Aktualizacja | 1.07.2022 r.
godz. 23:00
- Od czwartku od godz. 18 do chwili obecnej strażacy wyjeżdżali do 80 zdarzeń - mówi mł. kpt. Michał Myrda, rzecznik Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Tczewie. - W głównej mierze były prowadzone na terenie miasta i gminy Pelplin, gminy Subkowy oraz gminy i miasta Tczew.
W ostatniej fali, która przeszłą nad gminami Subkowy, obszarem wiejskim i miastem Tczew, w ciągu zaledwie trzech godzin strażacy interweniowali aż 25 razy. Wyjazdy były do zdarzeń związanych z usuwaniem skutków silnych wiatrów, opadów deszczu i wyładowań atmosferycznych.
Aktualizacja
godz. 23:30
Niespokojna noc dla pomorskich strażaków. W Tczewie piorun uderzył w dach kamienicy.
Wcześniej
Możliwość uformowania się krótkotrwałej trąby powietrznej jest raczej niewielka. Największym problemem będą obfite deszcze, które mogą spowodować lokalne zalania.
Rządowe Centrum Bezpieczeństwa rozesłało do mieszkańców SMS-y z informacją o nadchodzącym zagrożeniu pogodowym.
– Uwaga! Dziś i w nocy (30.06./1.07.) lokalnie ulewny deszcz i silny wiatr. Możliwe przerwy w dostawie prądu. Zabezpiecz rzeczy, które może porwać wiatr – poinformowało RCB.
Synoptycy przestrzegają, aby nie bagatelizować tego ostrzeżenia. Jak podaje Pomorski Alarm Pogodowy:
– APELUJEMY Aby nie traktować tego ostrzeżenia jako informacji o nadchodzących burzach. Jest to informacja o potencjale do rozwoju tych zjawisk MIEJSCAMI. Naszym zdaniem rozwiną się one najpewniej w obszarze czerwonym, tj. od Kościerzyny i Starogardu po Trójmiasto. W strefie pomarańczowej ryzyko wystąpienia burz oceniliśmy na mniejsze. Jeśli jednak się rozwiną, będą nieść ze sobą także ryzyko lokalnych zalań. W strefie czerwonej zagrożenia mogą być większe, jednak wyjaśnią to dopiero naoczne obserwacje i częściowo dane radarowe – poinformował Pomorski Alarm Pogodowy.
Eksperci uważają, że zarówno w czwartek, 30 czerwca, jak i w piątek, 1 lipca, może być groźnie. Burzom może towarzyszyć punktowo silny wiatr oraz grad do 2-3 cm średnicy. Synoptycy nie wykluczają także rozwoju krótkotrwałej trąby powietrznej. Ryzyko to jest jednak ograniczone.
Jak się zachować podczas burzy?
- Warto zabezpieczyć swój dobytek,
- przeparkować auta w bezpieczne miejsca,
- zamknąć okna i drzwi,
- pozostać w domu, jeżeli jest to możliwe.
Nie zapominajmy również o zapewnieniu bezpieczeństwa zwierzętom, zwłaszcza tym przebywającym na zewnątrz.
Napisz komentarz
Komentarze