W Trójmieście otwarto nawodne stacje dla motorowodniaków
Gdańsk
Pływająca stacja paliw w Gdańsku działa pod marką MOL Polska od 29 kwietnia. Jest zlokalizowana na nabrzeżu Motławy w Przystani Sienna Grobla przy ul. Na Stępce 6, w miejscu dawnej stacji Lotosu. Motorowodniacy mogą tam zatankować paliwa dla silników benzynowych i diesla, a także kupić oleje silnikowe, akcesoria, słodycze i napoje.
– Pracownicy otrzymali profesjonalne przeszkolenie, właściwe dla obsługi jednostek pływających. Stacja została wyposażona w rozwiązania techniczne, które zapewniają bezpieczeństwo dla wody i gruntu. Podczas tankowania na wodzie specjalistyczny sprzęt oraz rękawy i poduszki absorpcyjne chronią przed przypadkowym wyciekiem, zapewniając tym samym ochronę środowiska – poinformował MOL Polska.
Stacja jest czynna w sezonie letnim 2023, do 30 września, w godz. 8.00-20.00.
PRZECZYTAJ TEŻ: Węgierski MOL oficjalnie właścicielem stacji Lotosu
Nawodna stacja paliw MOL Polska jest przedstawicielką 100 stacji, które będą działać pod nową marką przed końcem tego lata. Trzy nowe stacje MOL Polska zostały już otwarte przy trasach S7 i S8, w punktach MOP w Klemencicach, Budykierzu i Przyjmach. Po rebrandingu są również trzy stacje miejskie w Radomiu i Elblągu. Pojawienie się MOL-a w Polsce to efekt połączenia Lotosu z Orlenem.
Gdynia
Powody do zadowolenia mają także motorowodniacy oraz żeglarze, którzy odwiedzają gdyńską marinę. Działa tam już sezonowa wodna stacja tankowania PKN Orlen. Można w niej nie tylko zatankować paliwo, ale również kupić artykuły spożywcze czy akcesoria przydatne na wodzie.
Jak informuje PKN Orlen, z początkiem maja uruchomione zostały wodne stacje tankowania na Mazurach, nad Zalewem Zegrzyńskim, a także nad morzem. Jedna z nich mieści przy przystani jachtowej „Marina Gdynia”.
– Wodne stacje paliw to duże ułatwienie dla żeglarzy i motorowodniaków. Jednostki pływające są tankowane bezpośrednio z dystrybutora wodnej stacji paliw, eliminując tym samym uciążliwość w postaci uzupełniania paliwa za pomocą kanistrów – podaje PKN Orlen.
Wodne stacje paliw Orlenu wyposażone są, m.in., w 24-godzinny system zdalnego pomiaru i wykrywania wycieków. Posiadają też specjalne przeciwrozlewowe rękawy sorbcyjne, które nie tylko zatrzymują nawodne rozlewy paliwa czy olejów, ale i zabezpieczają przed niekontrolowanym wyciekiem podczas tankowania. Wydostaniu się oparów paliwa do atmosfery zapobiega hermetyczny system odsysania par. Na wyposażeniu wodnych stacji paliw znajdują się również środki do neutralizacji ewentualnych wycieków.
Przystań jachtowa „Marina Gdynia” posiada aż 260 miejsc cumowniczych. Mają one dostęp do wody i prądu. Można tam również skorzystać z punktów odbioru ścieków sanitarnych, toalet chemicznych, a nawet z punktu segregacji śmieci. Slipy i żuraw stacjonarny o maksymalnym obciążeniu do 2,5 tony dopełniają obrazu przystani jako miejsca przyjaznego żeglarzom.
Napisz komentarz
Komentarze