban ze stanowiskiem krawieckim, wyplatanie siatek maskujących z odpadów materiałowych, które zostaną wysyłane na front do Ukrainy.
Strefa gastro i relaksu
Powstanie także strefa gastronomiczna, gdzie nieodpłatnie będzie serwowany: barszcz ukraiński, zielony barszcz, wojskowa grochówka, bigos, wata cukrowa w kolorze biało-czerwonym oraz niebiesko-żółtym, kawa, herbata, soki, woda. Stanie foodtruck z hot-dogami, a Koło Gospodyń Wiejskich z Borzychowa zapewni nieodpłatnie przysmaki regionalne.
Zabezpieczenie medyczne i ofertę podstawowych badań profilaktycznych zapewni Copernicus sp. z o.o.
Powstanie też strefa relaksu wyposażona w leżaki.
Napisz komentarz
Komentarze