Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

Polski Związek Żeglarski płynie do jubileuszu 100-lecia

Polski Związek Żeglarski za dwa lata będzie obchodził setną rocznicę powstania, ale już teraz zaczęły się uroczystości. Dodatkowym argumentem jest 100. rocznica powstania Polskiego Klubu Morskiego, który ma gdański rodowód.
medale dla zasłużonych żeglarzy
(fot. Dominik Paszliński | www.gdansk.pl)

W Dworze Artusa we wtorek, 24 maja prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz i marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk wręczyli medale za zasługi dla polskiego żeglarstwa.

– Cieszę się, że „Generał Zaruski” nie ma wolnych przelotów, bo jest wielu młodych ludzi, którzy chcą poznawać się z morzem, poznawać siebie i kształtować charaktery. Myślę, że to taka sztuka, która pomaga budować lepsze, patriotyczne i odpowiedzialne społeczeństwo – powiedziała Aleksandra Dulkiewicz.
 

(fot. Dominik Paszliński | www.gdansk.pl)

Warto pamiętać, że także na Pomorzu swój początek miał Polski Związek Żeglarski, który powstał 11 maja 1924 roku w Tczewie. Organizację zawiązały cztery kluby żeglarskie:

  • Polski Klub Morski z Gdańska,
  • Klub Żeglarski z Chojnic,
  • sekcje żeglarskie:
    • Akademickiego Związku Sportowego,
    • Wojskowego Klubu Wioślarskiego z Warszawy.

– Polski Klub Morski w Gdańsku i Chojnicki Klub Żeglarski obchodzą w roku 2022 stulecie powstania. Wydaje się zatem, że obchody stulecia Polskiego Związku Żeglarskiego powinny się zacząć od upamiętnienia tego właśnie faktu – mówił Bogusław Witkowski, prezes Pomorskiego Związku Żeglarskiego.

(fot. Dominik Paszliński | www.gdansk.pl)

W tym historycznym kontekście warto też pamiętać o ludziach, którzy zaczynali krzewić polskie żeglarstwo, jak np.:

  • pierwszy prezes PZŻ Józef Klejnot-Turski, działacz żeglarski z Tczewa i Gdyni, kapitan żeglugi wielkiej, wykładowca szkoły morskiej w Tczewie i założyciel pierwszego w Wolnym Mieście Gdańsku Polskiego Klubu Morskiego oraz wydawca czasopisma „Żeglarz Polski”,
  • Edward Bryzemejster, pierwszy polski żeglarz, który reprezentował nasz kraj na igrzyskach olimpijskich w Paryżu w 1924 roku na jachcie typu jol.

Medale za zasługi dla polskiego żeglarstwa. Lista nagrodzonych

  • Polski Klub Morski – założony został w 1922 roku w Wolnym Mieście Gdańsku jako Pierwszy Polski Klub Jachtowy. Pod koniec lat 20. połączony z Klubem Morskim, a następnie w 1933 roku z Klubem Polskim. W ten sposób w 1933 roku powstał Polski Klub Morski. To na należącym do tego klubu jachcie „Korsarz” Tadeusz Prechitko zdobył pierwsze miejsce w regatach dojazdowych na igrzyska olimpijskie z Sopotu do Kilonii w 1936 roku, co było wielkim sukcesem polskiego żeglarstwa przedwojennego. Z klubem związany był Tadeusz Ziółkowski, pierwszy komendant statku szkolnego „Lwów”.
  • Wacław Liskiewicz urodzony w 1937 roku w Poznaniu. Jest absolwentem Politechniki Gdańskiej. Pionier polskiego i światowego żeglarstwa polarnego. W 1967 roku poprowadził jacht „Swarożyc III" na Spitsbergen. Był to pierwszy tego rodzaju polski rejs i jeden z pierwszych na świecie. Zasłynął jako konstruktor wielu słynnych polskich jachtów („Opal”, „Maria”, „Dar Przemyśla”, „Copernicus”), w tym „Mazurka”, na którym jego żona Krystyna Chojnowska-Liskiewicz jako pierwsza w dziejach kobieta samotnie opłynęła świat pod żaglami. Wacław Liskiewicz związany jest z Akademickim Klubem Morskim w Gdańsku. W 2016 roku Pomorski Związek Żeglarski uhonorował go tytułem Pomorskiego Konstruktora Jachtów 50-lecia PoZŻ.
(fot. Dominik Paszliński | www.gdansk.pl)
  • Roman Paszke urodzony w 1951 roku w Gdańsku, gdzie ukończył również Akademię Wychowania Fizycznego i Sportu. Do początków lat 90. zawodowo związany był z przemysłem stoczniowym. Budowniczy pierwszych w Polsce nowoczesnych jednostek regatowych „Gemini GTX” czy „MK Cafe”, które wprowadziły polskie żeglarstwo na światowe salony, i na których odnosił sukcesy w wielu słynnych regatach. Wygrał m.in. regaty Kieler Woche i Admiral's Cup. W 2000 roku wystartował w – legendarnych już dzisiaj wokółziemskich regatach „The Race”, w których jego jacht „Warta Polpharma” zajął czwarte miejsce. Dwa razy, w 2012 i 2013 roku, podejmował próbę samotnego opłynięcia świata bez zawijania do portu ze wschodu na zachód na maxi-katamaranie „Gemini 3”. Wielokrotnie zwyciężał także w regatach krajowych i kilka razy zdobywał tytuł mistrza Polski. W 2016 roku otrzymał tytuł Pomorskiego Żeglarza 50-lecia Pomorskiego Związku Żeglarskiego.
  • Piotr Myszka urodzony w 1981 roku w Mrągowie. Ukończył gdańską Akademię Wychowania Fizycznego i Sportu. Reprezentował Klub Sportowy AZS AWFiS Gdańsk. Na swoim koncie ma tytuły mistrza świata, Europy, Polski i zdobywcy Pucharu Świata. Startował w klasie RS:X w igrzyskach olimpijskich w Rio de Janeiro w 2016 roku (gdzie zajął czwarte miejsce) i w Tokio w 2021 roku (w których zajął szóste miejsce).
(fot. Dominik Paszliński | www.gdansk.pl)

Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama