Sierpień to był zawsze słowiczy czas. Cała Polska zapadała wówczas na dziwną, gwiezdną gorączkę. A najważniejsze pytanie brzmiało: Kto i za ile zaśpiewa? Bo można było sopocki festiwal lubić lub nie, ale trudno go było lekceważyć. Przez wiele lat niemal cała polska widownia zasiadała przed telewizorami, żeby oglądać to największe muzyczno-towarzyskie wydarzenie lata. To tu występowała czołówka polskich piosenkarzy: Ewa Demarczyk czy Czesław Niemen. To tu Anna German zaczarowała widownię „Eurydykami tańczącymi”, a Maryla Rodowicz „Małgośką”.
Zwłaszcza w czasach PRL sopocki słowik żył hałaśliwie. Najstarsi festiwalowi fani jeszcze pamiętają ognistą królową festiwalu... Hiszpankę Conchitę Bautistą, a jej przebój „Sera El Amor” śpiewała cała Polska przez wiele pofestiwalowych tygodni.
W historii tego festiwalu rozdano wiele Bursztynowych Słowików za mniej lub bardziej pamiętane do dziś piosenki. Ale trzeba uczciwie przyznać, że żadna z nich nie zrobiła prawdziwej, międzynarodowej kariery na Zachodzie. Nie wyszła poza socjalistyczny blok.
Ale za to w Operze Leśnej występowały prawdziwe międzynarodowe gwiazdy. Takie, na jakie nas było w tamtym czasie stać: Charles Aznavour, Jose Feliciano, Demis Roussos, Boney M., czy wreszcie Whitney Houston, Elton John i Bryan Adams.
Podczas jednego z sopockich festiwali padło słynne: „Houston, mamy problem”. W roku 1999 największą gwiazdą była Whitney Houston. To specjalnie dla niej z Niemiec sprowadzono dmuchawy, żeby artystka miała na scenie taką temperaturę, jaką w kontrakcie zapisano. Do historii już przeszedł jej pierwszy chuch, kiedy tylko pojawiła się na scenie. Organizatorzy zamarli ze strachu: Wystąpi, nie wystąpi? Wystąpiła. W dżinsach i wełnianym płaszczu, co potem komentowano, jak Polska długa i szeroka, że taka gwiazda, a tak „dziadowsko” ubrana. Część polskiej publiczności czuła się tym strojem nawet znieważona.
Późniejsze gwiazdy, jak: Ricky Martin, Brian Adams, Chris Rea, Lionel Richie czy Elton John, już z kaprysami nie szalały. Ale pozostało po nich, podobnie jak po Houston, fantastyczne wspomnienie czegoś jednak niepowtarzalnego.
Bursztynowy Słowik znakiem rozpoznawczym sopockiego festiwalu
Znakiem rozpoznawczym sopockiego festiwalu był Bursztynowy Słowik – nagroda, o którą rywalizowali międzynarodowi wykonawcy. Przez lata słowik ewoluował, stroszył piórka albo je gubił z rozpaczy. Ale, na szczęście, przetrwał.
Top of the Top Sopot Festival 2022. Kto wystąpi?
Kontynuatorem tego festiwalu z Bursztynowym Słowikiem jest telewizja TVN. Top of the Top Sopot Festival właśnie się we wtorek, 16 sierpnia zaczyna. Ta muzyczno-kabaretowa fiesta potrwa tym razem 4 dni i skończy się w piątek, 19 sierpnia wieczorem komediowym.
Tym razem w konkursie o prestiżową statuetkę Bursztynowego Słowika zawalczą artyści, których nowe utwory można było usłyszeć w radiu i w Internecie w ciągu ostatniego roku, oraz wykonawcy, którzy zaprezentują swoje piosenki premierowo na festiwalu. Będą to:
- Natalia Przybysz,
- Wiktor Dyduła,
- Natasza Urbańska,
- Martin Lange,
- Ania Karwan,
- BeMy
- i Michał Szpak.
