– Liczba oficjalnie ogłoszonych promocji cenowych nie jest duża. Coraz bardziej realne spadki stóp procentowych zwiększą zainteresowanie mieszkaniami, to tylko kwestia czasu. Sytuacja gospodarcza jest stabilna, rynek pracy trzyma się dobrze. Nie ma więc sygnału, że deweloperzy muszą wyprzedawać mieszkania. Raczej pozytywnie patrzą w przyszłość – mówi Marek Wielgo, ekspert portalu RynekPierwotny.pl.
Sytuacja jest dla potencjalnych nabywców o tyle korzystna, że dzięki wyhamowaniu tempa sprzedaży nowych mieszkań, co związane jest nie tylko z ich wysokimi cenami mieszkań, ale również z ciągle bardzo drogimi kredytami – mają coraz większy wybór. Możemy już dzisiaj mówić o rynku kupującego, bowiem w ostatnich miesiącach działający w Trójmieście deweloperzy nie zwolnili z podażą i na rynek trafiło wiele nowych ofert, zarówno w sektorze premium, jak i tych z sektora popularnego. Aktualnie dostępna jest rekordowa liczba niemal 8 tysięcy mieszkań, co oznacza wzrost podaży w skali roku o 29 proc.
CZYTAJ TEŻ: Deweloperzy wprowadzili na rynek tyle mieszkań, ile sprzedali
To sytuacja sprzyjająca osobom zdecydowanym na zakup – mają one dziś znacznie szersze możliwości porównań i realnego wpływu na warunki zakupu. Jakie jednak przyjąć kryteria wyboru przy ocenie tak wielu propozycji?
– Preferencje kupujących kształtują przede wszystkim ich możliwości finansowe, zwłaszcza w kontekście lokalizacji i metrażu mieszkań – twierdzi Marek Wielgo. – Dla większości poszukujących idealnego lokum kluczowe jest położenie w dobrze skomunikowanej i bezpiecznej okolicy, z łatwym dostępem do sklepów, szkół, przedszkoli, przychodni oraz terenów zielonych i rekreacyjnych. Coraz większą rolę odgrywają także udogodnienia, takie jak miejsca parkingowe, rowerownie czy komórki lokatorskie. Nieodłącznym elementem atrakcyjnego mieszkania jest balkon lub taras, a jeszcze większym atutem – prywatny ogródek.
Pojawia się jednak coraz częściej nowe kryterium: o ostatecznym wyborze coraz częściej decydują również koszty eksploatacji, a więc m.in. stosowane technologie i rozwiązania energooszczędne.
Ranking Inwestycji w Trójmieście 2024. Zdecydowała popularność
Trendy te potwierdzają wyniki Rankingu Inwestycji 2024, przygotowanego po raz kolejny przez portal RynekPierwotny.pl. Ranking powstał na podstawie analizy odwiedzin stron inwestycji opublikowanych na portalu w całym 2024 roku. Wyszukiwania, kliknięcia, zapytania zadecydowały o tym, jakie inwestycje mieszkańcy Trójmiasta docenili zatem najbardziej. Na tej podstawie autorzy rankingu wyłonili 10 najpopularniejszych osiedli, które cieszyły się największym zainteresowaniem i stworzyli finałowe zestawienie: 3 laureatów oraz 2 inwestycje wyróżnione.
Zestawienie prezentuje projekty, które najlepiej odpowiadają na potrzeby współczesnych nabywców i skutecznie przyciągają uwagę w czasach dużej konkurencji. Osiedla cieszące się największą popularnością to te spełniające kluczowe oczekiwania nabywców: atrakcyjna lokalizacja, dostęp do infrastruktury miejskiej i nowoczesne rozwiązania podnoszące komfort życia.
Oto najlepsze inwestycje mieszkaniowe w Gdańsku!
W Trójmieście nie brakuje ciekawych projektów deweloperskich, ale tylko niektóre z nich naprawdę wyróżniają się na tle innych. Co sprawia, że właśnie te inwestycje przyciągają największą uwagę? Te inwestycje najbardziej zachwyciły mieszkańców
Pierwsze miejsce w Gdańsku zdobyła inwestycja Hallera 140, która wygrywa lokalizacją, jakością i stylem. Osiedle ma doskonałe położenie, które zapewnia szybki dostęp nie jednej z najatrakcyjniejszych trójmiejskich plaż (1500 m), ale również do centrum miasta, a także do licznych punktów usługowych, szkół i terenów zielonych. Kupujący doceniają szeroki dostęp do komunikacji, świetne otoczenie i wysoki standard wykończenia. Duże okna, elegancka elewacja, podziemne garaże i cichobieżne windy to gwarancja komfortu na co dzień. To propozycja dla tych, którzy szukają wygodnego mieszkania w świetnym miejscu – bez zbędnych kompromisów.
ZOBACZ TEŻ: Spadł popyt na nowe mieszkania, wzrosła podaż

Za inwestycją stoi działająca od kilkunastu lat firma deweloperska Tree Development, która na terenie Trójmiasta zrealizowała m.in. kompleks apartamentowy w Dolnym Sopocie oraz inwestycję przy ul Trzy Lipy w Gdańsku. Na specjalistycznym portalu zajmującym się oceną jakości inwestycji znajdujemy opinię wysoko oceniającą projekty dewelopera dzięki : zastosowaniu wysokiej jakości materiałów budowlanych, projektom sporządzonym przez odpowiednio wykwalifikowanych oraz doświadczonych architektów, którzy rozumieją potrzeby osób szukających mieszkań w nowoczesnym standardzie, zatrudnianiu wysoce wykwalifikowanych pracowników budowlanych, wyposażonych w odpowiedni sprzęt budowlany, wdrażaniu nowoczesnych, a jednocześnie sprawdzonych technologii budowlanych.
Dla potencjalnych nabywców nie bez znaczenia jest bliski termin oddania inwestycji. Ceny – od 23 999 zł/m kw.
Trzy osiedla wyróżnione
Na drugim miejscu w rankingu znalazła się oddana do użytkowania inwestycja Bulvar Apartmens przy ul. Czarny Dwór na Przymorzu, projekt firmy PB Górski. Aktualnie w realizacji jest już II etap.
Natomiast podium zamyka inwestycja Doki Living, przy ul. Księdza Popiełuszki, realizowana na terenach postoczniowych przez firmę Euro Styl.
ZOBACZ TEŻ: Czy „Klucz do mieszkania” nie będzie kluczem do pułapki? Nowy program na cenzurowanym
W Gdańsku wyróżnienia zdobyły: osiedle Południe Vita przy ul. Kazimierza Wielkiego (Develia) oraz osiedle Aalto przy ul. Ogrodowej (Spravia)
W Gdyni wygrało osiedle Solano
W Gdyni odwiedzający portal RynekPierwotny.pl najwyżej ocenili inwestycję Solano (realizowaną przez firmę Spravia o ogólnopolskim zasięgu), która przyciągnęła uwagę kupujących przede wszystkim doskonałym połączeniem komfortu życia z dobrą lokalizacją. Położona w Małym Kacku, blisko stacji PKM i głównych arterii komunikacyjnych, daje mieszkańcom szybki dostęp zarówno do centrum Gdyni, jak i reszty Trójmiasta.
To, co wyróżnia Solano, to panoramiczne widoki na Zatokę Gdańską, przestronne balkony i tarasy, prywatne ogródki oraz starannie zaprojektowane części wspólne – idealne do relaksu i spędzania czasu z bliskimi. Dodatkowe atuty, takie jak zielony dziedziniec, plac zabaw, podziemny parking, ładowarki do aut elektrycznych czy rowerownie sprawiają, że inwestycja odpowiada na realne potrzeby współczesnych mieszkańców.

Na drugim miejscu znalazła się inwestycja Zbożowa w Cisowej, realizowana przez firmę ACCIONA Nieruchomości sp. z o.o., a podium zamyka kolejna w rankingu inwestycja firmy PB Górski – apartamentowiec przy ul. Św. Piotra w Śródmieściu. Wyróżniono dwie inwestycje: CIS Park (trójmiejskiej firmy NDI Development) przy ul. Chabrowej (Pustki Cisowskie-Demptowo) i osiedle ATAL Symbioza IB (inwestorem jest ogólnopolska firma ATAL S.A.) przy ul. Kcyńskiej (Cisowa).
Na co zwracają uwagę kupujący? Kluczowe czynniki wyboru nieruchomości
Spośród inwestycji, które cieszą się największym zainteresowaniem, łatwo dostrzec pewne cechy wspólne, które przyciągają kupujących. Przede wszystkim to lokalizacja odgrywa kluczową rolę – osiedla z dobrą komunikacją, w pobliżu terenów zielonych, szkół i innych udogodnień są zdecydowanymi faworytami.
Takie spostrzeżenia potwierdza ekspert portalu RynekPierwotny.pl, Jarosław Jędrzyński, który na pytanie „Jakie udogodnienia w okolicy inwestycji są dziś najbardziej pożądane?” odpowiada: Liczy się po pierwsze bezpośrednie sąsiedztwo terenów zielonych i rekreacyjnych, najlepiej wyposażonych w ścieżki rowerowe. Dostępność wszelkiej infrastruktury w zasięgu 15 minut spacerkiem (handel, usługi, zdrowie, oświata, kino, basen, siłownia, gastronomia, paczkomaty itp.). Dobra jakość komunikacji: metro, tramwaj, autobus, obwodnice pozwalające na szybki dojazd do celu bez większych korków.
POLECAMY TAKŻE: Obniżają ceny, żeby sprzedać mieszkanie. Tak się dzieje w Gdańsku
Liczą się także długoterminowe oszczędności
Rosnące koszty życia sprawiły, że kupujący poza ceną mieszkania znacznie uważniej analizują długoterminowe wydatki związane z jego utrzymaniem. Coraz większe znaczenie mają rozwiązania, które obniżają koszty eksploatacji i wspierają zrównoważony styl życia – jak energooszczędne instalacje, automatyka domowa czy ekologiczne materiały budowlane.
– Coraz większą wagę z racji cen energii przywiązuje się do rozwiązań ekologicznych i energooszczędnych czy też wyposażenia w automatykę. Klienci deweloperów oczekują dodatkowych udogodnień osiedlowych, np. możliwości naładowania elektryka – zauważa ekspert portalu RynekPierwotny.pl.
Szczegóły Rankingu Inwestycji oraz nagrodzonych projektów są dostępne na stronie najlepszych projektów deweloperskich w Gdańsku serwisu RynekPierwotny.pl.
Napisz komentarz
Komentarze