Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
Reklama

Nie żyje Leszek Kopeć, człowiek-legenda FPFF w Gdyni

Smutna wiadomość dla świata filmu. 23 kwietnia zmarł Leszek Kopeć, wieloletni Dyrektor Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. Odszedł człowiek legenda, człowiek instytucja, człowiek kina. Zaledwie przed kilkoma dniami odebrał zaszczytne wyróżnienie. Znalazł się w złotej dziesiątce nagrody “Pomorzanin Roku” Zawsze Pomorze. W ubiegłym roku obchodził jubileusz 25-lecia pracy przy Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych.
Leszek Kopeć
Leszek Kopeć był wieloletnim dyrektorem Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni

Autor: Karol Makurat I Zawsze Pomorze

Zmarł Leszek Kopeć, wieloletni dyrektor Festiwalu Filmów Fabularnych w Gdyni

Jak podkreślali Ci, ktorzy mieli to szczęście znać Leszka Kopcia, łączył on w sobie mądrość, skromność, charyzmę i zaciekawienie drugim człowiekiem. 

Reklama

- Zapamiętamy go jako twórcę kultury i autorytet, ale też – o czym wspaniale nam opowiadał – kierowcę rajdowego, producenta parasolek i autora powieści – wspominają współpracownicy z FPFF. - Trudno uwierzyć w śmierć człowieka, który był od zawsze. 

CZYTAJ TEŻ: Leszek Kopeć: Kino nie upadło, jednak zostało dość mocno uszkodzone

Świętował 25-lecie pracy przy FPFF

W 2024 roku Leszek Kopeć świętował 25-lecie pracy przy Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych. Jak mówił przy okazji jubileuszu: 

Miałem trochę szczęścia. Zaczynałem w czasach dla polskiego filmu niezmiernie trudnych. Po kilku latach, sytuacja zaczęła się zmieniać na korzyść. Współpracownicy przytaczają także wypowiedź Leszka Kopcia z innego wywiadu: „To jest tak fascynujące zajęcie, że trudno się od niego oderwać. Miałem po drodze parę naprawdę lukratywnych propozycji, ale nie zdecydowałem się między innymi dlatego, że żal było mi zostawić coś, co się tak pięknie rozwija.

(fot. Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni)

Leszek Kopeć urodził się 3 lipca 1951 roku. Był producentem, przedsiębiorcą i wydawcą. Pełnił funkcje dyrektora Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni, Gdyńskiej Szkoły Filmowej oraz Prezesa Zarządu Pomorskiej Fundacji Filmowej w Gdyni. Ukończył filologię polską na Uniwersytecie Gdańskim (1976) oraz Studium Menedżerów prowadzone przez Gdańską Fundację Kształcenia Menadżerów (2001).

ZOBACZ TAKŻE: Dyrektor FPFF: Świat przed polskimi filmowcami otwiera się. I dobrze, bo zasługują na to

W latach 1973-1977 redaktor i współzałożyciel literackiego pisma studenckiego UG „Litteraria”. Ma na swoim koncie powieść „Kredowe koło” (1989), opowiadania oraz recenzje publikowanych w polskich czasopismach. W latach 1993-1994 był redaktorem naczelnym wydawnictwa „Fokus”, od 1995 do 2002 roku współpracownikiem kuriera czytelniczego "Megaron". W latach 1999-2005 pełnił funkcję dyrektora Neptun Filmu, od 2000 do 2002 roku producent, a następnie Dyrektor Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. Od 2005 do 2010 roku dyrektora Centrum Kultury w Gdyni. Od 2015 przez 7 lat był dyrektorem Gdyńskiego Centrum Filmowego. Od 2010 do 2022 roku wydawca kwartalnika artystycznego „Bliza”. Od 2010 roku dyrektor Gdyńskiej Szkoły Filmowej. 

Życie Leszka Kopcia obfitowało w realizację różnych wyzwań. Wyprodukował kilkadziesiąt filmów dyplomowych absolwentów Gdyńskiej Szkoły Filmowej, które nagrodzone zostały na ponad 100 i nominowane na niemal 200 festiwalach w kraju i za granicą, w tym dwukrotnie do Złotej Palmy w konkursie Court Metrage w Cannes. Był laureatem wielu nagród. Odznaczony Brązowym (2005), Srebrnym (2009) i Złotym (2015) Medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis. Laureat Nagrody Artystycznej Prezydenta Miasta Gdyni (2009). W 2017 roku uhonorowany Medalem im. Eugeniusza Kwiatkowskiego. W 2022 roku otrzymał Nagrodę Stowarzyszenia Filmowców Polskich za całokształt i osiągnięcia artystyczne. W 2025 roku został wyróżniony w złotej dziesiątce nagrody “Pomorzanin Roku”.

Reklama
Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama