W piątkową noc, na głównych arteriach oraz w rejonie klubów i dyskotek w Trójmieście, prowadzono kontrole kierujących trudniących się przewozem osób na tzw. aplikacje. Mundurowi sprawdzali m.in. stan techniczny pojazdów, trzeźwość i uprawnienia kierujących, legalność okazywanych dokumentów oraz pobytu obcokrajowców na terenie kraju. Funkcjonariusze drobiazgowo kontrolowali także posiadanie stosowanych licencji na przewóz osób. Każdy z kierowców weryfikowany był w policyjnych bazach danych, co pozwalało na identyfikację osób poszukiwanych, nielegalnie przebywających na terenie naszego kraju czy takich, które wsiadły za kierownicę auta, pomimo ewidentnych przeciwwskazań, takich jak posiadanie aktywnego zakazu prowadzenia pojazdu czy braku uprawnień.
– Podczas działań skontrolowanych zostało ponad 200 pojazdów – mówi podkom. Karina Kamińska, rzeczniczka prasowa Komendy Wojewódzkiej Policji w Gdańsku. – Policjanci wylegitymowali 213 osób oraz przeprowadzili ponad 177 kontroli bagażu. Sprawdzili też trzeźwość ponad 200 kierowców. Badania zostały przeprowadzone zarówno na zawartość alkoholu, jak również narkotyków w organizmie. W ręce policjantów trafił kierowca, który kierował pod wpływem narkotyków, kolejny wykonywał przewóz osób bez wymaganej licencji.
Policjanci ujawnili blisko 30 wykroczeń. Najczęściej było to: przekroczeń dozwolonej prędkości, niesprawność oświetlenia zewnętrznego pojazdu. Ponadto zatrzymali osiem dowodów rejestracyjnych za nieprawidłowy stan techniczny pojazdu, a wobec dwóch kierowców skierują wnioski o ukaranie do sądu za kierowanie bez uprawnień. Działania mundurowych są odpowiedzią na pojawiające się na terenie kraju zgłoszenia o charakterze kryminalnym, do których dochodzi w środkach transportu tzw. „na aplikację”. Policjanci zapowiadają regularne kontrole kierowców, którzy świadczą tego typu usługi.
Mundurowi zalecają stosowanie kilku zasad podczas podróży taksówkami „na aplikacje”:
- jeśli to możliwe, podróżuj w grupie,
- sprawdź zgodność swojego przejazdu z danymi w aplikacji, tj. markę i numer rejestracyjny pojazdu, a w przypadku braku takiej zgodności – zrezygnuj z przejazdu,
- bądź w kontakcie z bliską osobą, w trakcie przejazdu i po jego zakończeniu,
- udostępnij bliskiej osobie trasę swojego przejazdu,
- dobrą praktyką może być ustalenie z bliską osobą „hasła bezpieczeństwa” w przypadku bezpośredniego zagrożenia Twojego życia lub zdrowia. Jeśli czujesz, że grozi Ci niebezpieczeństwo zadzwoń lub napisz wiadomość sms, używając tego hasła,
- jeśli czujesz zagrożenie, zadzwoń pod numer alarmowy 112 – powiedz, gdzie jesteś i co się stało.
Napisz komentarz
Komentarze