Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

Zbrodnia vatowska na 14,5 mln zł! 7 osób zatrzymanych

Zorganizowana grupa przestępcza, poświadczające nieprawdę faktury, oznaczające zbrodnię vatowską, na kwotę 14,5 miliona złotych i pranie pieniędzy z procederu – to tylko kilka zagadnień składających się na sprawę prowadzoną przez pomorskich śledczych. Policjanci z KWP w Gdańsku zatrzymali 7 osób, którym grozić może nawet do 25 lat więzienia. Funkcjonariusze charakter sprawy określają jako „rozwojowy”.
7 osób zatrzymanych w związku ze zbrodnią vatowską
7 osób zatrzymanych w związku ze zbrodnią vatowską

Autor: KWP Gdańsk

Zbrodnia vatowska na 14,5 mln zł! 7 osób zatrzymanych

– Policjanci z Wydziału do Walki z Przestępczością Gospodarczą Komendy Wojewódzkiej Policji w Gdańsku zatrzymali siedem osób działających w ramach grupy przestępczej i jedną osobę w związku z praniem brudnych pieniędzy. Członkowie grupy zamieszani byli, między innymi, w nierzetelne wystawianie faktur VAT, których kwota wynosiła 14,5 miliona złotych – zaznacza podkom. Karina Kamińska, rzeczniczka prasowa Komendanta Wojewódzkiego Policji w Gdańsku.

Według jej relacji, zebrane w sprawie dowody świadczą o wystawianiu faktur VAT na fikcyjne transakcje usług i sprzedaży towarów – tzw. „kosztówek”, a ze wspomnianej kwoty, blisko 3,2 miliona złotych stracił Skarb Państwa. Proceder trwać miał od 2016 roku do grudnia 2019 roku, a efektem postępowania były zatrzymania w ostatnich dniach siedmiu osób, w tym księgowej, która miała uczestniczyć w popełnianiu przestępstw, oraz zabezpieczenie: blisko 80 tysięcy złotych, samochodu o wartości około 200 tysięcy złotych, dokumentów, nośników danych, komputerów i telefonów.

– Wszyscy zatrzymani usłyszeli zarzut popełnienia przestępstwa udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, mającej na celu popełnianie przestępstw związanych z poświadczaniem nieprawdy w fakturach VAT oraz dokumentach potwierdzających wykonanie transakcji gospodarczych z wieloma podmiotami, mogących mieć znaczenie dla określenia wysokości należności publiczno-prawnych, ułatwienia odbiorcom faktur wprowadzanie w błąd właściwych organów podatkowych, w celu uniknięcia zapłaty i zmniejszenia należności podatkowych – wymienia prokurator Grażyna Wawryniuk, rzeczniczka prasowa Prokuratury Okręgowej w Gdańsku.

I dodaje: – Ponadto prokurator zarzucił podejrzanym wystawianie nierzetelnych faktur, pomocnictwo w podaniu organom podatkowym nieprawdy, czym narażali na uszczuplenie należności publiczno-prawnych, wystawianie i używanie poświadczających nieprawdę faktur, w tym dwóm osobom zarzut popełnienia zbrodni vatowskiej, kwalifikowanej z art. 271 a § 1 i 2 k.k., a jednej „pranie pieniędzy”.


Jak się dowiadujemy, wobec dwojga podejrzanych, na wniosek prokuratora, sąd zastosował środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania, a wobec pozostałych – poręczenia majątkowe w wysokości od 7 tysięcy złotych do 64 tysięcy złotych, dozory policji, zakazy kontaktowania się z określonymi osobami i zakazy opuszczania kraju.

– Zarzucone podejrzanym przestępstwa zagrożone są karą od 5 do 25 lat pozbawienia wolności. Śledztwo ma charakter rozwojowy – informuje prokurator Grażyna Wawryniuk.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama