Problem szczególnie nasila się na nowych osiedlach, gdzie liczba miejsc postojowych nie nadąża za rosnącą liczbą samochodów. W efekcie mieszkańcy próbują „zarezerwować” przestrzeń tylko dla siebie.
Nie drażnij sąsiada, bo ta zniewaga krwi wymaga
W Swarzędzu regularnie dochodzi do blokowania miejsc parkingowych najróżniejszymi przedmiotami. Podobne sytuacje mają miejsce w Warszawie, Krakowie czy Gdańsku. Niejednokrotnie próba zaparkowania na takim „zarezerwowanym” miejscu kończy się agresją lub nawet uszkodzeniem pojazdu.
CZYTAJ TEŻ: W Gdańsku od 1 lutego opłaty za parkowanie uderzą po kieszeni
Polskie prawo jasno określa, że zajmowanie miejsc parkingowych za pomocą przedmiotów bez zezwolenia jest nielegalne.
Straż miejska i policja mogą interweniować na podstawie kilku przepisów:
- Art. 39 ust. 1 Ustawy o drogach publicznych – nielegalne zajmowanie pasa drogowego grozi karą.
- Art. 91 Kodeksu wykroczeń – tamowanie lub utrudnianie ruchu bądź zanieczyszczanie drogi podlega karze grzywny do 1500 złotych albo karze nagany.
- Art. 45 ust. 1 pkt 4 Prawa o ruchu drogowym – dotyczy to wykorzystywania drogi niezgodnie z przeznaczeniem.
Proszę pana, ja tu parkuję od zawsze!
Osoby, które zauważą nielegalne „rezerwowanie” miejsc, mogą zgłosić sprawę do straży miejskiej lub policji. Funkcjonariusze mają prawo usunąć nielegalnie ustawione przedmioty i nałożyć mandat.
Warto dokumentować takie sytuacje. Najlepiej poprzez zdjęcia lub nagrania, które mogą ułatwić interwencję służb porządkowych. W niektórych przypadkach może dojść do naruszenia art. 85 Kodeksu wykroczeń, jeśli przestrzeń jest wykorzystywana w sposób niezgodny z jej przeznaczeniem.
Pachołki? Śmieci blokujące dostęp do parkingu
Zarząd Dróg Miasta Krakowa wpadł na pomysł traktowania pachołków i innych elementów blokujących dostęp do miejsca parkingowego jak zwykłych śmieci. Oznacza to, że zarówno służby miejskie, jak i mieszkańcy mogą je usuwać.
Pracownicy ZDM przesuwają takie obiekty i zgłaszają je do miejskiego przedsiębiorstwa oczyszczania, a ono zajmuje się ich pełną likwidacją. Mieszkańcy również mogą usuwać pozostawione przeszkody, jeśli blokują one dostęp do miejsc parkingowych.
Napisz komentarz
Komentarze