Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

W Gniewie pamiętają o społeczności żydowskiej

Centrum Kultury i Biblioteka Publiczna w Gniewie przyłączyło się do ogólnopolskiej akcji społeczno-edukacyjnej organizowanej przez Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN. W tym roku mija 80. rocznica wybuchu powstania w getcie warszawskim.
W Gniewie pamiętają o społeczności żydowskiej

Autor: Andrzej Połomski

Powstanie w getcie warszawskim było największym zbrojnym zrywem Żydów podczas II wojny światowej, a zarazem pierwszym powstaniem miejskim w okupowanej Europie. 

Z okazji 80. rocznicy wybuchu powstania w getcie w Centrum Kultury i w Bibliotece Publicznej w Gniewie przygotowano warsztaty tworzenia żonkili dla szkół. W Sali Kameralnej można było wysłuchać słuchowiska „Pamięć drobinek” Zofii Stanieckiej. Każdy z uczestników otrzymał zakładki oraz symboliczne rocznicowe żonkile.

- Cieszymy się, że do akcji „Żonkile” przyłączyło się wielu mieszkańców naszego miasta – mówi Anna Czyżewska, dyrektor CKiBP. – Dziękujemy wszystkim za udział, w szczególności chcielibyśmy podziękować osobom, które pomogły w przygotowaniu akcji: Reginie Łabuńskiej, księdzu proboszczowi Zbigniewowi Rutkowskiemu, Dariuszowi Karzyńskiemu oraz gościom.

Pod pomnikiem upamiętniającym społeczność żydowską w Gniewie złożono kwiaty. 
Warto przypomnieć, że to szczególne miejsce powstało inicjatywy lokalnej społeczności, w Gniewie odsłonięto pomnik i tablicę upamiętniające społeczność żydowską zamieszkującą miasteczko do 1939 roku. Pomnik stanął w miejscu byłej gniewskiej synagogi. Pomysłodawcą pomnika był Dariusz Karzyński. 

Społeczność żydowska w Gniewie tworzyła własną gminę wyznaniową. Żydzi funkcjonowali w strukturach miejskich, m. in. w tych zajmujących się pomocą społeczną i ochroną zdrowia. W roku 1939 gniewscy Żydzi zostali zamordowani przez hitlerowców. W tym samym roku doszczętnie zniszczono gniewską synagogę.

W rocznice wybuchu powstania w getcie warszawskim na gniewskim rynku można było spotkać Macieja Czarneckiego, burmistrza Gniewu oraz dyrektor Centrum Kultury i Biblioteki Publicznej w Gniewie Annę Czyżewską, którzy obdarowywali przechodniów żonkilami.

Program rocznicowych obchodów obejmował także występ trójmiejskiej artystki oraz premierową projekcję animacji „Zdążyć przed Panem Bogiem” opartej na reportażu Hanny Krall. Uroczystości zwieńczyły prelekcja historyka Marka Kordowskiego oraz dyskusja Gniewskiego Klubu Historycznego na temat obchodów rocznicy wybuchu powstania w getcie warszawskim.
 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklama