Od samego początku spiritus movens festiwalu był Józef Golicki. To nie tylko pomysłodawca, ale i główny organizator In Memoriam Festiwalu Grzegorza Ciechowskiego. Chociaż nieraz miał mocno “pod górkę”, to zawsze udawało mu się przeprowadzić wspaniałe imprezy. Również tegoroczna edycja festiwalu zapowiada się wprost niesamowicie.
Warto w tym miejscu przypomnieć, że każda edycja In Memoriam miała swoją unikatową formułę. Jak będzie tym razem? Tym razem koncerty odbywać się będą w Centrum Kultury i Sztuki.
- Ze względu na wysoki poziom przesłanych materiałów muzycznych wybranie najciekawszych, najlepszych propozycji konkursowych było trudnym zadaniem dla jurorów – przyznaje Józef Golicki. - Ostateczna lista została ustalona po wielokrotnych, uważnych przesłuchaniach. Tym, którym tym razem się nie udało - zapraszamy za rok. Dziękujemy za udział, zaangażowanie i chęć zmierzenia się z twórczością Grzegorza Ciechowskiego. Wiemy, że wymaga to sporej pracy i wytrwałości.
Kto zatem znalazł się w tej szczęśliwej ósemce? Oto oni: Kajoa, Kosmodrom, MadRise, Mapa, OS.SO, Pasażer, Pola Coelho oraz Vestige.
A co dla koneserów twórczości lidera Republiki?
Jedną z największych atrakcji tegorocznego In Memoriam XXI Festiwalu Grzegorza Ciechowskiego będzie koncert zespołu Eurazja. Grupa wykona w większości utwory autorstwa zespołu „Republika” i Grzegorza Ciechowskiego. - Mając w pamięci wcześniejsze występy zespołu, wiem, że koncert będzie znakomity, rewelacyjny – zaznacza Józef Golicki. - Fani z pewnością z wielką niecierpliwością czekają na to wydarzenie.
Zespół swój początek wziął od spotkania się na gruncie artystycznym wokalistki Eurazji Srzednickiej i perkusisty zespołu „Republika” Sławomira Ciesielskiego. Wspólny udział w Teatrze Tworzenia bydgoskiego performera Jarosława Pijarowskiego zaowocował inicjatywą stworzenia wspólnego zespołu rockowego. Nazwa zespołu pochodzi od imienia wokalistki. Eurazja to również kontynent euroazjatycki, co też nie jest bez znaczenia. Dwa przeciwstawne bieguny Europa i Azja są jak woda i ogień, co też jest inspiracją dla zespołu. W skład grupy wchodzą: Eurazja Srzednicka - wokal, Sławomir Ciesielski - perkusja, Michał Stryniewski - gitara, Katarzyna Maliszewska - klawisze plus bas.
To nie jedyna muzyczna perełka, jaka czeka na miłośników twórczości Grzegorza Ciechowskiego. Projekt „Republika”, odwołujący się do nazwy polskiej supergrupy, to pomysł Tymona Tymańskiego, w którym trójmiejski artysta podjął się muzycznej konfrontacji z nowofalową legendą lat 80. XX wieku. Tymański rozpoczął pracę nad projektem już jesienią 2020 roku, wykonując na koncertach piosenki toruńskiego zespołu. W 2021 roku artysta wybrał piosenki z bogatego repertuaru zespołu i zaaranżował je w odmienny, nowatorski sposób.
- Powstała muzyka jest wypadkową wieloletnich doświadczeń Tymańskiego i oscyluje na pograniczu post rocka, post jazzu i nowoczesnej elektroniki – opowiada Józef Golicki.
Na In Memoriam XXI Festiwalu Grzegorza Ciechowskiego Tymon Tymański zaprezentuje projekt republikański z dużym zespołem muzyków. Towarzyszyć mu będą: Michał Wandzilak – piano, Marcin Gałązka – gitara, Tomasz Koper – perkusja, Maciej Sadowski – kontrabas, Ireneusz Wojtczak – saksofon, Michał Jan Ciesielski – saksofon, Dawid Lipka – trąbka, Roman Puchowski i Natalia Capelik-Muianga – wokale.
Podczas In Memoriam XXI Festiwalu Grzegorza Ciechowskiego wystąpi także Remigiusz Knapik, wrocławski kompozytor, pianista i aranżer. Artysta wykona we własnym opracowaniu, aranżacji 7 utworów Grzegorza Ciechowskiego: Nowe Sytuacje, Psy Pawłowa, Fanatycy Ognia, Poranna Wiadomość, Kaspar Hauser, Masakra, Rak Miłości.
W tym roku na In Memoriam ponownie w charakterze konferansjera zobaczymy i usłyszymy Filipa Jędrucha. Osobę towarzyszącą w tym trudnym zadaniu poznamy dopiero podczas festiwalu.
Fabryka Sztuk dla Grzegorza Ciechowskiego
Na In Memoriam XXI Festiwalu Grzegorza Ciechowskiego przygotuje wystawę fotograficzną pt. „Grzegorz Ciechowski, flagowy muzyk z Tczewa”. Ekspozycję będzie można oglądać na dziedzińcu instytucji od 27 sierpnia do 4 września w godzinach 8-18. Wystawa przedstawia głównie obrazy z dzieciństwa i młodości artysty, które ukazują związki artysty, także muzyczne, z rodzinnym miastem. Oprócz prezentacji fotograficznej Fabryka Sztuk zorganizuje również grę miejską pt. „Grzegorz Ciechowski – z Tczewa na muzyczne wyżyny”. Dla uczestników gry przydatna będzie znajomość życiorysu i twórczości Grzegorza Ciechowskiego oraz topografii Tczewa. Gra zakończy się podróżą muzyczną windą. Wygrać można puszkę nawiązującą stylistycznie do barw „Republiki” ze słodkimi krówkami. Gra odbędzie się 27 sierpnia w godzinach 10-16. Początek w Fabryce Sztuk w Tczewie, ul. 30-Stycznia 4.
Napisz komentarz
Komentarze