Jeżeli ktoś sądzi, że kanał żeglugowy przekopany przez Mierzeję Wiślaną otwarty jest przez cała dobę i można np. zrobić efektowne zdjęcia z nocnego śluzowania, ten się rozczaruje. W portach nad Zalewem Wiślanym organizowane są już wycieczkowe rejsy w trakcie których można obejrzeć przekop „z wody”, lecz jeśli maja one być związane z przepłynięciem z Zatoki Gdańskiej na Zalew Wiślany lub w drugą stronę, trzeba się dostosować do określonych godzin otwarcia.
Jak podaje Kapitanat Portu Nowy Świat, w sezonie 2023 godziny wejścia do śluzy z Zatoki Gdańskiej to od 8.30 do 9.30 oraz od 13.30 do 14.30. Godziny wejścia do śluzy z Zalewu Wiślanego to od 11 do 12 oraz od 16 do 17.
Kapitanat przypomina o bezwzględnym obowiązku nawiązania łączności ze służbą dyżurną na kanale UKF 68 przez wszystkie jednostki zamierzające wejść do portu Nowy Świat. Ponadto należy przestrzegać przepisów portowych, stosować się do znaków nawigacyjnych oraz poleceń oficera dyżurnego.
Szczegółowe przepisy znajdują się na stronie internetowej Urzędu Morskiego w Gdyni. Znajduje się w nich wiele interesujących ustaleń. Choćby to, że na obszarze Portu Nowy Świat żeglować można tylko przy użyciu silnika. Na tym terenie nie wolno żeglować na skuterach wodnych, uprawiać narciarstwa wodnego oraz holowania spadochroniarza czy statku powietrznego, nie wolno pływać na desce z żaglem, deskach SUP, uprawiać kitesurfingu. Zabronione jest też uprawianie sportu i rekreacji jednostkami rozwijającymi duże prędkości. Ba, nie wolno na terenie portu się kąpać ani łowić ryb. Nie wolno myć okien, pokładów i nadbudówek.
Jeżeli na śluzowanie oczekiwać będą różne jednostki, to pierwszeństwo mają statki handlowe, potem statki pasażerskie, wreszcie pozostałe. Przepisy są bardzo obszerne, zarządzenie dyrektora Urzędu Morskiego o ich wprowadzeniu liczy ponad pięć stron.
Od chwili otwarcia kanału żeglugowego Nowy Świat w dniu 17 września ubiegłego roku do końca grudnia przepłynęło tamtędy blisko 500 jednostek pływających. Przeważały wśród nich jednostki żaglowe (turystyczne), ponadto statki obsługujące prace przy budowie toru wodnego na Zalewie. Kanał przepłynęło zaledwie kilka jednostek rybackich.
Napisz komentarz
Komentarze