Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Ziaja kosmetyki kokos i pomarańcza
Reklama

Rusz się z Trójmiasta, czyli imprezy kulturalne na Pomorzu. Co zobaczyć?

W Gdańsku, Sopocie i Gdyni wiele się dzieje, ale coraz częściej mamy ochotę wyjechać z Trójmiasta na weekend. A w mniejszych miejscowościach Pomorza też kwitnie życie kulturalne. Pod hasłem „Rusz się z Trójmiasta!” proponujemy wybrane wydarzenia odbywające się poza Trójmiastem.
"Mikołaj, który zapomniał" to spektakl słupskiego Teatru Lalki Tęcza

„Trina. Niech nie gaśnie nigdy”. Premiera w Nowym Teatrze w Słupsku

W mieście dzieją się dziwne rzeczy. Substancja niewiadomego pochodzenia zabija w ludziach miłość. Dochodzenie prowadzi Komisarz Rex z miejscowego, amerykańsko-polskiego posterunku w Słupsku.  Do miasta przyjeżdża również Michał Fajbusiewicz, aby nakręcić tu kolejny odcinek programu 997. O wprowadzenie substancji na rynek podejrzana jest miejscowa zielarka Trina, przez niektórych uważana wręcz za czarownicę,  ale niejasną rolę w całej sprawie odgrywa również niejaki Robert Zienecker – słupski aptekarz, o którym chodzą plotki,  że sprzedaje fentanyl bez recepty. Kto truje mieszkańców, a kto ich leczy? I czy uda się ocalić miłość w mieście… Spektakl „Trina. Niech nie gaśnie nigdy” reżyseruje Iwo Vedral.

Premiera 21 grudnia, godz. 19, Nowy Teatr im. Witkacego, ul. Lutosławskiego 1 w Słupsku

Szczegóły dotyczące repertuaru i biletów: www. nowyteatr.pl

„Idą święta? Zwolnij!!!”, czyli koncertowo w Tczewie

Fot. Centrum Kultury i Sztuki w Tczewie

W grudniowy wieczór, Sala Widowiskowa w Centrum kultury i Sztuki w Tczewie zamieni się – jak zapewniają organizatorzy - w przestrzeń świąteczną, wypełnioną ciepłem i muzyką. A to za sprawą koncertu „Idą Święta – Zwolnij!!!”. W roli solistów wystąpią skrzypkowie: Tomasz Kaczor, Grażyna Kasprzyk-Głaszcz, Anna Manicka i Dominik Urbanowicz, towarzyszyć im będzie Polska Filharmonia Kameralna Sopot pod batutą Szymona Morusa.

W programie wieczoru m.in. Arcangelo Corelli – Concerto grosso op. 6 nr 8 g-moll Na Boże Narodzenie czy Koncert na czworo skrzypiec nr 10 h-moll Vivaldiego. 
15 grudnia, godz. 17, Centrum Kultury i Sztuki w Tczewie ul. Wyszyńskiego 10 w Tczewie

Szczegóły dotyczące biletów: www.ckis.tczew.pl

„Nasze Betlejem” w słupskiej filharmonii

Fot. Mat. prasowe

„Nasze Betlejem” to premierowy koncert najnowszego albumu Katarzyny Wołoszyn, Kamili Lewickiej i Mariusza Czajki. Projekt stworzony przez trójkę przyjaciół, a zarazem profesjonalnych muzyków, pragnących zaprezentować zupełnie nowy autorski repertuar nawiązujący do świąt Bożego Narodzenia. Historia pomysłu sięga grudnia 2023 roku wraz z rozpoczęciem pracy nad własnymi tekstami, muzyką i aranżacjami. Śpiewanie kolęd jest wspaniałą tradycją, jednak autorzy, jak mówią, chcieli spojrzeć na temat świąt z perspektywy współczesnych. Powstałe utwory opowiadają nie tylko o narodzinach Jezusa, lecz również o emocjach, potrzebie miłości czy wojnie. Dzięki temu stworzony materiał jest jednocześnie uniwersalny i aktualny. To wszystko zostało „ubrane” w nowoczesne aranżacje, wzorowane na gospel, lecz także zawierające elementy muzyki funk, pop oraz jazz. Materiał został zarejestrowany w studiu Audioplanet w lipcu i sierpniu 2024 roku. 

Na słupskiej scenie zobaczymy nie tylko wokalistów, ale także zespół instrumentalny i wokalny. 

