Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Ziaja kosmetyki kokos i pomarańcza

Gang z Pomorza rozbity! Sprzedawali różne oleje jako olej napędowy

Kupowali olej smarowy, opałowy, bazowy lub inny i bez wymaganej koncesji czy uiszczenia VAT, podatku akcyzowego czy opłaty paliwowej, sprzedawali ten sam produkt w pojemnikach typu mauzer, jako olej napędowy – tak śledczy opisują mechanizm działania rozbitego gangu z Pomorza. Zarzuty, zagrożone karą do 5 lat więzienia, usłyszało 8 osób.
Jeden z podejrzanych o działalność w zorganizowanej grupie przestępczej
Jeden z podejrzanych o działalność w zorganizowanej grupie przestępczej

Autor: Krajowa Administracja Skarbowa

Źródło: Krajowa Administracja Skarbowa

- Rozbicie gangu to efekt wielomiesięcznej pracy służb, z ustaleń których wynika, że członkowie grupy czerpali korzyści finansowe wprowadzając różnego rodzaju oleje, bez koncesji jako olej napędowy, nie uiszczając przy tym należnych podatków – zaznacza podinsp. Iwona Jurkiewicz, rzeczniczka prasowa Komendanta Centralnego Biura Śledczego Policji.

To właśnie policjanci z CBŚP obok funkcjonariuszy Warmińsko–Mazurskiego Urzędu Celno–Skarbowego w Olsztynie, pod nadzorem Prokuratury Okręgowej w Gdańsku zatrzymali 8 osób z Pomorza podejrzanych o udział w zorganizowanej grupie przestępczej oraz zabezpieczyli dokumentację finansowo–księgową dotyczącą handlu i transportu produktów paliwowych, która poddana zostanie szczegółowej analizie.

- Jak ustalono na postawie zebranego w toku śledztwa materiału dowodowego, przestępczy mechanizm opierał się na sprzedaży paliw płynnych z pominięciem należności publicznoprawnych, z wykorzystaniem legalnej działalności gospodarczej – wskazuje prokurator Grażyna Wawryniuk, rzeczniczka prasowa Prokuratury Okręgowej w Gdańsku. - Zgodnie z dokumentacją dokonywano zakupu oleju smarowego, opałowego lub innych paliw płynnych, które następnie wprowadzano do obrotu jako pełnowartościowy olej napędowy. Zakupiony towar w niezmienionej formie, pomimo braku wymaganej koncesji, był sprzedawany indywidualnym odbiorcom po zaniżonych stawkach, bez wymaganej dokumentacji i z pominięciem należności publicznych Skarbu Państwa w zakresie podatku VAT, podatku akcyzowego i opłaty paliwowej - dodaje.

Według śledczych, grupa działała w okresie od października 2020 roku do grudnia 2021 r. na terenie województwa pomorskiego. W wyniku procederu miało nastąpić uszczuplenie należności Skarbu Państwa w zakresie podatku VAT, podatku akcyzowego oraz opłaty paliwowej w kwocie nie mniejszej niż 350 tysięcy złotych.

ZOBACZ TEŻ: 18 lat mieszkał w Polsce. Okazał się rosyjskim szpiegiem

Jak się dowiadujemy, wszystkim zatrzymanym prokurator przedstawił zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej oraz popełnienie wspólnie i w porozumieniu, w celu osiągnięcia korzyści majątkowej przestępstwa karno-skarbowego. Zarzucone podejrzanym przestępstwa zagrożone są karą do 5 lat pozbawienia wolności, a postępowanie ma charakter rozwojowy.

- Po czynnościach, wobec wszystkich podejrzanych prokurator zastosował wolnościowe środki zapobiegawcze, w tym dozory policji połączone z zakazem opuszczania kraju, zakazem wzajemnego kontaktowania się, kontaktowania się ze świadkami i innymi osobami, poręczeń majątkowych – relacjonuje prok. Grażyna Wawryniuk.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklama