Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

Otwarcie Biblioteki Profesora Jerzego Limona już w sobotę, 23 kwietnia

Idea, co symboliczne, narodziła się w Międzynarodowy Dzień Teatru, 27 marca minionego roku – mówi Justyna Limon, żona prof. Jerzego Limona, wiceprezes Fundacji Theatrum Gedanense.
Biblioteka Profesora Jerzego Limona
Biblioteka Profesora Jerzego Limona (autorzy: Tomasz Krupiński, Mikołaj Żejmo)

Biblioteka Profesora Jerzego Limona, której uroczyste otwarcie nastąpi w dniu 458. urodzin Szekspira, to pani inicjatywa.

Pomysł narodził się po śmierci męża, już po uroczystościach pogrzebowych. Opowiadałam zgromadzonym o setkach książek, które po sobie zostawił, gabinet, to było jego ulubione miejsce w domu. Zgromadzone woluminy to głównie księgozbiór naukowy. Z dziełami Szekspira w roli głównej, oczywiście. Gdy wspomniałam o tych książkach, narodziła się idea stworzenia biblioteki w Teatrze Szekspirowskim, i przeniesienia tam całego domowego księgozbioru. Na pogrzebie obecny był Charles Krause, prezes Towarzystwa Amerykańskich Przyjaciół Fundacji Theatrum Gedanense, dodam, że po śmierci męża włączyłam się w działania fundacji, by wspierać dzieło, które było dziełem jego życia. Charles bardzo się do pomysłu stworzenia biblioteki zapalił i zaoferował finansową pomoc. Idea, co symboliczne, narodziła się 27 marca…

W Międzynarodowy Dzień Teatru.

To, że tego dnia odbył się pogrzeb męża, to też czysty przypadek, po prostu pierwsza wolna data w kalendarzu ks. Krzysztofa Niedałtowskiego, który nie mógłby wcześniej odprawić mszy żałobnej. Jerzy zawsze wierzył w opiekę bogini Fortuny. Mawiał, że teatr jest przestrzenią cudów...

...i symboli. Biblioteka będzie miała swą siedzibę w niezwykłym miejscu.

To również zrządzenie Losu, początkowo wskazano bowiem inne miejsce. Obecną przestrzeń zasugerowała nowa dyrektor GTS Agata Grenda. To najbardziej historyczne miejsce w teatrze. Umownie nazywane Archeo. Bo też w 2004 roku, dokładnie tam archeolodzy odkryli stare belki Szkoły Fechtunku z elżbietańskiego teatru, który w XVII wieku w tamtym miejscu miał siedzibę. To była sensacja! Oczywiście wiedzieliśmy, że taka szkoła była w Gdańsku, mąż przecież napisał o tym książkę, ale do głowy nam nie przyszło, że pozostaną ślady, namacalny dowód, że to tu stał ów dawny, drewniany teatr… Mąż marzył, by te stare belki, które spoczęły zakonserwowane w muzeum, eksponować w teatrze. I tak się stanie, pięć z nich będzie elementem scenografii wnętrza biblioteki. Jedną z nich powieszono tuż przy wejściu. Tak oto historia dwóch teatrów, starego i nowego, połączyła się.

Biblioteka Profesora Jerzego Limona

Ile książek z domowego księgozbioru trafi do biblioteki w teatrze?

Cały księgozbiór, czyli 3200 egzemplarzy. Dziś to w tym teatrze, który mąż zbudował, o którym pisał, jest ich miejsce. Jedna z jego książek opowiada o komediantach angielskich, którzy przyjeżdżali do Gdańska i występowali w tejże Szkole Fechtunku. Tak więc najpierw było słowo, na nim narodził się teatr. Starania, by powstał, a potem budowa, to 24 lata.

prof. Jerzy Limon
prof. Jerzy Limon

Pani mąż nie raz mówił, że teatr to słowo.

To wspaniałe, że książki, ten drogi jego sercu warsztat naukowy, będzie w jego teatrze służył innym: teatrologom, historykom sztuki, literaturoznawcom, filozofom, studentom oraz wszystkim tym, którzy chcieliby zapoznać się z bogatym dorobkiem męża, z historią Fundacji Theatrum Gedanense i Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego. Mąż byłby zachwycony! Przekażę również bibliotece w depozyt najważniejsze w dorobku męża nagrody, które jako twórca i dyrektor tego teatru otrzymał. Jedną z nich jest prestiżowa międzynarodowa nagroda Pragnell Shakespeare Award, przyznawana przez Brytyjczyków za wybitne osiągnięcia w popularyzowaniu i rozwoju wiedzy na temat dzieł Szekspira, oraz znaczący wkład w zrozumienie jego twórczości. Na liście nagrodzonych Pragnell Shakespeare Award są m.in. reżyser Peter Brook czy aktorka Judi Dench.

***

Otwarcie Biblioteki Profesora Jerzego Limona w Gdańskim Teatrze Szekspirowskim 23 kwietnia o godz. 16:00. Wydarzeniu towarzyszyć będzie promocja ostatniej, ukończonej tuż przed śmiercią, książki profesora: „Szekspir. Siedem grzechów głównych (z zarazą w tle)”. Wstęp na zaproszenia.

Biblioteka będzie pełniła funkcję czytelni i będzie otwarta dla wszystkich we wtorki, środy i czwartki w godz. 14:00-18.00.



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama