Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

13 października Gdańsk wybierze radnych dzielnic. Dlaczego warto głosować?

Już w najbliższą niedzielę wybory do rad dzielnic miasta Gdańska. To okazja nie tylko do wskazania, którzy z naszych kandydujących sąsiadów mają być lokalnym głosem w sprawie ważnych dla nas projektów. To także szansa na zastrzyk gotówki dla wspólnych inicjatyw. Od frekwencji w tych wyborach zależy budżet dzielnicy.
Gdańsk, Aleksandra Dulkiewicz, rady dzielnic Gdańsk

Autor: Karol Makurat | Zawsze Pomorze

Władze miasta wskazują, że to jedyne wybory, w których tak bezpośrednio można wpłynąć na podejmowane w ich wyniku decyzje. Im większa frekwencja, tym większy budżet do zagospodarowania. A z nim więcej możliwości rozwoju dzielnicy.

Pieniądze z budżetu rad dzielnic mogą zostać wykorzystane na bieżące potrzeby mieszkańców. Drobne remonty, zakup wyposażenia terenów zielonych i wiele więcej. To także fundusz na integrację – imprezy i wycieczki dla całej dzielnicy. Dlatego ważne jest, żeby tych pieniędzy było jak najwięcej.

CZYTAJ TEŻ: Straci mandat radnego za dwadzieścia desek i wypożyczenie stołów?

Jak wyliczany jest budżet? Zależy od liczby mieszkańców danej dzielnicy i frekwencji w wyborach do jej rady. Jeśli weźmie w nich udział mniej niż 14 procent uprawnionych mieszkańców, do budżetu rady wpłynie 12 złotych na każdego jej mieszkańca. Jeśli zagłosuje więcej niż 14 procent obywateli dzielnicy, na każdego przypadnie 15 złotych. Rada dzielnicy będzie miała do dyspozycji 18 złotych „na głowę”, jeśli głos odda w ten weekend ponad 16 procent jej mieszkańców. W przypadku niektórych dzielnic to przeskok o prawie 200 tysięcy złotych!

– To są bardzo konkretne pieniądze, które w ciągu roku można wydać na różne, mniejsze i większe, inwestycje, zadania ważne dla danej dzielnicy. Dlatego zachęcam wszystkich serdecznie do udziału w tych wyborach – podkreślała prezydent Gdańska, Aleksandra Dulkiewicz podczas briefingu prasowego w poniedziałek, 7 października. 

Wybory do rad dzielnic w Gdańsku. Gdzie zagłosować?

Lokali wyborczych będzie mniej niż w wyborach samorządowych czy parlamentarnych, dlatego warto sprawdzić, gdzie powinniśmy się udać w serwisie geogdansk.pl lub w Biuletynie Informacji Publicznej.

Tak jak w przypadku innych wyborów, lokale będą czynne od 7:00 do 21:00. Obywatele, którzy mają trudności z poruszaniem się, mogą skorzystać z zapewnionego przez miasto transportu do lokali wyborczych. Taki transport należy zamówić przez telefon pod numerem 58 52 44 500 albo mailowo: [email protected]. Kontakt jest możliwy przez całą dobę w dniach 7-13 października.

Jak zagłosować?

– Do 11 października, do godz. 15:00, jest jeszcze czas, by zameldować się i zostać ujętym w spisie wyborców najbliższych wyborów – mówił Karol Ważny, radny Gdańska. – Meldunek ma duże znaczenie także przy kształtowaniu budżetu rady dzielnicy. Zależy on bowiem nie tylko od frekwencji, ale także od liczby mieszkańców zameldowanych w danym miejscu.

Głosować w wyborach do rad dzielnic można jedynie w miejscu, w którym jest się zameldowanym lub znajduje się w spisie wyborców miasta Gdańska. Nie ma możliwości przepisania do innego spisu wyborców na jedne wybory (jak to jest w przypadku wyborów na prezydenta RP). Niemożliwe jest też wzięcie zaświadczenia o prawie do głosowania oraz głosowanie korespondencyjne czy za pośrednictwem pełnomocnika.

Głosować może każdy, kto najpóźniej w dniu wyborów ukończy 18 lat oraz stale zamieszkuje w konkretnej dzielnicy.

Jeśli jest się mieszkańcem Gdańska, trzeba zameldować się na pobyt stały. Wszystkie potrzebne druki znajdują się na stronie https://bip.gdansk.pl/urzad-miejski/wydzial-spraw-obywatelskich/procedury/Zameldowanie-na-pobyt-staly,a,44471. Można to zrobić w godzinach pracy urzędu, czyli do 15.

Jeśli obywatel mieszka w Gdańsku, ale nie ma możliwości zameldowania, może złożyć wniosek o ujęcie w stałym obwodzie głosowania. Wszystkie druki znajdzie tutaj. Można to zrobić do piątku 11 października, ale urząd ma 5 dni na wydanie decyzji, więc istnieje możliwość, że wnioski złożone po wtorku 8 października nie zostaną rozpatrzone na czas.

By obywatel Unii Europejskiej, mieszkający w Gdańsku, mógł zagłosować - musi być wpisany na swój wniosek do Centralnego Rejestru Wyborców. Nie ma znaczenia, czy jest zameldowany w naszym mieście - obywatel UE, który jest zameldowany, ale nie wpisał się do rejestru wyborców, nie zagłosuje. Należy dopełnić formalności do piątku, 11 października.

Wszystkie wnioski można złożyć tu:

  • Zespół Obsługi Mieszkańców Nr 1, ul. Partyzantów 74, stanowiska nr 1, 2, 3, 4
  • Zespół Obsługi Mieszkańców Nr 3, ul. Nowe Ogrody 8/12, stanowiska nr 12, 13, 14, 15, 16
  • Zespół Obsługi Mieszkańców Nr 4, ul. Wilanowska 2, stanowiska nr 5, 6, 7
  • Elektroniczna skrzynka podawcza: ePUAP: /UMGDA/SkrytkaESP

Stogi i Przymorze Wielkie – tu wybory w innym terminie

Choć w wyborach bierze udział 766 kandydatów, z czego najwięcej w rozwijających się dzielnicach, takich jak Ujeścisko-Łostowice i Matarnia, w dwóch dzielnicach zarejestrowała się zbyt mała liczba kandydatów na radnych.

Z tego powodu na Przymorzu Wielkim i Stogach w niedzielę 13 października wybory nie odbędą się, a w ciągu 90 dni od tej daty zostanie ogłoszony nowy termin wyborów do rad tych dwóch dzielnic.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama