Podczas piątkowej uroczystości, najpierw ponad 600 młodych zawodników Gedanii 1922, czyli kontynuatora tradycji sekcji piłki nożnej Gedanii, ustawiło się do zdjęcia na murawie. Chwilę potem pojawili się na nim autorzy awansu do III ligi, czyli piłkarze pierwszego zespołu wraz ze sztabem trenerskim. Klub pamiętał o wszystkich, którzy przyczynili się nie tylko do tego sukcesu, ale i rozwoju organizacyjnego Gedanii 1922. Partnerzy wspierający jubileusz 100-lecia Gedanii, osoby wspierające klub oraz sponsorzy dostali pamiątkowe koszulki. Puchar za awans wręczył kapitanowi drużyny Michałowi Gajewskiemu prezes Pomorskiego Związku Piłki Nożnej Radosław Michalski.
CZYTAJ RÓWNIEŻ: Drugie życie dawnej maskotki piłkarzy Gedanii
W poniedziałek, 27 czerwca odbyła się uroczystość podpisania umowy o współpracy Instytutu Pamięci Narodowej z Gedanią 1922. Podpisano ją także na boisku, na którym grają piłkarze Gedanii 1922. W uroczystości wzięli udział: Karol Nawrocki, prezes Instytutu Pamięci Narodowej, Paweł Piotr Warot, dyrektor gdańskiego oddziału IPN, Janusz Trupinda, dyrektor Muzeum Zamkowego w Malborku i autor książki „ KS Gedania – klub gdańskich Polaków 1922-1953”, Władysław Barwiński, prezes Gedanii 1922 oraz Bartosz Dolański, dyrektor sportowy Gedanii 1922. Klub reprezentowali też bardzo młodzi kandydaci na piłkarzy Gedanii 1922.
IPN zaprezentował także program obchodów rocznicy 100-lecia powstania Klubu Sportowego Gedania, maskotkę – replikę małpki, którą w latach 30. zawsze miał ze sobą bramkarz Gedanii Klemens Borus. To już druga, po „Bogdanie”, replika maskotki znanej ze starych zdjęć piłkarzy Gedanii, zaprezentowanej 1.06 w Muzeum Poczty Polskiej w Gdańsku.
Podczas uroczystości na boisku przy Hallera pokazano też kolorowe unikatowe zdjęcia gedanistów, które zamieszczone zostaną na wystawie IPN Gdańsk „Z miłości do sportu, z dumy bycia Polakiem". Zapowiedziano także kolejne części wystawy „Polacy w Wolnym Mieście Gdańsku”. Dziennikarze mogli zobaczyć rzecz szczególnie interesującą i cenną w kontekście jubileuszu Gedanii. To album z 1936 r. będący w zasobie Papieskiego Instytutu Studiów Kościelnych w Rzymie. Z unikatowych zdjęć w nim zamieszczonych powstanie reprint w postaci Księgi Pamiątkowej Komisarza Generalnego RP w WMG Kazimierza Papée, którą wyda IPN.
W lutym tego roku IPN w Gdańsku podpisał podobną umowę z reprezentacją Polski w 7-osobowym rugby kobiet, która w Lizbonie wygrała turniej mistrzostw Europy.
Napisz komentarz
Komentarze