Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

Rusz się z Trójmiasta, czyli imprezy kulturalne na Pomorzu. Gdzie pojechać?

W Gdańsku, Sopocie i Gdyni wiele się dzieje, ale coraz częściej mamy ochotę wyjechać z Trójmiasta na weekend. Przed nami „Akt równoległy” w słupskim Nowym Teatrze, muzyka kubańska w Wejherowie czy przedwojenne szlagiery w Chojnicach.
„Akt Równoległy”
W Nowym Teatrze w Słupsku ponownie „Akt Równoległy”

Autor: Nowy Teatr w Słupsku

„Z serca do serca”. Koncert i wystawa w Wejherowie

„Gazeta Kaszubska”
Wydarzeniu towarzyszyć będzie otwarcie wystawy „Kaszubski dom – tradycja, muzyka i sztuka" (fot. Joanna Mroczek | Zbiory Wałowa)

Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej w Wejherowie zaprasza na koncert pt. „Z serca do serca”. W programie autorskie piosenki Urszuli Pozańskiej-Bard (muzyka) do słów Tadeusza Buraczewskiego z akompaniamentem Andrzeja Dorniaka (fortepian), oraz polskie i kaszubskie utwory biesiadne w wykonaniu Zespołu Wokalno-Instrumentalnego „Gdyńska Bryza”. Wydarzeniu towarzyszyć będzie otwarcie wystawy „Kaszubski dom – tradycja, muzyka i sztuka”. 

11 stycznia, godz. 17

Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej w Wejherowie, ul. Zamkowa 2A 

Szczegóły:  www.muzeum.wejherowo.pl.

***

„Akt równoległy”. Spektakl w Nowym Teatrze w Słupsku

„Akt równoległy”
(Materiały teatru)

Niewielki hotelik z dala od wszelkiej cywilizacji – wydawałoby się idealne miejsce na spędzenie pikantnego weekendu, niekoniecznie w towarzystwie swojej drugiej „małżeńskiej” połówki. Co jednak się wydarzy, jeśli na ten sam pomysł wpadną i mąż, i żona? I czy sytuację uratuje zwariowany recepcjonista – może nieco fajtłapowaty oraz nieokrzesany, ale potrafiący przynieść butelkę zmrożonego szampana w najmniej odpowiednim momencie. Jak zakończy się ta hotelowa intryga? 

Premiera odbyła się w 2023 r.

11,12 stycznia, godz. 19

Nowy Teatr im. Witkacego, ul. Lutosławskiego 1 w Słupsku

Szczegóły dotyczące repertuaru i biletów: www.nowyteatr.pl.

***

„Daszeńka, czyli życie szczeniaka”. Spektakl w słupskiej Tęczy

„Daszeńka, czyli życie szczeniaka”
(Materiały teatru)

To adaptacja z poszanowaniem oryginalnej prozy autora. Karel Čapek był czeskim pisarzem początku XX wieku. W swojej karierze pełnił wiele ról, takich jak dramaturg, eseista i wydawca. Najbardziej znany był z wprowadzenia słowa „Robot” w swojej sztuce „R.U.R. (Rossum’s Universal Robots)”.W 1933 roku „napisał, zilustrował, fotografował i przeżył dla dzieci” „Dasheńkę, czyli życie szczenięcia”. To opowieść o przygodach dorastającego szczeniaka. Ale czy to opowieść tylko o szczeniaku? Wszyscy potrzebujemy ciepła, czułości i matczynej miłości – piszą twórcy przedstawienia.

To spektakl dla osób w wieku od 5 do 100 lat… Szczególnie dla tych, którzy kochają psy.

11 stycznia, godz. 11 

Teatr Lalki Tęcza, ul. Waryńskiego 2 w Słupsku

Szczegóły dotyczące repertuaru i biletów: www.teatrlalkitecza.pl.

***

Pastorałki i kolędy Skaldów w Sierakowicach

W Centrum Kultury Sierakowice koncert „Moje Betlejem”. W programie kolędy i pastorałki z repertuaru zespołu Skaldowie. Usłyszymy – jak informują organizatorzy – kompozycje nieżyjącego już Jacka Zielińskiego, do których teksty napisał Leszek Aleksander Moczulski. Koncert poprowadzi perkusista Skaldów Jan Budziaszek, który przeplata każdy utwór swoim świadectwem wiary oraz historią utworów. W tym roku wraz z Janem Budziaszkiem będą koncertowali Andrzej Zieliński, założyciel zespołu i syn Jacka – Bogumił Zieliński.
Zespołowi towarzyszą muzycy Kameralnej Orkiestry Symfoników Gdańskich prowadzeni przez braci Szczypiorskich oraz Młodzieżowy Chór Pruszcza Gdańskiego. 

17 stycznia, godz. 18, Centrum Kultury Sierakowice, ul. Kubusia Puchatka 6A

Szczegóły dotyczące biletów: www.ck.sierakowice.pl.

***

Skrzypce i chochla. O muzyce od kuchni w Słupsku

Skrzypce i chochla. O muzyce od kuchni, Słupsk
(fot.www.filharmonia.sinfoniabaltica.pl)

Co łączy komponowanie oraz gotowanie? Czy można tworzyć muzykę bez znajomości reguł muzycznych i gotować bez znajomości sztuki kulinarnej? Czym się różni styl włoski od stylu francuskiego w muzyce epoki baroku? W jakim stylu tworzyli kompozytorzy niemieccy XVIII wieku? Jakich instrumentów używano w epoce baroku? Jaki był gust muzyczny oraz kulinarny króla Ludwika XV? Czy wiecie, że jego żona, królowa Francji, była Polką? Kto podawał jej gorącą czekoladę do łóżka? Co jadał na kolację król, czy wieczerzał sam, a może także słuchał muzyki podczas posiłków? Jaki apetyt miała królewna polska Maria Józefa? Czy podawanie fasolki szparagowej na sposób polski zakłada użycie wyłącznie masełka oraz bułeczki tartej? Co łączy muzykę barokową z jazzem?

Na te pytania oraz wiele innych odpowie orkiestra Polskiej Filharmonii Sinfonia Baltica im. Wojciecha Kilara pod kierunkiem skrzypka Zbigniewa Pilcha, który wcieli się w rolę nadwornego szefa kuchni króla Francji Ludwika XV, a w dłoniach dzierżył będzie skrzypce na zmianę z kucharską chochlą.

12 stycznia, godz. 12, sala koncertowa, ul. Jana Pawła II 3 w Słupsku

Szczegóły dotyczące biletów: www.filharmonia.sinfoniabaltica.pl.

***

Zespół Śląsk śpiewa kolędy w Somoninie

koncert kolęd i pastorałek „Święta Noc”, Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk”, Somonino
(Materiały prasowe)

W kościele pw. Przemienienia Pańskiego i NMP Królowej Polski w Somoninie odbędzie się koncert kolęd i pastorałek „Święta Noc”. Wystąpi Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk”. To jeden z największych polskich zespołów folklorystycznych, który założony został 1 lipca 1953 r. przez Stanisława Hadynę oraz Elwirę Kamińską. 

– „Święta Noc” to nie tylko koncert – to podróż w świat tradycyjnych melodii, które towarzyszą czasowi Bożego Narodzenia – piszą organizatorzy. Usłyszymy kolędy i pastorałki, których brzmienie w wykonaniu Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk” z pewnością poruszy serca słuchaczy. Zespół, uznany na całym świecie za swój kunszt artystyczny, wprowadzi publiczność w klimat świątecznej zadumy i radości.

16 stycznia, godz. 19, wstęp wolny

Kościół Przemienienia Pańskiego, ul. Siemiana 6 w Somoninie

***

Piosenki 20-lecia międzywojennego w Chojnicach

Z okazji Dnia Babci i Dziadka Chojnickie Centrum Kultury zaprasza na spektakl muzyczny „Hemar – czyli piosenki 20-lecia międzywojennego”. Artyści przeniosą widzów w czasie. Zaśpiewają przepiękne utwory z repertuaru Mariana Hemara – twórcy, który stworzył setki znanych i lubianych kompozycji, takich jak chociażby „Upić się warto”. Będzie to również okazja, żeby – jak zapowiadają organizatorzy – przekonać się, czy humor wieku XX jest aktualny w naszych czasach.

23 stycznia, godz. 18 

Chojnickie Centrum Kultury, ul. Swarożyca 1, Chojnice

Szczegóły dotyczące biletów: www.ckchojnice.pl.

***

Najpiękniejsze utwory Straussa w Wejherowie

Najpiękniejsze utwory Johanna Straussa i inne przeboje muzyki klasycznej usłyszymy w wykonaniu orkiestry Polskiej Filharmonii Sinfonia Baltica im. Wojciecha Kilara pod dyrekcją Aliny Ratkowskiej. Orkiestra wystąpi w straussowskim składzie muzyków, ale, jak zapewniają twórcy, nie zabraknie żadnego z instrumentów, które występują w dużej orkiestrze symfonicznej. W zestawie instrumentów perkusyjnych niespodzianka, partię solową będzie miało zwykłe kowadło, które nadaje Polce Johanna Straussa szczególnego uroku. 

22 stycznia, godz. 19 

Filharmonia Kaszubska, ul. Sobieskiego 255, Wejherowo

Szczegóły: www.wck.org.pl.

***

Spektakl „Telewizja kłamie” w Kwidzynie

„Telewizja kłamie”
(fot. www.kckkwidzyn.pl)

Na deskach kwidzyńskiego Kinoteatru komedia „Telewizja kłamie” autorstwa Michała Paszczyka z kabaretu Paranienormalni Jak zapewniają twórcy, czeka „wybuchowa mieszanka teatru i kabaretu, w doborowej obsadzie”. Aktorzy, wcielając się w postacie znanych prezenterów telewizyjnych, pokazują nie tylko to, co się dzieje na oczach telewidza, ale i to, co się dzieje w telewizyjnym studiu po wyłączeniu kamer i zejściu z wizji. 

11 stycznia, godz. 15:30 i 19:00

Kinoteatr, ul. Katedralna 18

Szczegóły dotyczące biletów: www.kckkwidzyn.pl.

***

O dawnych artystach Pomorza w słupskim Spichlerzu

W Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku promocja książki Eddy Gutsche „Malarze, miejscowości i widoki Pomorza Zachodniego w pierwszej połowie XX wieku. Część 3”. Na stronie wydawnictwa Jasne czytamy fragment ze wstępu autorki: 

„Podobnie jak w poprzednich tomach, przedstawiamy mniej lub bardziej znanych artystów, którzy pochodzą z Pomorza lub tu mieszkali i tworzyli. Podczas naszych badań dokonaliśmy kilku ciekawych odkryć. […] 13 artystów i jedna artystka, których twórczość sprawia, że architektura, krajobrazy i nastroje Pomorza Zachodniego stają się widoczne i namacalne, są w tym tomie reprezentowani. Czyniąc to, chcielibyśmy także wnieść swój wkład w historię artystyczną i kulturalną Pomorza, ponieważ wiedza o tym, co piękne i cenne było w przeszłości, może sprawić, że teraźniejszość będzie bardziej kolorowa i ciekawa.

17 stycznia, godz. 17 

Biały Spichlerz w Słupsku, ul. Szarych Szeregów 12

***

Music of Buena Vista, koncert muzyki kubańskiej

Music of Buena Vista
(fot. www.wck.org.pl)

W Filharmonii Kaszubskiej w Wejherowie koncert muzyki kubańskiej w niecodziennych aranżacjach i nietuzinkowym wykonaniu. Jak zapowiadają organizatorzy, Roland Abreu & The Cuban Latin Jazz zaprosili do współpracy artystkę obdarzoną wyjątkowym głosem, kobietę, która nagrała płyty z samym kultowym Buena Vista Social Club, Yaremi de las Mercedes Kordos. Utalentowani artyści inspirują się nawzajem zachwycając publiczność oryginalnością i niezwykłą energią płynącą ze sceny.

24 stycznia, godz. 19

Filharmonia Kaszubska, ul. Sobieskiego 255, Wejherowo

Szczegóły: www.wck.org.pl.

***

Osiem wieków nadmorskiej wsi. Spotkanie autorskie w Tupadłach

Staraniem Sołtysa i Rady Sołeckiej Tupadeł – w związku z obchodzonym w roku 2024 jubileuszem 800-lecia pierwszego historycznego wzmiankowania o tej wsi – wydany został poświęcony jej monograficzny album pt. „Osiem wieków nadmorskiej wsi Tupadły 1224-2024”, którego autorem jest dr Mirosław Kuklik. 17 stycznia o godz. 17:00 w Willi Global przy ul. Makowej 12 w Tupadłach odbędzie się spotkanie autorskie.

Jak informują organizatorzy, podczas spotkania każda z rodzin zamieszkałych w Tupadłach otrzyma w prezencie tę książkę wraz z dedykacją autora. Będzie też możliwość wpisania się do pamiątkowej księgi sołectwa.

17 stycznia, godz. 17, Willa Global, ul. Makowa 12 w Tupadłach

***

Zamek w Sztumie – poznaj jego niezwykłą przeszłość!

zamek, Sztum
(Materiały muzeum)

Zbudowany w końcu XIV wieku zamek w Sztumie (od 2018 roku oddział Muzeum Zamkowego w Malborku) doczekał się stałej wystawy o swojej historii. 

– Nasza wystawa opowiada o najważniejszym okresie historii zamku w Sztumie – zachęca do odwiedzin Aleksander Masłowski, kierownik sztumskiego oddziału Muzeum Zamkowego. – Od kiedy udostępniliśmy sztumski zamek do zwiedzania, o jego dziejach opowiadają audioprzewodniki, teraz możemy to zobaczyć. Postaci związane z zamkiem, obiekty odnalezione przez archeologów, a, niestety, mało mamy obiektów związanych z okresem świetności zamku. Chcemy w ten sposób przekazać, że to wspaniałe miejsce, z uwagi na swoją historię. Nowa wystawa zajmuje gros miejsca w zamku, lecz również motywuje do poszerzania przestrzeni wystawienniczej. Ona jest „na zawsze”, ale może być rozbudowywana, wzbogacana, tak też jest zaprojektowana.

Szczegóły: www.zamek.sztum.pl.

Zamek w Sztumie, ul. Galla Anonima 16 w Sztumie

Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama