Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Ziaja kosmetyki kokos i pomarańcza

Drzewa na Długim Targu dostały... walentynki

„Spieszmy się kochać drzewa, tak szybko odchodzą”. Członkowie gdańskiej inicjatywy Drzewa w Mieście dla Klimatu powiesili walentynkowe kartki na drzewach rosnących na Długim Targu. Akcja nie jest wyłącznie miłosnym wyznaniem, a święto zakochanych potraktowane zostało również jako pretekst do zadania władzom pytań dotyczących miejskiej zieleni.
Powiesili walentynki na drzewach rosnących na Długim Targu.
Powiesili walentynki na drzewach rosnących na Długim Targu.

Autor: Drzewa w Mieście dla Klimatu

Źródło: Drzewa w Mieście dla Klimatu

- Drzewa w Polsce potrzebują naszej pomocy. Są masowo wycinane, ale też okaleczane - tnie im się korony i niszczy korzenie. Często pod pretekstem poprawy dobrostanu drzew. W efekcie tych haniebnych praktyk drzewa powoli zamierają i stwarzają niebezpieczeństwo. Musimy przy każdej okazji głośno mówić o kluczowej, w dobie kryzysu klimatycznego, roli drzew i o tym co im zagraża. Jakość naszego życia zależy od drzew – deklarują działacze gdańskiej inicjatywy Drzewa w Mieście dla Klimatu, którzy we wtorek 14 lutego 2023 roku powiesili walentynki na drzewach rosnących na Długim Targu.

ZOBACZ TEŻ: Ruszamy z akcją „Zostawmy lasy”. Coraz więcej wycinek na Pomorzu!

Proste walentynkowe kartki zawierające obrazkowe wyznanie miłości towarzyszą ogólnopolskiej akcji „Spieszmy się kochać drzewa, tak szybko odchodzą” przygotowanej przez Ruch Przyjaciół Drzew . Aktywiści ze stolicy Pomorza przygotowali w związku z nią szereg pytań do gdańskiego magistratu.

Walentynkowe pytania do władz lokalnych inicjatywy Drzewa w Mieście dla Klimatu:

  • Kiedy władze Gdańska przyjmą standardy ochrony drzew w procesie inwestycyjnym – zapobiegające kolejnym niszczeniom drzew?
  • Kiedy władze Gdańska przyjmą standardy cięć i pielęgnacji drzew, które pokazują jak dbać o drzewa i zarazem im nie szkodzić?
  • Jak długo mamy jeszcze czekać na zmiany planów zagospodarowania przestrzennego w Gdańsku, tak aby miasto było budowane do „wewnątrz”i nie „rozlewało się” na tereny Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego niszcząc drzewa i tereny cenne przyrodniczo?
  • Kiedy władze Gdańska zaczną traktować zieloną infrastrukturę poważnie i stworzą profesjonalny, dobrze dofinansowany, zatrudniającą profesjonalną kadrę Zarząd Zieleni? Obecnie tak „karłowata” jednostka nie jest wstanie odpowiednio dbać o zieleń miejską.
  • Kiedy władze Gdańska planują naprawić mechanizm nasadzeń zastępczych tak by kompensowały rzeczywiste straty i zapewniały trwałość nowo sadzonych drzew?

Jak deklarują inicjatorzy akcji, dodatkowo potrzebne są zmiany prawne na poziomie krajowym dotyczące: wprowadzenia realnej strefy ochrony korzeni (które drzewom są niezbędne do życia) oraz urealnienie wysokości opłat i kar za wycinkę tak by uwzględniała przynajmniej koszty ich odtworzenia.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklama