Biblioteka Profesora Jerzego Limona, której uroczyste otwarcie nastąpi w dniu 458. urodzin Szekspira, to pani inicjatywa.
Pomysł narodził się po śmierci męża, już po uroczystościach pogrzebowych. Opowiadałam zgromadzonym o setkach książek, które po sobie zostawił, gabinet, to było jego ulubione miejsce w domu. Zgromadzone woluminy to głównie księgozbiór naukowy. Z dziełami Szekspira w roli głównej, oczywiście. Gdy wspomniałam o tych książkach, narodziła się idea stworzenia biblioteki w Teatrze Szekspirowskim, i przeniesienia tam całego domowego księgozbioru. Na pogrzebie obecny był Charles Krause, prezes Towarzystwa Amerykańskich Przyjaciół Fundacji Theatrum Gedanense, dodam, że po śmierci męża włączyłam się w działania fundacji, by wspierać dzieło, które było dziełem jego życia. Charles bardzo się do pomysłu stworzenia biblioteki zapalił i zaoferował finansową pomoc. Idea, co symboliczne, narodziła się 27 marca…
W Międzynarodowy Dzień Teatru.
To, że tego dnia odbył się pogrzeb męża, to też czysty przypadek, po prostu pierwsza wolna data w kalendarzu ks. Krzysztofa Niedałtowskiego, który nie mógłby wcześniej odprawić mszy żałobnej. Jerzy zawsze wierzył w opiekę bogini Fortuny. Mawiał, że teatr jest przestrzenią cudów...
...i symboli. Biblioteka będzie miała swą siedzibę w niezwykłym miejscu.
To również zrządzenie Losu, początkowo wskazano bowiem inne miejsce. Obecną przestrzeń zasugerowała nowa dyrektor GTS Agata Grenda. To najbardziej historyczne miejsce w teatrze. Umownie nazywane Archeo. Bo też w 2004 roku, dokładnie tam archeolodzy odkryli stare belki Szkoły Fechtunku z elżbietańskiego teatru, który w XVII wieku w tamtym miejscu miał siedzibę. To była sensacja! Oczywiście wiedzieliśmy, że taka szkoła była w Gdańsku, mąż przecież napisał o tym książkę, ale do głowy nam nie przyszło, że pozostaną ślady, namacalny dowód, że to tu stał ów dawny, drewniany teatr… Mąż marzył, by te stare belki, które spoczęły zakonserwowane w muzeum, eksponować w teatrze. I tak się stanie, pięć z nich będzie elementem scenografii wnętrza biblioteki. Jedną z nich powieszono tuż przy wejściu. Tak oto historia dwóch teatrów, starego i nowego, połączyła się.
Ile książek z domowego księgozbioru trafi do biblioteki w teatrze?
Cały księgozbiór, czyli 3200 egzemplarzy. Dziś to w tym teatrze, który mąż zbudował, o którym pisał, jest ich miejsce. Jedna z jego książek opowiada o komediantach angielskich, którzy przyjeżdżali do Gdańska i występowali w tejże Szkole Fechtunku. Tak więc najpierw było słowo, na nim narodził się teatr. Starania, by powstał, a potem budowa, to 24 lata.
Pani mąż nie raz mówił, że teatr to słowo.
To wspaniałe, że książki, ten drogi jego sercu warsztat naukowy, będzie w jego teatrze służył innym: teatrologom, historykom sztuki, literaturoznawcom, filozofom, studentom oraz wszystkim tym, którzy chcieliby zapoznać się z bogatym dorobkiem męża, z historią Fundacji Theatrum Gedanense i Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego. Mąż byłby zachwycony! Przekażę również bibliotece w depozyt najważniejsze w dorobku męża nagrody, które jako twórca i dyrektor tego teatru otrzymał. Jedną z nich jest prestiżowa międzynarodowa nagroda Pragnell Shakespeare Award, przyznawana przez Brytyjczyków za wybitne osiągnięcia w popularyzowaniu i rozwoju wiedzy na temat dzieł Szekspira, oraz znaczący wkład w zrozumienie jego twórczości. Na liście nagrodzonych Pragnell Shakespeare Award są m.in. reżyser Peter Brook czy aktorka Judi Dench.
***
Otwarcie Biblioteki Profesora Jerzego Limona w Gdańskim Teatrze Szekspirowskim 23 kwietnia o godz. 16:00. Wydarzeniu towarzyszyć będzie promocja ostatniej, ukończonej tuż przed śmiercią, książki profesora: „Szekspir. Siedem grzechów głównych (z zarazą w tle)”. Wstęp na zaproszenia.
Biblioteka będzie pełniła funkcję czytelni i będzie otwarta dla wszystkich we wtorki, środy i czwartki w godz. 14:00-18.00.
Napisz komentarz
Komentarze