Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
Reklama

Sąsiad „zarezerwował” miejsce parkingowe, bo staje tu „od zawsze”? Możesz wezwać policję

Każdy, kto mieszkał w miejscu, które nie grzeszy okolicznymi miejscami parkingowymi, wie, że każda taka przestrzeń jest na wagę złota. Ale wie też doskonale, że sąsiedzi potrafią sięgać do najgłębszych pokładów wyobraźni, by „swoje” miejsca parkingowe „rezerwować”. Czy to legalne? Oczywiście, że nie. I każdy taki przypadek można zgłosić policji lub straży miejskiej.
Sąsiad „zarezerwował” miejsce parkingowe, bo staje tu „od zawsze”? Możesz wezwać policję

Autor: Karol Makurat | Zawsze Pomorze | Zdjęcie ilustracyjne

Problem szczególnie nasila się na nowych osiedlach, gdzie liczba miejsc postojowych nie nadąża za rosnącą liczbą samochodów. W efekcie mieszkańcy próbują „zarezerwować” przestrzeń tylko dla siebie.

Reklama

Nie drażnij sąsiada, bo ta zniewaga krwi wymaga

W Swarzędzu regularnie dochodzi do blokowania miejsc parkingowych najróżniejszymi przedmiotami. Podobne sytuacje mają miejsce w Warszawie, Krakowie czy Gdańsku. Niejednokrotnie próba zaparkowania na takim „zarezerwowanym” miejscu kończy się agresją lub nawet uszkodzeniem pojazdu.

CZYTAJ TEŻ: W Gdańsku od 1 lutego opłaty za parkowanie uderzą po kieszeni

Polskie prawo jasno określa, że zajmowanie miejsc parkingowych za pomocą przedmiotów bez zezwolenia jest nielegalne. 

Straż miejska i policja mogą interweniować na podstawie kilku przepisów:

  • Art. 39 ust. 1 Ustawy o drogach publicznych – nielegalne zajmowanie pasa drogowego grozi karą.
  • Art. 91 Kodeksu wykroczeń – tamowanie lub utrudnianie ruchu bądź zanieczyszczanie drogi podlega karze grzywny do 1500 złotych albo karze nagany.
  • Art. 45 ust. 1 pkt 4 Prawa o ruchu drogowym – dotyczy to wykorzystywania drogi niezgodnie z przeznaczeniem.

Proszę pana, ja tu parkuję od zawsze!

Osoby, które zauważą nielegalne „rezerwowanie” miejsc, mogą zgłosić sprawę do straży miejskiej lub policji. Funkcjonariusze mają prawo usunąć nielegalnie ustawione przedmioty i nałożyć mandat.

Warto dokumentować takie sytuacje. Najlepiej poprzez zdjęcia lub nagrania, które mogą ułatwić interwencję służb porządkowych. W niektórych przypadkach może dojść do naruszenia art. 85 Kodeksu wykroczeń, jeśli przestrzeń jest wykorzystywana w sposób niezgodny z jej przeznaczeniem.

Pachołki? Śmieci blokujące dostęp do parkingu

Zarząd Dróg Miasta Krakowa wpadł na pomysł traktowania pachołków i innych elementów blokujących dostęp do miejsca parkingowego jak zwykłych śmieci. Oznacza to, że zarówno służby miejskie, jak i mieszkańcy mogą je usuwać.

Pracownicy ZDM przesuwają takie obiekty i zgłaszają je do miejskiego przedsiębiorstwa oczyszczania, a ono zajmuje się ich pełną likwidacją. Mieszkańcy również mogą usuwać pozostawione przeszkody, jeśli blokują one dostęp do miejsc parkingowych.

Reklama

Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama