Zobacz, czym oddychasz! Na czym polega akcja?
Akcja „Zobacz, czym oddychasz!” polega na prezentowaniu w przestrzeni publicznej mobilnej makiety płuc.
– Tkanina filtrująca na płucach ulega stopniowemu zanieczyszczeniu, co ukazuje, z jaką ilością zanieczyszczeń w powietrzu mamy do czynienia. Całość uzupełniają czujnik zanieczyszczeń powietrza z wyświetlaczem oraz informacje o przyczynach i sposobach ograniczania emisji. Płuca wyposażone zostały w profesjonalny miernik jakości powietrza, który wskazuje rzeczywisty pomiar poziomu pyłów PM 1, PM 2.5 i PM 10. W przypadku przekroczenia dopuszczalnych norm zanieczyszczenia powietrza, uruchomione zostaną sygnalizatory świetlny i dźwiękowy – informują w stowarzyszeniu Pomorski Alarm Ekologiczny.
Mobilne płuca na Pomorzu. Gdzie można je zobaczyć?
W tym sezonie grzewczym makieta odwiedziła już Wejherowo (stanęła przy Społecznej Szkole Podstawowej nr 1) czy też miejscowość Ostrowo (ulica Zabytkowa). Tym razem mobilne płuca – przy współpracy z Urzędem Miejskim w Rumi oraz dyrekcją Szkoły Podstawowej nr 9 – wskazują poziom zanieczyszczenia powietrza właśnie przy szkole przy ul. Stoczniowców.
PRZECZYTAJ TEŻ: Kiedy każdy oddech przyspiesza śmierć. Kogo słuchać w sprawie smogu – polityków czy naukowców?
Podczas inauguracji mobilnych płuc omówiono, m.in., raporty pomiaru powietrza, dokonane przez rumski system czujników w latach 2021 i 2022, oraz przedstawiono dane dla Rumi pochodzące z Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków.
Mobilne płuca mają się jeszcze pojawić, m.in., w Redzie, Luzinie i Bolszewie.
Jaka jest jakość powietrza na Pomorzu?
W ubiegłym sezonie grzewczym, od listopada 2021 r. do marca 2022 r., pomiary były wykonywane w ośmiu punktach w sześciu miejscowościach powiatu wejherowskiego.
– We wszystkich tych punktach odnotowano znaczne przekroczenia norm jakości powietrza. Poprawa następowała głównie w okresie wietrznej pogody. Czy sytuacja powtórzy się w tym sezonie, który należy do wyjątkowo ciepłych? Przekonamy się wkrótce – informują w Pomorskim Alarmie Ekologicznym (wcześniej był to Wejherowski Alarm Smogowy).
Napisz komentarz
Komentarze