W Dworze Artusa we wtorek, 24 maja prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz i marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk wręczyli medale za zasługi dla polskiego żeglarstwa.
– Cieszę się, że „Generał Zaruski” nie ma wolnych przelotów, bo jest wielu młodych ludzi, którzy chcą poznawać się z morzem, poznawać siebie i kształtować charaktery. Myślę, że to taka sztuka, która pomaga budować lepsze, patriotyczne i odpowiedzialne społeczeństwo – powiedziała Aleksandra Dulkiewicz.
Warto pamiętać, że także na Pomorzu swój początek miał Polski Związek Żeglarski, który powstał 11 maja 1924 roku w Tczewie. Organizację zawiązały cztery kluby żeglarskie:
- Polski Klub Morski z Gdańska,
- Klub Żeglarski z Chojnic,
- sekcje żeglarskie:
- Akademickiego Związku Sportowego,
- Wojskowego Klubu Wioślarskiego z Warszawy.
– Polski Klub Morski w Gdańsku i Chojnicki Klub Żeglarski obchodzą w roku 2022 stulecie powstania. Wydaje się zatem, że obchody stulecia Polskiego Związku Żeglarskiego powinny się zacząć od upamiętnienia tego właśnie faktu – mówił Bogusław Witkowski, prezes Pomorskiego Związku Żeglarskiego.
W tym historycznym kontekście warto też pamiętać o ludziach, którzy zaczynali krzewić polskie żeglarstwo, jak np.:
- pierwszy prezes PZŻ Józef Klejnot-Turski, działacz żeglarski z Tczewa i Gdyni, kapitan żeglugi wielkiej, wykładowca szkoły morskiej w Tczewie i założyciel pierwszego w Wolnym Mieście Gdańsku Polskiego Klubu Morskiego oraz wydawca czasopisma „Żeglarz Polski”,
- Edward Bryzemejster, pierwszy polski żeglarz, który reprezentował nasz kraj na igrzyskach olimpijskich w Paryżu w 1924 roku na jachcie typu jol.
Medale za zasługi dla polskiego żeglarstwa. Lista nagrodzonych
- Polski Klub Morski – założony został w 1922 roku w Wolnym Mieście Gdańsku jako Pierwszy Polski Klub Jachtowy. Pod koniec lat 20. połączony z Klubem Morskim, a następnie w 1933 roku – z Klubem Polskim. W ten sposób w 1933 roku powstał Polski Klub Morski. To na należącym do tego klubu jachcie „Korsarz” Tadeusz Prechitko zdobył pierwsze miejsce w regatach dojazdowych na igrzyska olimpijskie z Sopotu do Kilonii w 1936 roku, co było wielkim sukcesem polskiego żeglarstwa przedwojennego. Z klubem związany był Tadeusz Ziółkowski, pierwszy komendant statku szkolnego „Lwów”.
- Wacław Liskiewicz – urodzony w 1937 roku w Poznaniu. Jest absolwentem Politechniki Gdańskiej. Pionier polskiego i światowego żeglarstwa polarnego. W 1967 roku poprowadził jacht „Swarożyc III" na Spitsbergen. Był to pierwszy tego rodzaju polski rejs i jeden z pierwszych na świecie. Zasłynął jako konstruktor wielu słynnych polskich jachtów („Opal”, „Maria”, „Dar Przemyśla”, „Copernicus”), w tym „Mazurka”, na którym jego żona Krystyna Chojnowska-Liskiewicz jako pierwsza w dziejach kobieta samotnie opłynęła świat pod żaglami. Wacław Liskiewicz związany jest z Akademickim Klubem Morskim w Gdańsku. W 2016 roku Pomorski Związek Żeglarski uhonorował go tytułem Pomorskiego Konstruktora Jachtów 50-lecia PoZŻ.
- Roman Paszke – urodzony w 1951 roku w Gdańsku, gdzie ukończył również Akademię Wychowania Fizycznego i Sportu. Do początków lat 90. zawodowo związany był z przemysłem stoczniowym. Budowniczy pierwszych w Polsce nowoczesnych jednostek regatowych „Gemini GTX” czy „MK Cafe”, które wprowadziły polskie żeglarstwo na światowe salony, i na których odnosił sukcesy w wielu słynnych regatach. Wygrał m.in. regaty Kieler Woche i Admiral's Cup. W 2000 roku wystartował w – legendarnych już dzisiaj – wokółziemskich regatach „The Race”, w których jego jacht „Warta Polpharma” zajął czwarte miejsce. Dwa razy, w 2012 i 2013 roku, podejmował próbę samotnego opłynięcia świata bez zawijania do portu ze wschodu na zachód na maxi-katamaranie „Gemini 3”. Wielokrotnie zwyciężał także w regatach krajowych i kilka razy zdobywał tytuł mistrza Polski. W 2016 roku otrzymał tytuł Pomorskiego Żeglarza 50-lecia Pomorskiego Związku Żeglarskiego.
- Piotr Myszka – urodzony w 1981 roku w Mrągowie. Ukończył gdańską Akademię Wychowania Fizycznego i Sportu. Reprezentował Klub Sportowy AZS AWFiS Gdańsk. Na swoim koncie ma tytuły mistrza świata, Europy, Polski i zdobywcy Pucharu Świata. Startował w klasie RS:X w igrzyskach olimpijskich w Rio de Janeiro w 2016 roku (gdzie zajął czwarte miejsce) i w Tokio w 2021 roku (w których zajął szóste miejsce).
Napisz komentarz
Komentarze