Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
Reklama

Włosy lodowe lub białe wąsy w kaszubskich lasach. Czym są?

Włosy lodowe, białe wąsy – różne nazwy zwyczajowe ma wyjątkowe zjawisko, które od czasu do czasu można zaobserwować w kaszubskich lasach. A tak naprawdę odpowiedzialny jest za nie grzyb exidiopsis effusa, czyli łojówka różowata.
Lodowo-śniegowymi włosami pochwaliło się ostatnio Nadleśnictwo Kartuzy, prezentując zdjęcia wykonane przez Agatę Gostkowską z Leśnictwa Mirachowo

Autor: Agata Gostkowska | Leśnictwo Mirachowo

Włosy lodowe na drzewach. Skąd się biorą? 

Lodowo-śniegowymi włosami pochwaliło się ostatnio Nadleśnictwo Kartuzy, prezentując zdjęcia wykonane przez Agatę Gostkowską z Leśnictwa Mirachowo. To tu, można od czasu do czasu zaobserwować niezwykłą odmianę grzyba - łojówkę różowatą, który występuje w lasach liściastych oraz mieszanych na martwym drewnie, czyli na pniach lub też gałęziach.

Tego grzyba należy szukać zwłaszcza na bukach.

 

Okazuje się, że zjawisko to, choć znane od 100 lat, dopiero nie tak dawno zostało przez naukowców dokładnie wyjaśnione. A dzieje się tak, gdyż woda, znajdująca się na gnijącym drewnie, przy dużej wilgotności powietrza i w ujemnej temperaturze temperaturze, z powodu obecności grzyba (łojówka różowawa) jest w specyficzny sposób wypychana, tworząc właśnie takie kryształki lodu.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama