- Było mniej uczestników niż we wcześniejszych edycjach tego konkursu – mówi Bogdan Wiśniewski. - Łącznie było ich ponad 70, a bywało znacznie więcej. To jednak pokłosie pandemii. Daje się również zauważyć, że młodzież coraz rzadziej sięga do poezji. Wśród uczestników nie zabrakło młodych ludzi z Kociewia, Żuław i Powiśla. Były także dwie studentki z Kaszub.
Cieszymy się przyjeżdżają do nas młodzi ludzie dla których poezja, proza są ważne. Tak naprawdę, to każdy kto się zgłosił do konkursu jest zwycięzcą. W tym roku docenieni zostali nie tylko uczestnicy, ale i osoby – nauczycielki, opiekunowie startujących, którzy przygotowywali ich do konkursu.
Jak podkreślają członkowie jury, na docenienie zasługują osoby, które przyjeżdżają z młodzieżą od wielu lat. W tym roku nagrodą Pomorskiej Kurator Oświaty uhonorowana Aleksandra Miczek, nauczycielka w Szkole Podstawowej nr 4, ale i instruktorka w Starogardzkim Centrum Kultury. Do tegorocznej edycji przygotowała kilkanaścioro uczestników we wszystkich konkursowych kategoriach. Wśród uczestników doceniony został Michał Dwurznik, uczeń Zespołu Szkół Ekonomicznych w Starogardzie – to nie jedyna nagroda dla tego uczestnika.
CZYTAJ RÓWNIEŻ: Finał konkursu „(Nie)zwykły Dominik” biskupie Konstantynie Dominiku zagościł w Pelplinie
Bogdan Wiśniewski stwierdził z odrobiną przekory, że w tym roku Festiwal był pewnego rodzaju reaktywacją i będzie w latach następnych się rozwijał. To co pozostaje niemal bez zmian, to stały skład jury: Maria Wilczek, ks. Franciszek Kamecki, Jerzy Kiszkis, Elżbieta Goetel. Nowym – z kilkuletnim stażem w pelplińskim konkursie - wsparciem niezawisłego gremium był ks. Mirosław Kreczmański, polonista z Warszawy, proboszcz w parafii Świętej Teresy Od Dzieciątka Jezus, tam gdzie ksiądz Pasierb głosił swoje warszawskie homilie.
Tegoroczna edycja po raz pierwszy gościła reprezentantów aż z pięciu szkół z miasta i gminy Pelplin. Jak zauważyli członkowie jury - aktorzy szczególnie - znalazła się prawdziwa perełka wśród uczestników.
- To Miłosz Dwurznik z ZSE w Starogardzie – mówi Bogdan Wiśniewski. - Znam Miłosza, jako juror z różnych innych konkursów - to nie jest nowicjusz. Aktorzy mówili, że on mówił tak jak aktor. On naprawdę pokazał klasę. Na wyróżnienie zasłużył również Karol Świtała z Rajków, który zwyciężył w kategorii uczniów szkół podstawowych. To też jest recytator z tradycją. On już od wielu lat występuje w różnych konkursach.
Rywalizacja przebiegała w czterech kategoriach konkursowych: recytacje, poezja śpiewana, juwenilia poetyckie i eseje. Poznajmy najlepszych.
Recytacje – szkoły podstawowe:
- Karol Świtała SP Rajkowy
- Amelia Kulpińska SP Rajkowy
- Julian Konkolewski SCK Starogard
Recytacje – szkoły ponadpodstawowe
Nagrody Marszałka Województwa Pomorskiego:
- Miłosz Dwurznik ZSE Starogard
- Agata Piontek II LO Starogard
- Zuzanna Szewczyk Collegium Marianum
Recytacje - dorośli
Nagrody Marszałka Województwa Pomorskiego:
- Szymon Gawiński Wyższe Seminarium Duchowne Pelplin
- Zofia Kopydłowska Uniwersytet III Wieku Starogard
- Karol Kleinszmidt Wyższe Seminarium Duchowne Pelplin
Poezja śpiewana
Nagrody Marszałka Województwa Pomorskiego:
- Marta Rysmanowska i Krzysztofa Żochowska (duet) ZSE Tczew
- Małgorzata Puchowska Collegium Marianum
- Oliwia Drossel SP 2 Pelplin
Juwenilia poetyckie
Nagrody Marszałka Województwa Pomorskiego:
- Weronika Styn Uniwersytet Gdański
- Marianna Pauch SP 2 Pelplin
- ex aequo: Wiktoria Maciaszczyk II LO Kwidzyn
- Szymon Gawiński WSD Pelplin
- Klaudia Polakiewicz Uniwersytet Gdański
Eseje
Nagrody Marszałka Województwa Pomorskiego:
- Zuzanna Dobrzyńska SCK
- Wiktoria Maciaszczyk II LO Kwidzyn
- Marianna Pauch SP 2 Pelplin
Napisz komentarz
Komentarze