20 grudnia, godz. 19, Sala koncertowa Polskiej Filharmonii Sinfonia Baltica, ul. Jana Pawła II 3 w Słupsku. Szczegóły dotyczące repertuaru i biletów: www.filharmonia.sinfoniabaltica.pl

O Mikołaju, który zapomniał. Spektakl w słupskiej Tęczy

Czy wyobrażacie sobie, że Mikołaja, może dotknąć amnezja? Co się wówczas stanie? Czy nadejdą święta i czy dzieci dostaną prezenty? W obliczu zagrożenia, wszyscy muszą pomóc w odzyskaniu utraconej pamięci. A najbardziej widzowie słupskiego teatru Tęcza. Scena zaprasza, by obejrzeć historię zapracowanego Mikołaja, który uderzył się w... głowę, i przekonać się co z tego wynikło… Spektakl dla widzów od lat 3.

17 i 18 grudnia, godz. 9 i 11; 21 grudnia, godz. 11 , Teatr Lalki Tęcza, ul. Waryńskiego 2 w Słupsku

Szczegóły dotyczące repertuaru i biletów: www.teatrlalkitecza.pl

„Dziadek do orzechów" w Teatrze Tęcza

Fot. M. Tramer

Główna bohaterka ucieka przed samotnością w krainę wyobraźni. Tam znajduje przyjaciół, ciepło, serdeczność. W obronie godności Dziadka do orzechów wyrusza z nim w niebezpieczną podróż, by zmierzyć się z podstępnymi myszami i z własnym lękiem. Ucieczka w świat wyobraźni daje Klarze sprawczość i niezwykłą moc. Spektakl dla widzów od lat 5.

14 grudnia, godz. 11.00, Teatr Lalki Tęcza, ul. Waryńskiego 2 w Słupsku

Szczegóły dotyczące repertuaru i biletów: www.teatrlalkitecza.pl

Cenna, tajemnicza szkatuła w Malborku

Fot. Muzeum Zamkowe

„Christoph Maucher. Bursztynowa szkatuła pełna tajemnic” - wystawę pod tym tytułem oglądać można w Muzeum Zamkowym w Malborku. Unikatowe dzieło sztuki snycerskiej z XVII wieku budzi duże zainteresowanie zwiedzających. Dobra wiadomość dla tych, którzy jeszcze nie zdążyli obejrzeć tej szkatuły oraz będą mieć nieco wolnego czasu w okresie świąteczno-noworocznym: wystawa została przedłużona do 5 stycznia przyszłego roku.

Szkatuła wykonana przez Christopha Mauchera uważana jest za najcenniejszy obiekt bursztynowy w zbiorach Muzeum Zamkowego w Malborku. Co warto o niej wiedzieć? Pochodzi z kolekcji T.B. Kitsona, kolekcjonera z Yorkshire. Pojawiła się w ofercie domu aukcyjnego Sotheby’s pod koniec 1960 roku. Wedle zachowanej korespondencji, była to jedna z największych aukcji, gdzie wystawiono bursztynowe obiekty z dawnych wieków. Wówczas szkatułę zakupiła osoba prywatna. Po jej śmierci rodzina, która chciała pozostać anonimową, zwróciła się z ofertą sprzedaży tego wyjątkowego obiektu do paryskiego domu aukcyjnego Joanny i Franciszka Studzińskich. Za jego pośrednictwem, w 1968 roku szkatuła została zakupiona przez Muzeum Zamkowe w Malborku. Wkrótce po zakupie dzieło zostało wyeksponowane na ówczesnej stałej wystawie „Dzieje bursztynu”. Od tego momentu stanowi jeden z najcenniejszych obiektów kolekcji bursztynu, jest rozpoznawalnym i charakterystycznym elementem malborskich zbiorów.

Muzeum Zamkowe, ul. Starościńska 1 w Malborku

Szczegóły: zamek.malbork.pl

Gwiozdka jidze przez Wdzydze 

Między adwentem, a świętem Trzech Króli, prastarym zwyczajem po wsiach wędrowali zamaskowani przebierańcy zwani m.in. Dziadami, Gwiazdkami, Gwiazdorami, Gwizdami, Gwiżdżami, Mikołajami, Paneszkami. Tak pisał o nich w 1911 r. Izydor Gulgowski: „Przebierają się za niedźwiedzie, wielbłądy, kozły, bociany, kominiarzy, gwiazdorów, ciągną od domu do domu i urządzają różnego rodzaju żarty.  Dzieci muszą odmówić modlitwy. Kto zna swoją lekcję, zostanie pochwalony i dostanie orzechy i jabłka. Wałkonie dostają rózgą." 

W muzeum we Wdzydzach do 3 stycznia 2025 r. w trakcie zwiedzania wysłuchamy opowieści o kaszubskich kolędnikach oraz poznamy dawne adwentowe i bożonarodzeniowe zwyczaje i wróżby.

Zwiedzanie z przewodnikiem odbywa się od poniedziałku do piątku (z wyjątkiem 25 i 26 grudnia oraz 1 stycznia) o każdej pełnej godzinie - 10:00, 11:00, 12:00, 13:00 i 14:00.

W grudniu w muzeum także warsztatyBoże Narodzenie na Kaszubach" poznamy dawne świąteczne obrzędy i zwyczaje, dowiemy się skąd przywędrowała na Pomorze choinka, a także nauczymy się własnoręcznie wykonywać tradycyjne ozdoby choinkowe.

Muzeum – Kaszubski Park Etnograficzny im. Teodory i Izydora Gulgowskich we Wdzydzach. Szczegóły: www.muzeum-wdzydze.gda.pl

Wystawa w Muzeum Kaszubskim w Kartuzach

W Muzeum Kaszubskim w Kartuzach prezentacja prac Justyny Pająk-Gąski. To wystawa w technice wymyślonej przez malarkę, do tej pory niestosowanej na terenie Kaszub przy prezentowaniu haftu kaszubskiego – informują organizatorzy. Postacie świętych zostały namalowane akwarelą, następnie są wycinane i podklejane na czarne tło, zdobione złotym haftem kaszubskim, którego inspiracją jest ornat z I poł. XVIII w.  jaki prezentuje Muzeum Norbertanek Żukowskich znajdujące się w Parafii Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Żukowie.  Czarne tło jakie zastosowano przy tworzeniu , nawiązuje  do zakopiańskiego malarstwa na szkle,  które od lat urzeka autorkę prac.

Wernisaż 14 grudnia, godz. 14, wystawa czynna do końca grudnia

Muzeum Kaszubskie, ul. Kościerska 1 w Kartuzach

Szczegóły: www.muzeum-kaszubskie.pl

Szkice z podróży tramwajem – wystawa w Wejherowie

Tomasz Mering "Dziewczyna"

W Kamienicy Sztuki wystawa wejherowskiego twórcy – Tomasza Meringa. Tomasz Mering, jak czytamy w zapowiedzi wydarzenia, podróżuje na krótszych, jak i na dłuższych trasach. Autobusem, pociągiem, czasem tramwajem. W drodze wyciąga z torby szkicownik i ołówek. Szybkim gestem uwiecznia na papierze zastygłe w chwilowym bezruchu postaci współpasażerów. Wraca do domu i w zaciszu domowej pracowni swobodnym gestem, piórkiem i pędzlem, kładzie czarnym tuszem na papierze przetworzone własną wyobraźnią swoje ołówkowe szkice z podróży.

Tomasz Mering to wejherowski twórca ilustracji, komiksów, animacji i projektant graficzny. Często porusza tematy historyczne, czerpie też inspiracje z literatury pięknej. Swoje prace prezentował na wystawach w Polsce i za granicą. Były one również publikowane w prasie i nagradzane na konkursach. W 2016 roku opublikował fabularyzowany komiks historyczny „Las Piaśnicki” wydany przez Muzeum Piaśnickie w Wejherowie. Oprócz pracy twórczej prowadzi też autorskie warsztaty komiksowe. Należy do Związku Polskich Artystów Plastyków. Stypendysta Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Wystawa czynna do końca roku., Galeria w Kamienicy Sztuki, Sobieskiego 257, Wejherowo

Szczegóły: www.wck.org.pl

Zdjęcia z przełomu wieków na wystawie w Malborku

Blisko 70 unikalnych fotografii, wykonanych u schyłku XIX w. na Pomorzu przez Hermanna Ventzke (1847-1936), jeszcze na szklanych płytach, obejrzeć można w Muzeum Miasta Malborka. To dzięki jego zdjęciom można prześledzić m.in. odbudowę zamku. 

Hermann Ventzke urodził się w 1847 roku w Neumannshof. Po wykształceniu na nauczyciela rysunku, matematyki i geografii osiadł około roku 1870 w Rathenow nad Hawelą, aby objąć tam posadę pedagoga. Pod koniec lat siedemdziesiątych XIX wieku rozpoczął swoją działalność fotograficzną.  Każde wykonane zdjęcie opatrywał dokładnym opisem: użyty aparat fotograficzny, obiektyw, panujące warunki świetlne, pory dnia, a także minuty i sekundy czasu naświetlania.  Od 1886 roku aparat fotograficzny był jego nieodłącznym towarzyszem, którym uwiecznił swoją rodzinę i przyjaciół, lokalnych dostojników i ludność wiejską podczas przeróżnych uroczystości. Szczególną uwagę poświęcił zamkowi w Malborku. Zdjęcia zamku wykonał w 1887, 1891, 1894 i 1897 roku. W zbiorach Niemieckiego Muzeum Historycznego w Berlinie znajduje się kolekcja licząca prawie 2500 zdjęć wykonanych przez Hermanna Ventzke na szklanych płytach w formatach od 18x24 cm do 9x12 cm (w tym 29 z Malborka). 

Wystawa czynna do 4 maja.

Muzeum Miasta Malborka, ul. Kościuszki 54 w Malborku

Szczegóły: www.muzeum.malbork.pl


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama