Od ponad roku, a dokładnie od stycznia 2022 roku w Polsce nie ma obowiązku wymiany tablic rejestracyjnych na nowe. Oczywiście dotyczy to sytuacji, gdy kupujemy auto z „drugiej ręki”. Zniesiono bowiem regionizację tablic i kupując pojazd w Krakowie czy Poznaniu możemy nadal jeździć na dotychczasowych tablicach. W Gdańsku dotyczy to ok. 30 proc. kupowanych samochodów.
Jednak w przypadku importu aut z zagranicy czy rejestracji nowych trzeba oczywiście „wyrobić” nowe tablice. Jak wiadomo, tablice rejestracyjne dla samochodów rejestrowanych w województwie pomorskim zaczynają się na literę „G”. Kolejna litera oznacza albo miasto na prawach powiatu, czyli Gdańsk (litera: D), Gdynia (A), Słupsk (S), Sopot (SP) lub powiat, np. BY (bytowski), CH (chojnicki), DA (gdański), LE (lęborski) itp.
A co w przypadku, jeśli w przyszłości skończą się już możliwe kombinacje liter i cyfr? Jak się okazuje, w rozporządzeniu Ministerstwa Infrastruktury dla województwa pomorskiego zarezerwowano na przyszłość literkę... „X”. Kierowcy z Gdańska muszą więc w przyszłości liczyć się z tym, iż będą mieli rejestrację rozpoczynającą się od „XD”. Kierowcy z powiatu gdańskiego będą mieli „XDA”, z kościerskiego „XKS” a z tczewskiego „XTX”... Oczywiście najwięcej uśmiechów budzi opcja gdańska, bo "XD" to wirtualnym świecie oznaczenie czegoś śmiesznego.
Jednak czy tak się rzeczywiście stanie?
Jak informuje nas Paulina Chełmińska z Gdańskiego Centrum Kontaktu ,jeśli miałoby dojść do zmian to najwcześniej za kilka lat.
- Kombinacje znaków na naszych tablicach rejestracyjnych nie wyczerpią się przez kilka kolejnych lat. Tym bardziej, iż obecnie 30 proc. kierowców po zakupie samochodu używanego już nie zmienia tablic i pozostawia poprzednie – mówi Paulina Chełmińska.
Tak więc póki co „wesoła” tablica „XD” na gdańskich samochodach to melodia przyszłości.
Co ciekawe, nie wszystkie województwa mają już nadane kolejne litery dla tablic. Dla województwa dolnośląskiego (obecnie D) zarezerwowano w przyszłości literę „V”, małopolskiego „J” (obecnie K), mazowieckiego „A” (obecnie W), podkarpackiego „Y” (obecnie R), śląskiego „I” (obecnie S), wielkopolskiego „M” (obecnie P).
Napisz komentarz
Komentarze