Pisma z Prokuratury Rejonowej Gdańsk-Wrzeszcz, wysłane do dyrektorów 14 szkół podstawowych, to efekt zawiadomienia, jakie złożył kilka miesięcy temu minister Przemysław Czarnek.
„Prokuratura Rejonowa Gdańsk-Wrzeszcz w Gdańsku prowadzi czynności sprawdzające z zawiadomienia Ministra Edukacji i Nauki w zakresie prowadzenia naruszającego art. 72 Konstytucji programu Zdrowe Love. W związku z powyższym zwracam się na podstawie art. 15 2 k.p.k. o nadesłanie informacji wraz z dokumentacją w zakresie:
- czy w Pana/Pani placówce edukacyjnej prowadzone są zajęcia w ramach programu „Zdrowe Love", jeśli tak to od jakiego okresu, w przypadku zakończenia w jakim okresie były i z jakiego powodu już się nie odbywają, dzieci w jakim wieku były objęte przedmiotowym programem? Czy do uczestnictwa wymagana była zgoda rodziców, czy istniała pełna dowolność w zakresie wyrażania zgody? Proszę o dołączenie kopii przedmiotowych zgód,
- w oparciu o jaką podstawę były prowadzone powyższe zajęcia? Proszę o przesłanie kopii dokumentacji w zakresie programu zajęć i ich tematyki w terminie 7 dni od dnia otrzymania niniejszego pisma".
Projekt lex Czarnek jeszcze nie został podpisany przez prezydenta Andrzeja Dudę, a już widzimy zastraszanie dyrektorów, nauczycieli i rodziców
Aleksandra Dulkiewicz / Prezydent Gdańska
Dyrektorzy tych placówek, do których dotarło pismo prokuratury, nie będą mieli problemu ze sformułowaniem odpowiedzi - program „Zdrovve love” prowadzony jest bowiem wyłącznie w szkołach ponadpodstawowych.
- Projekt lex Czarnek jeszcze nie został podpisany przez prezydenta Andrzeja Dudę, a już widzimy zastraszanie dyrektorów, nauczycieli i rodziców - mówi Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska. - W całym tym zawiadomieniu jest jeden problem. Program, będący elementem edukacji dotyczącej zdrowia prokreacyjnego, nigdy w Gdańsku nie był realizowany w szkołach podstawowych.
Rzeczywiście - „Zdrovve Love" to program, skierowany do uczennic i uczniów pierwszych klas gdańskich szkół ponadpodstawowych. Obejmuje obszar edukacji psychoseksualnej dotyczący zdrowia seksualnego człowieka oraz pełnienia odpowiednich ról w rodzinie. Program, prowadzony od 2017 r. ma po decyzji radnych - być finansowany do 2025 r.
- Wprowadzamy rozwiązanie, gdzie na wniosek rodziców kurator będzie mógł zablokować tego rodzaju rzeczy w szkołach – mówił jednak w listopadzie minister Czarnek. I teraz takie rozwiązanie się pojawiło. Przyjęta w środę przez Sejm nowelizacja Prawa oświatowego, tzw. lex Czarnek, zakłada, ze jakiekolwiek zajęcia pozalekcyjne, prowadzone w szkołach przez organizacje pozarządowe, muszą uzyskać akceptację kuratorium oświaty. Jeśli prezydent Andrzej Duda ją podpisze, takie programy jak „Zdrovve love” raczej już do szkół nie trafią
Napisz komentarz
Komentarze