Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Ziaja kosmetyki kokos i pomarańcza
Reklama

W Gdańsku świętowano 40-lecie Regionalnego Teatru Dramatycznego w Luzinie

W piątek, 13 grudnia, w sali Pomorskiego Urzędu Marszałkowskiego „Polskie Niebo”, obchodzono 40-lecie Regionalnego Teatru Dramatycznego w Luzinie. Z tej okazji wystąpił on ze spektaklem „Jo”, a działacze kulturalni odebrali odznaczenia „Gloria Artis” i „Zasłużony dla Kultury Polskiej”.

Autor: Robert Rozmus | Zawsze Pomorze

Wydarzenie „Teatr w krajobrazie kulturowym Luzina i Kaszub (1934-2024)” było wyjątkową okazją do tego, aby nie tylko świętować zacny jubileusz, ale też pokazać, jak dużą rolę na teatralnej mapie Pomorza odgrywa Luzino.

Historia luzińskiego teatru ma swój początek w latach 30. XX wieku z inicjatywy Pawła Miotka. Działalność tę kontynuował Jan Konrad Kotłowski. Starannie przygotowane występy były doceniane przez publiczność, a niektóre nawet nagradzane czy wspominane w prasie.

Najczęściej sięgano w repertuarze do dzieł autorstwa uznanych kaszubskich działaczy i pisarzy – ks. dr. Bernarda Sychty oraz ks. dr. Leona Heykego. Plany rozwoju pokrzyżowała oczywiście II wojna światowa, a później trudno było wrócić do rozmachu i zaangażowania z początków działalności.

Zmieniło się to dopiero w latach 80. XX i, szczęśliwie, trwa do dzisiaj. To właśnie na tych korzeniach i tradycji oparła się działalność Regionalnego Teatru Dramatycznego. Obecnie teatr skupia się na realizacji spektaklu „Jo!”, stworzonego w oparciu o tekst współczesnego pisarza i działacza kaszubskiego Romana Drzeżdżona.

To kaszubskojęzyczne przedstawienie opiera się na retrospekcji z życia 90-letniego protagonisty Teofila Rąbcy. Jego wspomnienia są ściśle powiązane z kluczowymi wydarzeniami historii Polski XX wieku. Opowieści tej towarzyszą istotne elementy związane z tożsamością kaszubską. Spektakl wciąż ewoluuje, a twórcy obrali sobie za cel udoskonalać jego formę.

Ta sztuka, którą zaprezentowano w urzędzie marszałkowskim nie została także wybrana przez przypadek. Skoro Kaszuby, to musi być „jo” - słowo najbardziej kojarzone z tym regionem, które też na dobre zadomowiło się w potocznej mowie w miastach. To bardzo wdzięczne wyrażenie, które - w zależności od kontekstu i intonacji - potrafi mieć wiele znaczeń.

Ten jubileusz i święto kaszubskiego teatru nie byłoby jednak możliwe bez ludzi. To oni poświęcają swój czas i zarażają pasją kolejne pokolenia w regionie. W związku z tym, w trakcie wydarzenia, nagrodzono:

  • Marię Krośnicką, założycielkę i reżyserkę Regionalnego Teatru Dramatycznego w Luzinie medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”
  • Mieczysława Bistronia, ekspert w zakresie edukacji kaszubskiej, popularyzator języka, jurora wielu konkursów autor monografii „80-lecie Regionalnego Teatru z Luzina” odznaczeniem „Zasłużony dla Kultury Polskiej”
  • Teofila Sirockiego, działacza NSZZ Solidarność, jednej z czołowych postaci kultury kaszubskiej z Luzina odznaczeniem „Zasłużony dla Kultury Polskiej”
Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama