Już o godz. 9 odprawiona zostanie msza święta w kościele św. Stanisława Biskupa Męczennika (al. Legionów 13, Gdańsk Wrzeszcz). Następnie, o godz. 10 przy kościele zostanie odsłonięta wystawa o Gedanii przygotowana przez Oddziałowe Biuro Upamiętniania Walk i Męczeństwa IPN w Gdańsku pt. „Z miłości do sportu. Z dumy bycia Polakiem". O godz. 10.45 zaplanowano złożenie kwiatów pod pomnikiem Pomordowanych i Poległych Gedanistów przy dawnym stadionie klubu.
O godz. 12.00 w sali konferencyjnej Dyrekcji Kolei w Gdańsku (ul. Dyrekcyjna 2–4) odbędzie się prezentacja reprintu Księgi Pamiątkowej Kazimierza Papée – Komisarza Generalnego Rzeczypospolitej Polskiej w Wolnym Mieście Gdańsku oraz pokaz filmu o polskich organizacjach z Wolnego Miasta Gdańska (ze względu na pojemność sali wydarzenie jest limitowane do 60 osób).
CZYTAJ RÓWNIEŻ: 100 lat Gedanii. Siła pamięci, czyli historia, którą trzeba przypominać
O godz. 17 w Muzeum Poczty Polskiej w Gdańsku przy Placu Obrońców Poczty Polskiej ½ odbędzie się wernisaż wystawy „Gedania i nie tylko. Polski sport w międzywojennym Gdańsku”. W śródmieściu Gdańska można już zobaczyć 14 portretów dawnych sportowców Gedanii, ale także bardzo młodych przedstawicieli klubu Gedania 1922. To akcja także przypominająca o społecznym i historycznym fenomenie polskiego klubu w Wolnym Mieście Gdańsku.
Tego samego dnia o tej samej porze Gdańskie Towarzystwo Wioślarskie Gedania uczci jubileusz 100-lecia powstania klubu na Motławie wspólnym zejściem na wodę ozdobionymi łodziami. W sobotę i niedzielę GTW Gedania będzie gospodarzem Regat o Puchar Bałtyku. Wioślarzom będzie można kibicować na przystani klubu przy ul. Siennickiej 7.
ZOBACZ TEŻ: Drugie życie dawnej maskotki piłkarzy Gedanii
O godz. 19 w Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku przy Placu Władysława Bartoszewskiego 1 odbędzie się gala jubileuszowa 100-lecia Gedanii, której organizatorem będzie Gdański Klub Sportowy Gedania 1922, czyli ten który kontynuuje piłkarskie tradycje KS i KKS Gedania. W sobotę natomiast klub zaprasza na festyn rodzinny, który odbędzie się na obiektach sportowych Gedanii 1922 przy Alei Gen. Hallera 201. Początek o godz. 10.
Ludzie Gedanii
W ramach obchodów 100-lecia Gedanii, w śródmieściu Gdańska pojawiły się tablice z sylwetkami 14 osób związanych z klubem.
Na plakatach zaprezentowano portrety Wiktora Bellwona, Brunona Bendiga, Klemensa Borusa, Jana Biangi, Hildegardy Bigockiej, Zygmunta Chychły, Zygmunta Grimsmanna, Brunona Mionskowskiego, Feliksa Stamma oraz Brunona Zwarry. Uzupełniają je portrety obecnych zawodników GKS Gedania 1922: 7-letniej Celiny Piłasiewicz oraz 10-letniej Zofii Topolskiej, piłkarza Szymona Klimczaka (6 lat) oraz zawodowego piłkarza Michała Gajewskiego. Każdy portret zawiera podstawowe dane o prezentowanej osobie: imię i nazwisko, dyscyplinę sportu oraz - w przypadku działaczy przedwojennych - okoliczności śmierci.
Napisz komentarz
Komentarze