Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

Jakość w każdej kropli

Woda dostarczana do kranów mieszkańców Gdańsku jest bezpieczna. Spełnia restrykcyjne normy jakości narzucone prawem. Pije ją z kranu 50 proc. gdańszczan. Saur Neptun Gdańsk produkuje rocznie 25,6 mln m3 wody. Gdyby przeliczyć to na szklanki o pojemności 200 ml - daje to liczbę - 127,5 miliardów!
(fot. Saur Neptun Gdańsk)

Główne zaopatrzenie na terenie Gdańska stanowią ujęcia wód głębinowych, ujmujących przede wszystkim wodę czwartorzędową. Są to: Czarny Dwór, Lipce, Osowa, Pręgowo, Zaspa Wodna, Dolina Radości, Zakoniczyn. Produkcję wody głębinowej uzupełniają dwa ujęcia lokalne, dwa ujęcia rezerwowe. Gdański wodociąg zasilany jest także wodą powierzchniową, pochodzącą z ujęcia wody w Straszynie. Niezależnie jednak od pochodzenia woda w sieci wodociągowej jest czysta i bezpieczna, można ją więc śmiało pić prosto z kranu.

Badana na każdym etapie produkcji

Woda rozprowadzana jest do mieszkań gdańszczan za pomocą sieci, której długość to 1244 km oraz 248 km przyłączy do odbiorców. W tym czasie przechodzi dziesiątki badań. Próby pobierane są z 12 punktów wprowadzenia wody do sieci oraz z 43 punktów rozmieszczonych na sieci. W skali roku Saur Neptun Gdańsk wykonuje ponad 50 tys. analiz wody. Próbkę pobieraną z ujęć podziemnych bada się w zakresie 106 parametrów fizykochemicznych i 4 mikrobiologicznych, natomiast wodę z ujęcia powierzchniowego w zakresie w zakresie 109 parametrów fizykochemicznych i 5 parametrów mikrobiologicznych. Dodatkowo w 4 punktach na sieci SNG posiada monitoring parametrów wody online. Pozwala on na odczytywanie wyników w czasie rzeczywistym - w dowolnym momencie doby.

- W Saur Neptun Gdańsk wodę traktujemy jako produkt żywnościowy i w związku z tym naszym priorytetem jest zapewnienie higienicznych warunków, począwszy od etapu jej ujmowania, przez jej produkcję a skończywszy na etapie dystrybucji. W celu nadzorowania tych procesów wdrożyliśmy system zarządzania bezpieczeństwem jakości wody oparty o normę PN-EN ISO 22000:2006 „Systemy zarządzania bezpieczeństwem żywności - Wymagania dla organizacji w całym łańcuchu żywnościowym". System nadzoru w oparciu o zasady HACCP polega m.in. na  monitorowaniu, analizowaniu i identyfikacji parametrów jakości oraz procesowych – zaznacza Jacek Kieloch, wiceprezes Saur Neptun Gdańsk.

(fot. materiał prasowy)

Ważna ekonomia

Metr sześcienny wody w taryfie dla Gdańska kosztuje 4,51 zł netto. Co oznacza, że litr kranówki (w m3 jest 1000 litrów wody) warty jest mniej niż 1 grosz!

- Rachunek ekonomiczny jest bardzo prosty. Zmieniając nawyk picia z wody butelkowanej na kranową każda osoba i każda rodziną odczują realne oszczędności w portfelu, a dodatkowo ograniczą produkcję a następnie pozostawanie w środowisku plastikowych butelek – wyjaśnia Magdalena Rusakiewicz, rzecznik prasowy SNG. – Statystyki mówią, że każdego roku w Polsce wyrzuca się aż 3,6 miliarda butelek PET. Odkręcając kran, zamiast butelki zadbamy więc o środowisko naturalne.

Konsument kupujący wodę w sklepie rzadko czyta etykietę decydując się na produkt konkretnej jakości. Ulega mitowi, że woda butelkowana jest lepsza. Nic bardziej mylnego. W gdańskim wodociągu aż połowa objętości wody to woda średniozmineralizowana, której całkowita mineralizacja > 500 mg/l, w której średnie stężenia wapnia i magnezu wynoszą odpowiednio 100 i 10 mg/l. Obok nich w wodzie znajdziemy tez sód czy potas. Są to minerały, których spożywanie przez człowieka jest konieczne do prawidłowego funkcjonowania, ale te same minerały po zagotowaniu wody w czajniku wytrącą się w postaci osadu, nazywanego potocznie kamieniem.

- W Saur Neptun Gdańsk wodę traktujemy jako produkt żywnościowy i w związku z tym naszym priorytetem jest zapewnienie higienicznych warunków, począwszy od etapu jej ujmowania, przez jej produkcję a skończywszy na etapie dystrybucji

Jacek Kieloch / wiceprezes Saur Neptun Gdańsk

Skąd się bierze kamień?