PRZECZYTAJ TEŻ: Zaczęło się od szampana, teraz będzie Opera Leśna
Wtorek, 16 sierpnia. „#YOU ARE THE CHAMPIONS”
Ale pierwszy koncert festiwalu – 16 sierpnia, upłynie pod hasłem „#YOU ARE THE CHAMPIONS”. Będzie to muzyczna opowieść o miłości, przyjaźni, empatii, pomocy potrzebującym. Tego dnia wystąpią między innymi: Kayah, Lady Pank, Mrozu, Wilki, LemON, Krzysztof Cugowski, Kuba Badach, Kwiat Jabłoni, Fisz Emade Tworzywo, Mitch & Mitch, Grzegorz Hyży, Patrycja Markowska, Mery Spolsky, Smolasty, Kasia Wilk, Mezo, Julia Pietrucha, Łukasz Zagrobelny, Jary Oddział Zamknięty, Cornelia Jakobs.
Środa, 17 sierpnia. „#iDANCE”
Drugiego dnia, 17 sierpnia poza konkursem o Bursztynowego Słowika, w Operze Leśnej zabrzmi koncert pt. „#iDANCE”. Na scenie w ten wieczór wystąpią m.in.: Agnieszka Chylińska, Ewa Farna, Margaret, Cleo, Ralph Kaminski, Feel, Natalia Nykiel, Blue Café, Nocny Kochanek, Kombi i Storo.
Czwartek, 18 sierpnia. „#ZAWSZE RAZEM. MUZYCZNE PODZIĘKOWANIE DLA WIDZÓW Z OKAZJI 25 LAT TVN”
Zakończeniem muzycznej części festiwalu w czwartek, 18 sierpnia będzie koncert pt. „#ZAWSZE RAZEM. MUZYCZNE PODZIĘKOWANIE DLA WIDZÓW Z OKAZJI 25 LAT TVN”. Będzie to jedno z wydarzeń składających się na obchody jubileuszu stacji. W trakcie dwóch części koncertu o nazwie „Jestem sobą” oraz „To jest Wasz czas”, artyści zaprezentują znane utwory w nowych aranżacjach i odsłonach. Z towarzyszeniem orkiestry wystąpią m.in.: Nosowska, Kayah, Agnieszka Chylińska, Ewa Bem, Andrzej Piaseczny, Grzegorz Markowski, Michał Szpak, Jan Borysewicz, Natalia Przybysz, Ørganek, Patrycja Markowska, Grubson, Ralph Kaminski, Igo, Mrozu, Kuba Badach, Margaret, Pectus, Mery Spolsky, Bovska, Loren Allred, Nick Sinckler, Mateusz Ziółko, Gooral, Zespół Pieśni i Tańca Śląsk im. Stanisława Hadyny.
Piątek, 19 sierpnia. „Szkło kontaktowe” na żywo i Klub Mistrzów
I na finał w piątek, 19 sierpnia coś dla fanów kabaretu i przede wszystkim „Szkła kontaktowego”. „Szkiełkowicze” będą mogli obejrzeć na żywo: Artura Andrusa, Krzysztofa Daukszewicza, Marka Przybylika, Henryka Sawkę, Tomasza i Szymona Jachimków, Michała Kempę, Katarzynę Kwiatkowską i Wojciecha Fiedorczuka. Magiczny wieczór poprowadzą Wojciech Zimiński i Tomasz Sianecki, a wsparcie muzyczne zapewni Grupa MoCarta.
Z kolei w drugiej części wieczoru, czyli w Klubie Mistrzów, zobaczymy gwiazdy polskiej komedii i ikony gatunku – artystów, którzy w różnorodny sposób zaznaczyli swoją obecność na polskiej scenie przez ostatnie 25 lat. Wśród nich są: Andrzej Grabowski, Jerzy Kryszak, Marcin Daniec, Zbigniew Zamachowski, Katarzyna Pakosińska i Robert Motyka. W tym zacnym gronie pojawi się również akcent jubileuszowy. Młody stand-uper Tomek Kołecki, 25-latek, czyli rówieśnik TVN-u, zaprezentuje głos swojego pokolenia.
Napisz komentarz
Komentarze