– Dokumenty dotyczyły prac i usług, które nie były wykonane. Następnie tak zwane faktury kosztowe służyły do obniżenia należności z tytułu VAT. Zarzuty obejmują łącznie 30 faktur na kwotę ponad 300 tysięcy złotych – relacjonują śledczy z Pomorskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Gdańsku.
Właśnie ta jednostka nadzoruje postępowanie, w którym Centralne Biuro Antykorupcyjne dokonało zatrzymań 3 kolejnych podejrzanych, którzy dołączą do 45 osób, jakim już wcześniej przedstawiono zarzuty. Dotyczą one wystawiania i używania dokumentów poświadczających nieprawdę, w celu osiągnięcia korzyści majątkowej lub osobistej, oraz przestępstw karnoskarbowych, za które grozi do 8 lat więzienia.
Wobec nowych zatrzymanych prokuratura zastosowała dozór policyjny oraz zakaz kontaktowania się z innymi podejrzanymi. Śledztwo dotyczy zaś zorganizowanej grupy przestępczej, która – według oskarżenia – zajmowała się wystawianiem i wprowadzeniem do obrotu gospodarczego nierzetelnych faktur. Grupa miała również zajmować się transferami pieniędzy pomiędzy kontami bankowymi przy użyciu podmiotów polskich i zagranicznych, w celu ukrycia ich pochodzenia z przestępstw, i działać od 2010 do stycznia 2017 r.
Napisz komentarz
Komentarze