- Fakt obecności tzw. kamienia oznacza obecność w wodzie węglanu wapnia i magnezu. Są to minerały potrzebne organizmowi. A wytracają się podczas jej gotowania. Podobne ilości tych minerałów obecne są w wodach butelkowanych. Wystarczy wodę z butelki przegotować, a okaże się, że ilość wytrąconego osadu będzie taka sama jak w przypadku wody kranowej – mówi Stanisław Mikołajski, dyrektor ds. eksploatacyjnych SNG.

Pytanie o jakość wody, to jedno z najczęstszych kierowanych do Saur Neptun Gdańsk przez klientów. Dlatego na stronie www.sng .com.pl oraz w bezpłatnej aplikacji SNG – Twoje wodociągi każdy sam może sprawdzić, jakiej twardości woda dostarczana jest pod konkretny adres. Wystarczy wybrać z opcji ulicę oraz konkretny numer budynku, a dowiemy się z jakiego ujęcia dostarczana jest woda i jaka jest jej twardość ogólna.

(fot. materiał prasowy)

- Aplikacja SNG –Twoje wodociągi daje klientom SNG o wiele więcej możliwości. Informuje o aktualnych awariach, szacowanym czasie ich usunięcia i ewentualnym punkcie zastępczego poboru wody – wylicza Magdalena Rusakiewicz. – Dowiemy się z niej także gdzie i kiedy przeprowadzane są planowe prace na sieci, a także, w sezonie letnim, jaka jest jakość wody w kąpieliskach. To narzędzie, które pozwala nam na komunikację do Klientów przez 24 godziny na dobę.

Aplikacja dedykowana jest mieszkańcom, spółdzielniom mieszkaniowym, zarządcom wspólnot mieszkaniowych, radom dzielnic, a także turystom, którzy mogą być zainteresowani jakością wody w kąpieliskach. Jest ona całkowicie bezpłatna i pozbawiona reklam. Udostępniona została w dwóch najbardziej popularnych platformach urządzeń mobilnych: iOS – dostępna w AppStore oraz Android dostępna w Sklepie Play.

KOD QR - IOS
KOD QR - Android

W ostatnich badaniach satysfakcji klienta aż 90 proc. gdańszczan zadeklarowało, ze pozytywnie ocenia wodę z kranu, a 50% respondentów przyznało, ze pije ją prosto z kranu. W 2003 roku było to zaledwie 23%. Zmieniając postawy mieszkańców SNG od 2013 roku montuje zdroje, z których można się napić wody. W szkołach, przedszkolach, na uczelniach wyższych, w budynkach użyteczności publicznej – w sumie na terenie Gdańska jest ich 252.

Ciekawostki

  • Najstarszy czynny przewód wodociągowy to wodociąg z żeliwa pochodzący z roku 1869. Jest to przewód o średnicy 418 mm, a jego długość to ponad 12 km. Jego nazwa księgowa to wodociąg uliczny Pręgowo i znajduje się w ulicy Starogardzkiej.

  • W 1871 roku do miejskiego wodociągu przyłączonych było 3887 domów. Na koniec 2020 roku SNG obsługiwało 46 551 przyłączy wodociągowych

  • Pod naszym nadzorem znajduje się 9773 hydranty, 150 lat temu było ich 1100 szt.

  • Na koniec 1945 roku w Gdańsku było 305 km sieci wodociągowej

Szanuję, nie marnuję

Zasoby wody na ziemi są ograniczone, dlatego każdy w swoim domu może podjąć działania mające na celu racjonalne jej użytkowanie. Jak to zrobić? To bardzo proste:

  • napraw cieknący kran, bo nawet 17 litrów wody może z niego wypłynąć podczas 1 doby

  • wybierz prysznic (30 l) zamiast kąpieli w wannie (200l)

  • zakręcaj kran podczas mycia zębów (15 l)

  • korzystaj z dwufunkcyjnych spłuczek toaletowych dostosowując ilość wody do potrzeby spłukania

  • wykorzystuj pełen załadunek pralek i zmywarek

  • wodą z mycia warzyw i owoców podlewaj kwiaty

Zużycie wody na 1 mieszkańca

  • w 1945 roku – 15 l/dobę*

  • w 1965 roku – 218 l/dobę

  • w 2020 – 113 l/dobę

*Historia wodociągów i kanalizacji Miasta Gdańska – dr hab. Inż. Ziemowit Suligowski

Statystyczne zużycie wody w domu

36% mycie się

30% spłukiwanie wody

15 % pranie

10% mycie naczyń

6% sprzątanie

3% do celów spożywczych


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklama